Քաղաքացիական հասարակության պահանջը ՀՀ իշխանություններին
2019 թվականի հուլիսի 15-ին Վենետիկի հանձնաժողովի միայն անդամներին հասանելի և ոչ հրապարակային աշխատակարգային փաստաթղթերին պաշտոնապես հասանելիություն չունեցող կազմակերպության կողմից հրապարակվել է Վենետիկի հանձնաժողովի հերթական նստաշրջանի արձանագրության Հայաստանին վերաբերող հատվածը:
Ներկայացված արձանագրության հայերեն թարգմանված շեշտադրումների համաձայն՝ (…) 1. ՀՀ իշխանություններն ընդունել են, որ գործող դատավորների համընդհանուր վեթինգը ո՛չ անհրաժեշտ է, ո՛չ էլ օգտակար։ 3. Վենետիկի հանձնաժողովում ողջամիտ չի համարվել Սահմանադրական դատարանի «դատավոր»-«անդամ» բառախաղը։ 6. Վենետիկի հանձնաժողովում տեսնում են Սահմանադրական դատարանի գործող դատավորների մանդատի նկատմամբ միջամտության վտանգ։
Վենետիկի հանձնաժողովի կայքում հրապարակային կարգով հասանելի տեղեկատվության համաձայն՝ 119-րդ լիագումար նիստը տեղի է ունեցել 2019 թվականի հունիսի 21-22-ը:
Կից ներկայացվող փաստաթղթերին, այդ թվում, նստաշրջանի զեկույցի` արձանագրությանը, հասանելիությունը սահմանված է միայն լիազորված անձանց համար:
Ըստ Վենետիկի հանձնաժողովի Կանոնակարգի՝ Հանձնաժողովի փաստաթղթերի պատրաստման և շրջանառման համար պատասխանատու է Քարտուղարությունը: Փաստաթղթերը, որպես կանոն, նախապես ուղարկվում են Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներին, դիտորդներին, փոխարինող անդամներին:
Ըստ Վենետիկի Հանձնաժողովի Կանոնակարգի 8.5 հոդվածի՝ Հանձնաժողովի նիստի օրակարգը հաստատվում է նախապես պատրաստված նախագծի հիման վրա, որը կազմվում է անդամների առաջարկներից, և այն հաստատվում է նիստի սկզբում:
Նույն Կանոնակարգի 9-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հանձնաժողովի ներկայացրած այլ փաստաթղթերը դասակարգված են որպես «սահմանափակ» կամ «գաղտնի» և դրանով պայմանավորված սահմանված է ժամկետ, թե երբ փաստաթղթերը կարելի է հրապարակային, հանրային դարձնել կամ տարածել: «Սահմանափակ» հասանելիության փաստաթղթերը կարելի է հանրայնացնել մեկ տարի անց, իսկ «գաղտնի» փաստաթղթերը՝ 10 տարի անց:
Վենետիկի հանձնաժողովում, ըստ պաշտոնական՝ 15 հուլիսի 2019 թվականին առկա տեղեկատվության, որպես հիմնական անդամ Հայաստանի Հանրապետությունից նշանակված է Գագիկ Հարությունյանը՝ ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի կարգավիճակով: Որպես փոխարինող անդամ՝ նշանակված է GIZ Հայաստանի թիմի ղեկավար Վարդան Պողոսյանը: Երկու ներկայացուցիչներն էլ ներկայացվել են նախորդ իշխանությունների կողմից և հանդիսացել են 2015 թվականի Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներ, գործող Սահմանադրության, ըստ էության, դրույթների հեղինակներ:
Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությունը Հայաստան այցելել է 2019 թվականի մայիսի 30-31-ը և հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ Արդարադատության նախարարության, ՀՀ Բարձրագույն Դատական Խորհրդի, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, ՀՀ Կառավարության, ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահի հետ:
Բոլոր հանդիպումների ընթացքում քննարկվել է Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների անհրաժեշտության հարցը:
Առկա հրապարակային տեղեկատվության համաձայն՝ «վեթինգի» գաղափարը քննարկվել է միայն ՀՀ Արդարադատության Նախարարության հետ, որի համաձայն` (…) ««Կառավարությունը վեթինգը դիտարկում է որպես գնահատման գործընթաց, որի ընթացքում պետք է ապահովվի պատշաճ հավասարակշռությունը գործընթացով անցնող հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձի և այս գործընթացից ակնկալիք ունեցող հասարակության միջև»:
Փաստացի, հրապարակված պաշտոնական տեղեկատվությամբ՝ «վեթինգի» շուրջ Վենետիկի հանձնաժողովի հերթական նստաշրջանի արձանագրության մեջ նշված պայմանավորվածություններ չեն եղել:
Վահե Գրիգորյանը ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր է ընտրվել 2019 թվականի հունիսի 18-ին, այսինքն՝ Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակություն այցից մոտ 2 շաբաթ անց և Վենետիկի Հանձնաժողովի նստաշրջանից 3 օր առաջ:
Վահե Գրիգորյանը որպես ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր երդվել է 2019 թվականի հունիսի 20-ին, և ներկայացված «դատավոր»-«անդամ» բառերով տարբերակումը շրջանառվել է դրանից անմիջապես հետո, այսինքն՝ Վենետիկի Հանձնաժողովի նիստից մեկ օր առաջ:
Փաստացի, Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակության այցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարանին առնչվող հարցերը չէին կարող քննարկվել, և ըստ էության, օրակարգում և արձանագրությունում կարող էին տեղ գտնել միայն Վենետիկի հանձնաժողովի անդամների առաջարկությամբ:
Հաշվի առնելով այս փաստերը՝
ՀՀ իշխանություններից պահանջում ենք
- Հանրայնացնել Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակության 2019 թվականի մայիսի 30-31-ն այցի շրջանակներում պետական համապատասխան ինստիտուտների հետ հանդիպումների ժամանակ քննարկված ամբողջական տեղեկատվությունը:
- Հանրայնացնել տեղեկություններն այն մասին, թե Վենետիկի Հանձնաժողովի 119-րդ լիագումար նստաշրջանում ով է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետությունում «վեթինգի» իրականացման «ո՛չ անհրաժեշտ է, ո՛չ էլ օգտակար» լինելու համաձայնությունը։
- Դիմել Վենետիկի Հանձնաժողով տեղեկություն պահանջելով, թե ով է ներկայացրել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանի ընտրությունից հետո Վենետիկի Հանձնաժողովի 119-րդ լիագումար նստաշրջանի օրակարգով ՍԴ «անդամ»-«դատավոր» տարբերակումներին անդրադառնալու հարցը և հանրայնանցրել այն:
