Սոնա Այվազյան. «Մարդիկ դժվարությամբ են ելքեր տեսնում, ելքը պիտի լինի ընտրությունը»
ՀՀ կառավարությունը պետք է արձագանքի ՄԱԿ-ի համընդհանուր պարբերական դիտարկման (ՀՊԴ) ընթացքում Հայաստանին ուղղված շուրջ 180 հանձնարարականներին մինչև 2015 թ. հունիսը: Այդ հանձնարարականներն առնչվում են մարդու իրավունքների ամենատարբեր ոլորտներին. արդարադատություն, ընտրական իրավունք, կանանց ու երեխաների իրավունքներ, խոսքի ազատության իրավունք և այլն: Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) այն ՔՀԿ-ների թվում է, որոնք մասնակցել են ՀՊԴ այլընտրանքային զեկույցի կազմմանը: Այդ կապակցությամբ «Հետքը» հարցազրույց է վերցրել ԹԻՀԿ փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանից այդ հանձնարարականներից մեկի՝ Հայաստանում ընտրական գործընթացների կազմակերպման և անցկացման, ինչպես նաև ընտրություններից հետո ընտրությանը մասնակցած քաղաքացիների ցուցակների հրապարակման վերաբերյալ:
Ըստ Սոնա Այվազյանի՝ շատ են ընտրությունների վերաբերյալ հանձնարարականները, բայց, օրինակ, Չեխիայի Հանրապետության կողմից արվել է կոնկրետ առաջարկություն՝ ընտրություններից հետո ընտրությանը մասնակցած քաղաքացիների ցուցակների հրապարակման մասին: Այդ առաջարկը ՔՀԿ-ներն էին ներկայացրել այլընտրանքային զեկույցում:

Sona Ayvazyan: “People hardly see solutions, the way out should be election”
By June 2015 the Armenian government should respond to nearly180 recommendations received by Armenia within the scope of the UN Universal Periodic Review (UPR). They refer to the most different spheres of human rights: justice, electoral right, children and women rights, right to freedom of speech, etc. Transparency International Anticorruption Center (TIAC) was among the CSOs that developed UPR alternative report. In that regard Hetq online took an interview from Sona Ayvazyan, TIAC Deputy Director regarding one of those recommendations on administration and holding electoral processes in Armenia in general and on publication of voter lists after an election.
According to Sona Ayvazyan there were numerous recommendations on elections but there was, for instance, a specific recommendation by Czech Republic to publish voter lists after election. Publishing voter lists aims to mitigate against multiple voting and ballot stuffing, etc. and to provide civil society oversight of the process.