ՆԱՏՕ-ին ուղղված նամակ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններից
2020թ․ հոկտեմբերի 14-ին մի շարք քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ դիմել էին Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրային, ՆԱՏՕ-ի Բրյուսելում Կովկասի պատասխանատու Դեսպինա Աֆենտուլինին, Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի գրասենյակի ղեկավար Ռոզարիա Պուգլիսին եւ Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների դեսպանություններին՝ կանխելու ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական սրացմանն ուղղված գործողությունները:
Չնայած հանցագործությունների և խախտումների ներկայացմանը՝ մինչ օրս հասարակական կազմակերպությունների դիմումի վերաբերյալ ՆԱՏՕ-ից և ՆԱՏՕ-ի անդամ որևէ պետության կողմից որևէ արձագանք չենք ստացել, չի ներկայացվել դաշինքի դիրքորոշումը իր անդամ Թուրքիայի գործողությունների վերաբերյալ:
Մենք գտնում ենք, որ ՆԱՏՕ-ն, հանդիսանալով միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարող ռազմաքաղաքական կառույց, պարտավոր է գործուն քայլեր ձեռնարկել կանխելու հետագա ահաբեկչական գործողությունները, ահաբեկչական միավորումների տեղակայումը Հարավային Կովկասում և ընդհանրապես ողջ տարածաշրջանում:
Հյուսիսատլանտյան դաշնագրի համաձայն՝ Միավորված ազգերի կանոնադրությամբ նախատեսված՝ կողմերը պարտավորվում են ցանկացած միջազգային հակամարտություն լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ չվտանգելով միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև արդարությունը: Կողմերը պարտավորվում են նաև իրենց միջազգային հարաբերություններում զերծ մնալ սպառնալիքների կամ ուժի այնպիսի կիրառումից, որը հակասում է Միավորված ազգերի նպատակին: Հայաստանը՝ որպես Համագործակցություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում ՆԱՏՕ-ի ակտիվ գործընկեր, համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ պաշտպանության ոլորտում՝ Աֆղանստանում և Կոսովոյում, և քաղաքականության ու անվտանգության ոլորտներում՝ ժողովրդավարության չափանիշներ, իրավունքի գերակայություն և կոռուպցիայի դեմ պայքար: Այս լույսի ներքո` ՆԱՏՕ-ի դաշնակցի կողմից ՆԱՏՕ-ի գործընկեր պետության նկատմամբ, ինչպես նաև մեկ գործընկեր պետության (Ադրբեջանի) կողմից մեկ այլ գործընկեր պետության (Հայաստանի) նկատմամբ ռազմական գործողությունը խարխլում են ՆԱՏՕ-ի հանուն խաղաղության համագործակցության ոգին և ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշումը՝ խրախուսելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո։
Քաղաքացիական հասարակությունը մտահոգություն է հայտնում, որ ՆԱՏՕ-ի և նրա անդամ պետությունները Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի անդամ, իրենց գործընկեր պետության Թուրքիայի կողմից ձեռնարկվող ահաբեկիչների ներգրավման, և ահաբեկչության ծավալմանն ուղղված գործողությունների կանխման, կասեցման ուղղությամբ որևէ միջոցներ չեն ձեռնարկել, որը կարող է դիտարկվել անգործություն և անտարբերություն Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հիմնարար սկզբունքների պահպանման նկատմամբ:
Ակնկալում ենք, որ անհրաժեշտ միջոցառումներ այնուամենայնիվ կձեռնարկվեն ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների կողմից, ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար պրն․ Ստոլտենբերգի կողմից Բրյուսելում ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպման ընթացքում հրադադարի ռեժիմի շարունակվող խախտումների և դրանց հետևանքով մարդկային կորուստների վերաբերյալ հայտնած մտահոգություններից կոնկրետ և իրական գործողություններ, քայլեր կատարելու ուղղությամբ:
Ուստի, սույն նամակով վերստին դիմում ենք Ձեզ՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետություններին, որոնք իրապես շահագրգիռ են լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով, առանց ուժի կիրառման սկզբունքներին համապատասխան, առաջարկելով ՆԱՏՕ կանոնադրության համաձայն՝ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի օրակարգում հրատապ կարգով քննարկման դնել հետևյալ հարցերը՝
- ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ ուղղակի և անուղղակի կերպով ներգրավման կանխում,
- Թուրքիայի կողմից ահաբեկիչներ վարձելու և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացվող ռազմական գործողություններին ներգրավելու բացառում,
- Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացվող ռազմական գործողություններում պատերազմական հանցագործությունների օբյեկտիվ քննության անցկացում և կանխարգելման ուղղությամբ գործուն քայլերի ձեռնարկում։

On 14 October 2020, a number of civil society organizations had addressed James Appathurai, NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia, as well as Despina Afentouli, NATO Brussels Caucasus officer, and Rosaria Puglisi, Head of NATO Liaison Office in Georgia, and the NATO Member States’ embassies in Armenia, with an appeal to prevent actions aimed at military escalation of the Nagorno Karabakh conflict by Turkey, a member state of NATO.
Despite the reports of the crimes and violations, NATO or any of its member states have to date failed to respond to the letter of the non-governmental organizations; the position of the Alliance on the actions of its member Turkey has not been presented.
We consider that NATO, as a military-political alliance fighting against international terrorism, is obligated to take effective measures to prevent future terrorist acts and the deployment of terrorist groups in the South Caucasus or the wider region.
According to the North Atlantic Treaty, the Parties undertake, as set forth in the Charter of the United Nations, to settle any international dispute in which they may be involved by peaceful means in such a manner that international peace and security and justice are not endangered, and to refrain in their international relations from the threat or use of force in any manner inconsistent with the purposes of the United Nations. Armenia is NATO's active partner under Partnership for Peace Programme, Armenia cooperates with NATO in the defence sphere, in Afghanistan and Kosovo and on political and security issues, democratic standards, rule of law, and the fight against corruption. In this light, military operations by a NATO Ally towards a NATO Partner country, as well as of a NATO Partner (Azerbaijan) towards another NATO partner (Armenia) undermine the spirit of NATO Partnership for Peace and NATOs stance on encouraging peaceful resolution of Nagorno Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group.
Civil society hereby expresses concern over the fact that NATO and its Member States have failed to take any measures to prevent or stop Turkey, their ally and a NATO member state, from introducing terrorists into the South Caucasus and unfolding terrorist activities. This may be viewed as inaction and indifference towards respecting the fundamental principles of the North Atlantic Alliance.
We expect that NATO Member States will, nevertheless, take the required measures, including specific and genuine steps in line with the concerns expressed over the continuing violations of the ceasefire and the ensuing casualties during the meeting held in Brussels between
Jens Stoltenberg, the Secretary General of NATO, and Armen Sargsyan, the President of the Republic of Armenia.
Therefore, we hereby once again call upon the NATO Member States that are genuinely interested in settling the Nagorno Karabakh conflict by peaceful means and without use of force, in accordance with the North Atlantic Treaty, to put the following issues to an urgent discussion in the agenda of the NATO Parliamentary Assembly:
• Preventing the direct or indirect involvement of Turkey, a NATO member state, in the Nagorno Karabakh conflict;
• Precluding Turkey from recruiting terrorists and engaging them in the hostilities against Nagorno Karabakh; and
• Conducting an impartial investigation into the war crimes in the hostilities waged with Turkey’s support and taking effective steps to prevent such crimes from occurring.