Քիշնևյան հանդիպում «Հզորացման գործընկերներ» ծրագրի շրջանակում
2015 թ. հունվարից Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) սկսել է եռամյա «Հզորացման գործընկերներ» ծրագիրը, որը նպատակ ունի Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում, Մոլդովայում, և Ուկրաինայում ավելացնել հանրային հաշվետվողականությունը և արդյունավետ քաղաքականության ստեղծումը հանուն կայուն զարգացման: Ծրագիրը ղեկավարվում է «Հանրային քաղաքականության ասոցիացիա հանուն բաց հասարակության» (PASOS) կազմակերպությունների ցանցի կողմից՝ ԵՄ ֆինանսավորմամբ: Տարբեր գործունեությունների, ներառյալ աշխատաժողովների, ուսուցողական սեմինարների, առցանց ուսուցման հարթակների և կոալիցիայի ստեղծման միջոցով ծրագիրը հզորացնում է կապերը քաղաքացիական հասարակության խմբերի միջև և բարելավում է նրանց կարողությունը՝ ներգրավելու քաղաքականության ստեղծման գործընթացում: Ծրագրի շրջանակում ԹԻՀԿ փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը, գնումների փորձագետ Արտակ Մանուկյանը և Համայնքների ֆինանսիստների միավորման նախագահ Վահան Մովսիսյանը մասնակցել են Քիշնևում ս. թ. մարտի 14-15-ին կայացած «Հանրային հաշվետվողականության հզորացում արդյունավետ ՔՀԿ հսկման գործունեության միջոցով» աշխատանքային հանդիպմանը:
Քիշնևի ժողովի ընթացքում գործընկերներն ու կառավարության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող մյուս ՔՀԿ-ները գնահատել են իրենց համապատասխան երկրներում առաջնահերթությունները (քաղաքականության ուղղություններ, կառավարման մարտահրավերներ, ինստիտուցիոնալ արգելքներ/բարեփոխումներ) և ՔՀԿ-ների առջև ծառացած կազմակերպական մարտահրավերները՝ պլանավորված գործունեությունները «Հզորացման գործընկերներ» ծրագրի հետ հարմարեցնելու նպատակով:
«Հանրային քաղաքականության ասոցիացիա հանուն բաց հասարակության» (PASOS) կազմակերպությունների ցանցին միացած 6 գործընկերներն են.

Since January 2015 Transparency International Anticorruption Center (TIAC) started a three-year “Partners in Empowerment” project that aims to increase public accountability and effective policymaking for sustainable development in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Moldova, and Ukraine. The project is led by PASOS (Policy Association for an Open Society) and funded by the EU. Through a variety of activities, including workshops, training seminars, online learning platforms, and coalition building, the project strengthens connections between civil society groups, and improves their capacity to engage in the policymaking process. In the framework of the project Sona Ayvazyan, Deputy Director of TIAC, Artak Manukyan, Procurement Expert of TIAC and Vahan Movsisyan, Chairman of Communities Finance Officers Association participated in a meeting “Strengthening Public Accountability through Effective CSO Watchdog Activities” held in Chisinau, Moldova in March 14 -15, 2015.
During the Chisinau meeting the partners and other watchdog CSOs assessed the priorities (policy areas, governance challenges, institutional barriers/reforms) in their respective countries and the organisational challenges facing CSOs with a view to fine-tuning the planned activities of the Partners in Empowerment project.