- Վենետիկի Հանձնաժողովի հետ հարաբերությունները վերասահմանել այնպես, որ հստակորեն ներկայացվի ժողովրդի կամքը հետհեղափոխական բարեփոխումներում:

The demand of civil society from the Armenian authorities
An organization, which does not have official access to the procedural, non-public, restricted documents of the Venice Commission, published the protocol part related to the Republic of Armenia, which was presented during the plenary session of the Venice Commission on July 15 of 2019.
According to the highlights of the translated version of the protocol, (…) 1. The RA authorities accepted that the current vetting process is neither necessary nor useful. 3. The wording “judge”-“member” of the Constitution Court was not considered reasonable in Venice Commission. 6. Venice Commission notices the intervention danger towards the current judge mandate of the Constitution Court.
According to the official information published in the website of the Venice Commission, the 119th plenary session of the Commission was held on June 21-22 of 2019.
In a line with the Rules of Procedure of the Venice Commission, only the authorized people have access to the attached documents, including the protocol of the plenary session.
According to the Order of the Venice Commission, the Secretariat is responsible for the elaboration and circulation of the Commission documents. The documents are initially sent to the Commission members, monitors and substitute members.
In a line with Article 8.5 of the Venice Commission Rules of Procedure, the agenda of the Commission’s session shall be adopted at the beginning of each session on the basis of a draft prepared by the Secretariat taking into account possible proposals by members.
According to the Article 9 of the same document, other documents of the Commission are classified as “restricted” or “confidential” and conditioned by the latter a deadline is prescribed when the documents can become public. The documents classified as “restricted” can become public after one year and the “confidential” documents after 10 years respectively.
According to the official information of the Venice Commission as of July 15 of 2019, Gagik Harutyunyan, as the main member of the Supreme Judicial Council, is presented from the Republic of Armenia. Vardan Poghosyan, as the head of the GIZ Armenia Office is presented as a substituted member in Venice Commission. Both representatives are presented by the previous authorities and were members of the Specialized Commission on the Constitution Reforms, in fact, authors of the current RA Constitution.
According to the official information, the high-level delegation of the Council of Europe visited Armenian on May 30-31 of 2019, had meetings with the RA Ministry of Justice, RA Supreme Judicial Council, RA Constitution Court, RA Government, the President of the RA National Assembly.
The issue of the necessity for judicial reforms in Armenia was discussed during all meetings.
According to the available official information, the concept of “vetting” was discussed only with the RA Ministry of Justice, according to which (…) ""The Government considers the vetting as an evaluation procedure, during which the proper balance between public official and the society having an expectation from the vetting process shall be ensured”.
In fact, according to the published official information, agreements related to the “vetting” procedures was not reached in the protocol of the Venice Commission session.
Vahe Grigoryan was elected as a member of the RA Constitution on June 28 of 2019, two weeks after the visit of the high-level delegation of the Council of Europe to Armenia and the 3 days before the session of the Venice Commission.
Vahe Grigoryan sweared as a member of the RA Constitution on June 20 of 2019 and the presented differentiation of the “judge” – “member” words was circulated immediately after it, 1 day before the session of the Venice Commission.
In fact, issues related to the Constitution Court could not be discussed during the visit of the high-level delegation of the Council of Europe to Armenia and could be included in the agenda and protocol of the Venice Commission only upon the recommendation of the Venice Commission Members.
Taking into consideration of the mentioned facts,
We urge the RA authorities:
- To publicize the full information of the discussions with the relevant state agencies during the visit of the Council of Europe high-level delegation to Armenia on May 30-31 of 2019.
- To publicize information about the fact, who presented an agreement on the “vetting” procedure being “not necessary nor useful” in the Republic of Armenia during the 119th Plenary session of the Venice Commission.
- To demand from the Venice Commission information related to the fact, who presented the issue of Constitution Court “member”-“judge” differentiations prescribed by the agenda of the 119th plenary session of the Venice Commission after the election of Vahe Griogoryan as a Judge of Constitution Court and publicize the latter.
- To rearrange the relations with the Venice Commission so, that the will of people is clearly pointed out in the post revolution reforms.