Հայտարարություն ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու նախապայմանների վերաբերյալ
Երևան քաղաքի ավագանու արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս վերահաստատում ենք ազատ և արդար ընտրությունների ապահովման ուղղված նախապայմանների կարևորությունը, որի մասին հայտարարել ենք դեռևս 2018թ․ ապրիլին։
Ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան, ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելու համար անհրաժեշտ են հավասար մրցակցությունն ապահովող իրավակարգավորումներ, վարչական ռեսուրսը չչարաշահող իշխանություն, գործընթացները պատշաճ կազմակերպող և վերահսկող Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով (ԿԸՀ), մրցակցային հեռարձակումը երաշխավորող Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողով (ՀՌՀ), ընտրախախտումների դեմ արդյունավետ պայքարող իրավապահ մարմիններ, ինչպես նաև ընտրական վեճերը պատշաճ քննող անկախ դատարաններ: Ի լրումն սրա, ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմ ճանաչելու համար կարևորագույն նախապայման է հանրային վստահությունը վերոհիշյալ կառույցների նկատմամբ։
Հեղափոխությունից հետո ՀՀ գործադիր մարմնի ղեկավարի կողմից քաղաքական կամքի դրսևորումն անշուշտ գնահատելի, սակայն ոչ բավարար նախադրյալ է՝ երաշխավորելու լիովին մաքուր և/կամ հանրության համար ընդունելի՝ լեգիտիմ ընտրությունների անցկացումը։ Հայաստանում ընտրական գործընթացների համար պատասխանատու կառույցները տարիներ շարունակ այս կամ այն կերպ՝ հանցավոր գործողություններով կամ անգործությամբ մասնակցել են ընտրախախտումներին ու ընտրակեղծարարությանը, ինչի արդյունքում վարկաբեվկել են և ամբողջովին արժեզրկել ընտրությունների ինստիտուտը։ Թեև հավանականությունը մեծ է, որ նոր իրավիճակում և վարչապետի քաղաքական «հովանու ներքո» այս կառույցները դեմ չեն լինի պատշաճ իրականացնել օրենքով սահմանված իրենց գործառույթները, սակայն չի կարելի մոռացության տալ նրանց պատասխանատվությունը տարիներ շարունակ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն ընտրելու և իշխանություն ձևավորելու իր իրավունքի ազատ իրացման հնարավորությունից զրկելու գործում։ Անձանց՝ պատասխանատվության անտեսումը կամ մոռացության մատնումը, մի կողմից, չեն կարող երաշխավորել ընտրախախտումների ու ընտրակեղծարարության արատավոր պրակտիկայի աներկբա դատապարտումը, մյուս կողմից, դրանք կարող են ստվեր գցել առաջիկա կազմակերպվող ընտրությունների վրա։ Խիստ կարևոր է ընտրական գործընթացներում ներգրավված կառույցների «մաքրումը» և, առնվազն, վարկաբեկված պաշտոնյաների հեռացումը իրենց զբաղեցրած պաշտոններից։
ՀՀ Ոստիկանության և Հատուկ քննչական ծառայության ղեկավարների փոփոխությունը, ինչպես նաև նրանց ընթացիկ ակտիվ ու արդյունավետ գործունեությունը հույս են ներշնչում ընտրությյունների հետ կապված իրավապահ գործառույթները օրենքով լիարժեքորեն իրականացնելու առումով։ Կարևոր և անհրաժեշտ է նաև ԿԸՀ և ՀՌՀ-ի կազմերի փոփոխությունները՝ առնվազն դրանց ղեկավարների մակարդակով։
Համոզված ենք, որ ընտրական գործընթացների և ընտրությունների արդյունքների նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացման նպատակով վերոնշյալ հարցերի լուծումը անհրաժեշտ է և խիստ հրատապ։
Կոչ ենք անում ԿԸՀ և ՀՌՀ ղեկավարներին վերանայել համապատասխան հանձնաժողովներում իրենց մասնակցության նպատակահարմարության հարցը և հրաժարվել պաշտոններից՝ հանուն ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահության վերականգնման։

We, the undersigned organizations, in the run-up to Yerevan City Council snap elections, restate the importance of providing preconditions for free and fair elections stated still in April 2018.
In order to hold free, fair and transparent elections in compliance with democratic standards it is required to have legal regulations ensuring free competition; authorities not misusing administrative resources; Central Electoral Commission (CEC) properly administering and overseeing electoral processes; Commission for Television and Radio (CTR) ensuring competitive broadcasting; law enforcement bodies effectively fighting against electoral violations; as well as independent courts properly examining electoral disputes. Moreover, public confidence in the abovementioned structures is another important precondition for the legitimacy of election results.
After the revolution the manifestation of political will by the head of RA executive branch is certainly an appreciable but not a sufficient precondition for ensuring completely clean and/or publicly acceptable - legitimate elections. The structures responsible for administering electoral processes in Armenia for years have been involved in electoral violations and fraud one way or another by their criminal actions or inaction that resulted in utter discreditation or devaluation of the electoral institute. Though it is most likely that in view of the new situation and “under the auspices” of the Prime Minister these structures would not be reluctant to properly implement their functions in the manner prescribed by law, we cannot turn a blind eye to their responsibilities in depriving the citizens of Armenia for years of their opportunities to freely exercise their right to vote and form the authorities. On the one hand if we turn a blind eye to their responsibilities or fall into oblivion we cannot ensure the apparent condemnation of the flawed practice of electoral violations and fraud, on the other hand they may cast a doubt on the upcoming elections. It is very important that the structures involved in electoral processes be “cleared” and at least, the discredited officials be dismissed.
The change of the chiefs of Police and Special investigation service and at least their current active and effective activities related to elections give us hope that the law enforcement activities stipulated by law might be implemented. It is also important that the composition or at least the heads of CEC and CTR be changed.
We are certain that those issues should be urgently settled in order to increase public trust and confidence.
We call on the heads of CEC and CTR to reconsider the expediency of their participation in the respective commissions and be dismissed to regain public trust in the elections.