Ներքոստորագրյալ կազմակերպությունները խստագույնս դատապարտում են 2018 թ. փետրվարի 13-ին Երևանի ավագանու նիստի ընթացքում ՀՀԿ խմբակցության անդամների կողմից «Երկիր Ծիրանի» կուսակցության ավագանու անդամ Մարինա Խաչատրյանի նկատմամբ կիրառված ֆիզիկական և հոգեբանական բռնությունը:
Ուժի հրապարակային դրսևորումը ևս մեկ անգամ վկայում և ընդգծում է տիրող անպատժելիության, իշխող վարչակազմի կողմից բռնությամբ հարցերը լուծելու մշակույթը ջատագովելու և տարածելու միտումների մասին: Պաշտոնատար անձի կողմից մասնագիտական գործունեության հարթակում դրսևորվող նման վարքագիծը չեզոքացնում է իշխանության իմիտացիոն այն ջանքերը, թե երկրում իբր իրականացվում են ժողովրդավարական բարեփոխումներ:
ՀՀԿ խմբակցության անդամների գործողությունները հերթական անգամ ցույց են տալիս կնոջ դերի և նրա նկատմամբ կիրառվող բռնության արատավոր պրակտիկայի մասին:
Այս առնչությամբ խիստ անհրաժեշտ է համարժեք արձագանք և հրատապ քայլեր ձեռնարկել, ուստի դիմում ենք.
- ընդդիմադիր քաղաքական ուժերին, որպեսզի անհապաղ քաղաքական օրակարգում առաջ քաշեն ավագանուՀՀԿ անդամների և համայնքի ղեկավարի հրաժարականի մասին հարցը,
- միջազգային կազմակերպություններին, որպեսզի բռնության նկատմամբ անպատժելիության խնդիրը վերացնելու հարցը դառնա իշխանությունների հետ հնարավոր համագործակցության հիմնական պայմանը,
- հանրությանը, որպեսզի հանրային պահանջ ձևավորվի բռնության համար պատասխանատվության համար,
- իրավապահ մարմիններին, որպեսզի առաջնորդվեն ոչ թե կուսակցական-իշխանական հրամանով, այլ Սահմանադրությամբ իրենց վերապահված լիազորություններով և պատասխանատվության ենթարկեն բռնություն կիրառողներին և նրանց օժանդակողներին,
- Մարդու իրավունքների պաշտպանին, որպեսզի անմիջապես վարույթ հարուցի և պատասխանտվության կիրառելու պահանջով դիմի ՀՀ Գլխավոր դատախազություն, ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայություն:
Միաժամանակ, ներքոստորագրյալ կազմակերպություններն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնում Մարինա Խաչատրյանի շահերի պաշտպանության և աջակցության համար:
Հիշեցնենք, որ «Երկիր Ծիրանիի» անդամները Նուբարաշենից բերված կոյուղաջրով լի շիշը ներս են բերել ավագանու նիստերի դահլիճ ու փորձել այն մոտեցնել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին։ «Երկիր Ծիրանիի» անդամների գործողությունները միտված են եղել տարիներ շարունակ Նուբարաշեն համայնքում տիրող գարշահոտության և առկա խնդիրների հարցը վերջապես տեսանելի և շոշափելի դարձնելուն: Տեսանյութը հասանելի է այստեղ:

The undersigned organizations strictly condemn the physical and psychological violence imposed by the members of the Republican Party of Armenia (RPA) faction against Marina Khachatryan, member of “Yerkir Tsirani” Faction during the session of the Council of Elders of Yerevan on February 13, 2018.
The public demonstration of force once again proves and emphasizes the impunity of the ruling authorities, the tendency of promoting the culture of the solving issues with violence. Such conduct, which is manifested by an official on the professional platform, neutralizes the government's imitative efforts to alleviate democratic reforms in the country.
The actions of the members of the RPA faction once again show women's role and the vicious practice of imposing violence against them.
In this regard, it is crucial to take adequate response and urgent steps, so we urge:
• Opposition political forces in order to immediately raise the issue of resignation of RPA members and head of community on the political agenda,
• International organizations, in order to eliminate the issue of impunity for violence, become the main condition for possible cooperation with the authorities,
• the public to create a public demand for the formation of accountability in case of violence,
• law enforcement bodies to be guided not by the party-government order but by the powers vested in them by the Constitution and bring to responsibility the violators and their supporters
• The Human Rights Defender to apply to the General Prosecutor's Office, the Special Investigation Service of the Republic of Armenia, to initiate proceedings and apply the liability.
At the same time, the undersigned organizations express their willingness to support Marina Khachatryan's interests.
As a recall, members of Yerkir Tsirani brought a bottle full of sewage water from Nubarashen into the council hall and tried to bring it to the Mayor Taron Margaryan. The activities of the members of Yerkir Tsirani have been aimed at raising the issue of fetidness in Nubarashen community and make it visible and tangible. The video is available here: http://lurer.com/?p=278558&l=am.