ԹԻՀԿ-ը ներկայացրել է գնումների մոնիտորինգի արդյունքները
Ս.թ. հունիսի 27-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) կազմակերպել էր շնորհանդես, ներկայացնելով 2011-ից մինչև 2013 թ. առաջին եռամսյակն իրականացրած պետական գնումների համակարգի մոնիտորինգի արդյունքները: Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանի աջակցությամբ իրակացված մոնիտորինգի նպատակն էր ուսումնասիրել պետական գնումների համակարգը և մատնանշել դրանում առկա հիմնախնդիրները: Միջոցառմանը ներկաներին ողջունել է Բաց հասարակության Հիմնադրամներ–Հայաստանի գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանը: Բացման խոսքով հանդես է եկել ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը` խոսելով ծրագրի մասին: Մոնիտորինգի արդյունքները ներկայացրել է ԹԻՀԿ փորձագետ Արտակ Մանուկյանը:
Ստորև նշված են մոնիտորինգի թիրախային ուղղությունները
- բողոքարկման ինստիտուտը
- մեկ անձից գնումները
- էլեկտրոնային գնումները
- շրջանակային համաձայնագրերը
- գնումների աջակցման կենտրոնի գործունեությունը
- գնումների պաշտոնական կայքում տեղեկատվության ամբողջականությունը և թափանցիկությունը:
Մոնիտորինգի արդյունքները ներառվել են երկու մասանոց «ՀՀ պետական գնումների համակարգի մոնիտորինգ 2011-2013 թթ.» գրքույկում (մաս 1, մաս 2) : Ծրագիրն իրականացվել է ԹԻՀԿ տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանի ղեկավարությամբ, որպես փորձագետ ներառվել է տնտեսագիտության թեկնածու Արտակ Մանուկյանը:
Ստորև ներկայացված են ԹԻՀԿ-ի կողմից կատարված ուսումնասիրությունների հիմնական արդյունքները.
1. Մեկ անձից գնումները հանդիսանում են գնման նախապատվելի ձև պետական կառավարման մարմինների համար, ընդ որում, առկա է մեծ կենտրոնացվածություն (թե՛ քանակային, թե՛ գումարային):
2. Հանրային կազմակերպությունների մոտ (չնայած օրենքով սահմանված պահանջներին) նկատվում է գնումների մասով թափանցիկության և հաշվետվողականության պակաս:
3. Էլեկտրոնային գնումների համակարգն ամբողջական չէ:
4. Էլեկտրոնային գնումների համակարգի միջոցով հայտարարված ընթացակարգերի շուրջ 40%-ը համարվում է չկայացած:
5. Պայմանագրային պատվիրատուները լրջորեն չեն մոտենում էլ. գնումների մասով հանրային տեղեկատվությանը:
6. Համակարգում առկա են բազում տեխնիկական բնույթի հիմնախնդիրներ:
7. Չնայած աստիճանաբար մեծանում է բողոքարկման ինստիտուտի նկատմամբ վստահությունը, սակայն գործընթացը արդյունավետ չէ:
8. Կան հիմնավոր կասկածներ ընտրանքի պատահական լինելու և ռոտացիոն համակարգի նկատմամբ:
9. Գնումների աջակցման կենտրոնը (ԳԱԿ) չի օգտվում Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գնումների համաձայնագրի անդամակցությունից բխող առավելություններից:
10. Չի իրականացվում պլանավորված և փաստացի ընթացակարգերի համեմատական վերլուծություն (գումարային կամ քանակային):

TIAC presented procurement monitoring results
On June 27, 2014 Transparency International Anticorruption Center (TIAC) organized an event to present the findings of Armenian public procurement system monitoring carried out since 2011 till the first quarter of 2013. The goal of the monitoring, implemented with the support of Open Society Foundations – Armenia was to reveal the existing problems of the system and suggest possible solutions to them. Larisa Minasyan, Executive Director of Open Society Foundations – Armenia greeted the audience with welcoming remarks. Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of TIAC came up with opening remarks speaking about the project. Monitoring results were presented by TIAC Expert Artak Manukyan.
The target directions of the monitoring were:
- The institute of the appeals in the procurement system
- Single-source procurement
- E-procurement
- Framework agreements
- Activities of the Procurement Support Center
- Transparency and consistency of the information posted on the official website of the procurement
The results of the monitoring are included in the above mentioned links to abstracts and in the two-volume “Monitoring of the Public Procurement System of the Republic of Armenia in 2011-2013” publication in Armenian (part 1, part 2) . The project was directed by Varuzhan Hoktanyan, TIAC Executive Director andArtak Manukyan, who holds PhD in Economics was involved in the project as Procurement Expert.
Below are the main findings of the study.
1. Single-source procurement is the predominant form of procurement for the state institutions and there is high level of concentration both in numbers of processes and their amounts.
2. Despite of the existing legal requirements, there is a lack of transparency and accountability of procurement conducted by public bodies
3. The system of E-procurement is not comprehensive.
4. About 40% of the procedures announced through the E-procurement system does not take place.
5. Contracting authorities are not serious towards public information requirements available on E-procurement portal
6. There are many problems of technical character within the system.
7. Though the trust towards the institute of appeals in the procurement system is gradually increasing, the process of appeals still remains non efficient.
8. There are strong-grounded doubts regarding the randomness of the selection of the members of appeals commissions and the rotation system applied for the selection of Appeal commission members.
9. The Procurement Support Center does not fully utilize the advantages stemmed from being Armenia a party of the Government Procurement
Agreement of the World Trade Organization.
10. No comparative analysis on the quantities or amounts spent is carried out on planned and factual procedures.