Երիտասարդները կարող են առանցքային դեր են կատարում կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Ուստիև Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ), Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի հետ համագործակցելով, անց է կացրել «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը և երիտասարդությունը» թեմայով ինտերակտիվ դասընթաց ս.թ. հունիսի 26-27-ին, որի նպատակն էր կոռուպցիայի և դրա դեմ պայքարի մասին գիտելիքների տրամադրումն ու կոռուպցիայի նկատմամբ անհանդուրժողական վերաբերմունքի ձևավորումը: Դասընթացին մասնակցել է տարբեր ոլորտներ ներկայացնող շուրջ 15 երիտասարդ, որոնք բացի տեսական գիտելիքներ ստանալուց, միջոցառման ողջ ընթացքում ակտիվորեն ներգրավված են եղել քննարկումներում, բանավեճերում և դերախաղերում: Բազմազան մեթոդների կիրառմամբ ընթացած դասընթացը հնարավորություն է տվել պակերացում ունենալ ինչպես պետք է պայքարել կոռուպցիայի դեմ տարբեր իրավիճակներում:
Դասընթացի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հետևյալ թեմաներին
• Ինչ է կոռուպցիան
• Կոռուպցիայի տեսակներ, պատճառներ և հետևանքներ
• Կոռուպցիայի վերաբերյալ ուսումնասիրություններ
• Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական բաղադրիչներ
• Կոռուպցիան և դրա դեմ պայքարը Հայաստանում
• Հակակոռուպցիոն ռազմավարություններ
• Հակակոռուպցիոն մարմիններ
• Միջազգային պարտավորություններ
• Շահերի բախման կարգավորում
Դասընթացը վարել է ԹԻՀԿ ծրագրի օգնական Տաթևիկ Բարսեղյանը: Այն կազմակերպվել է Եվրոպական Միության աջակցությամբ՝ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Մոլդովայի ներկայացուցչության միջոցով իրականացվող «Արևելյան գործընկերության երկրներում հասարակության ներգրավումը շահերի բախմանը վերաբերող քաղաքականության իրականացման դիտարկման գործընթացում» ծրագրի շրջանակում: Դասընթացի ավարտին մասնակիցները ստացել են հավաստագրեր:

Young people can play a pivotal role in the fight against corruption. Therefore, on June 26-27, 2015 Transparency International Anticorruption Center (TIAC), in cooperation with School for Young Leaders, hosted an interactive training “Fighting Corruption and Youth.” The training aimed to provide knowledge on corruption and anti-corruption struggle and create an atmosphere of intolerance of corruption. Nearly 15 young people of different professions underwent the training. Besides acquiring theoretical knowledge they were actively involved in various discussions, debates and roleplaying based on real life situations. By applying numerous methods, the training enabled the participants to understand how to fight corruption in various situations.
The training addressed the following themes:
• Types of corruption, its causes and consequences
• Corruption studies
• Key component in the fight against corruption
• Corruption and Armenia’s fight against corruption
• Anticorruption strategies
• Anticorruption bodies
• International obligations/commitments
• Regulation of conflict of interest
The lead trainer was Tatevik Barseghyan, TIAC Project Assistant. It was organized by “Engaging civil society in monitoring conflict of interests in Eastern Partnership countries” project supported by the European Commission, through Transparency International Moldova. The trainees were granted certificates at the end of the training.