Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակին ուղղված հասարակական կազմակերպությունների և ակտիվիստների ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպությունները և անհատները, այս հայտարարությամբ արտահայտում ենք մեր լուրջ հիասթափությունը Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում) բնակվող ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող պատերազմական հանցագործությունների և վայրագությունների հանդեպ միջազգային կազմակերպությունների անտարբերության հետ կապված:
Համոզված ենք, որ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, միջազգայնորեն ընդունված նորմերն ու սկզբունքները, ներառյալ միջազգային սովորույթային իրավունքով նախատեսված ռազմական հանցագործությունների բացարձակ արգելումը, ստեղծում են և՛ բարոյական, և՛ իրավական լիազորություններ ՄԱԿ-ի բոլոր սուբյեկտների/մարմինների համար խոսել նաև չճանաչված տարածքների ժողովուրդների մասին: Մարդկային կյանքը կարևոր է՝ անկախ քաղաքականությունից, փողից և սահմաններից: Հնարավոր էթնիկական զտումները և հումանիտար ճգնաժամը պետք է կանխվեն՝ անկախ նրանից տվյալ տարածքը ճանաչված է, թե ոչ:
Մենք բարձր ենք գնահատում ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեսի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Միշել Բաչելեի ժամանակին արված հայտարարությունները, բայց գիտենք, որ իրադարձությունները պահանջում են ավելի ակտիվ և խորը ներգրավում առանց հետագա հապաղումների` կանխելու մարդկային լրացուցիչ տառապանքները:
Մենք դիմում ենք Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակին` գործելու իր մանդատին համահունչ` ակտիվ դիրքորոշում ունենալով պատերազմը դադարեցնելու, հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով լուծելու և տարածաշրջանում հումանիտար ճգնաժամը կանխելու հարցում:
Մասնավորապես, մենք հորդորում ենք ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակին՝
1․ Խորությամբ ուսումնասիրել և հստակ դատապարտել Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ռազմական հարձակումը և վարձկանների տեղակայումը տարածաշրջանում և քայլեր ձեռնարկել՝ դադարեցնելու նրանց ագրեսիան, որը հանգեցնում է Արցախում էթնիկ զտումների,
2․ Հնարավորություններ ստեղծել և կազմակերպել միջազգային ներկայացուցիչների այցը Արցախի տարածք` խաղաղ բնակավայրերում միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների և վայրագությունների վերաբերյալ ապացույցներ հավաքելու և փաստաթղթավորելու համար,
3․ Օգնություն ցուցաբերել Հայաստանի կառավարությանը՝ հաղթահարելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի հրահրած պատերազմի արդյունքում կորոնավիրուսի արագ տարածման արդյունքում առաջացած խնդիրները,
4․ Երաշխավորել, որ Հայաստանի կառավարությանը մատուցվի պատշաճ մարդասիրական օգնություն` Արցախի տեղահանված մարդկանց աջակցություն ցուցաբերելու համար,
5․ Աշխատել Բաքվում գործող գործընկերների հետ և մշակել տարածաշրջանում ատելության, ռազմական գործողությունների և պատերազմի քարոզչության չեզոքացման ծրագիր, ինչպես սահմանված է Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրի 20-րդ հոդվածով:

We, the undersigned organizations and individuals, are writing to express our grave disappointment with the indifference of international organizations in regards to the war crimes and atrocities being perpetrated on the people of Artsakh (Nagorno-Karabagh).
We believe that the spirit of the UN Charter, the Universal Declaration of Human Rights, internationally recognized norms and principles, including the absolute prohibition of war crimes under the international customary law creates both the moral and legal authority for all UN entities to speak for the peoples of unrecognized territories as well. Human lives matter regardless of politics, money and boundaries. The potential ethnic cleansing and humanitarian crisis should be prevented, no matter if the respective territory is recognized or not.
We highly appreciate the timely statements of UN Secretary-General Antonio Guterres and UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet, yet we know that the events on the ground require more active and in-depth engagement without further delay in order to prevent additional human suffering.
We appeal to the UN in Armenia to act in line with its mandate - taking an active stance in stopping the war, resolving the conflict through negotiations and preventing the humanitarian crisis in the region.
We particularly urge the UN Office in Armenia
1. To fully explore and clearly condemn the military offensive and deployment of mercenaries in the region by Azerbaijan and Turkey and act to stop their aggression leading to the ethnic cleansing in Artsakh;
2. To prepare grounds and facilitate the visit of international representatives to the territory of Artsakh in order to collect and document evidence on the breaches of the international humanitarian law and atrocities in its peaceful settlements;
3. To provide help to the Government of Armenia to overcome the problems caused by the accelerated spread of COVID-19 as a result of the Azerbaijan/Turkey instigated war;
4. To ensure due humanitarian assistance is made available for the Government of Armenia to ensure relief for the displaced people of Artsakh;
5. To work with Baku-based counterparts and elaborate a program for the neutralization of hatred, hostilities and war propaganda in the region, as stipulated under Article 20 of the International Covenant of Civil and Political Rights.