Հայտարարություն Գևորգ Սաֆարյանի դատավճռի վերաբերյալ
Շուրջ մեկ տարի տևած դատավարությունից հետո՝ 2017թ. հունվարի 16-ին, «Նոր Հայաստան» քաղաքական միավորման անդամ Գևորգ Սաֆարյանը դատապարտվեց երկու տարվա ազատազրկման: Նա և այլ ակտիվիստներ 2015թ. դեկտեմբերի 31-ի գիշերը փորձել էին Երևանի Ազատության հրապարակում տոնածառ տեղադրել, ինչին ոստիկանները կոպտորեն խոչընդոտել էին և չորս հոգու բերման ենթարկել 2016թ. հունվարի 1-ի գիշերը: Նրանց մեջ էր նաև Գևորգ Սաֆարյանը, սակայն ի տարբերություն մյուս երեք քաղաքացիների, Գևորգ Սաֆարյանին ձերբակալել էին, նրան մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ոստիկանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը:
Գևորգ Սաֆարյանի գործով դատարանի վճիռը հերթական անգամ ընդգծեց Հայաստանի Հանրապետությունում դատաիրավական համակարգի քաղաքականացված լինելու և խղճի բանտարկյալներ ունենալու փաստը: Հաշվի առնելով այն, որ Գևորգ Սաֆարյանը աչքի էր ընկնում անարդարության դեմ իր պայքարով, մշտապես ակտիվ մասնակցություն էր ունենում տարբեր հավաքների և իշխանությունների հասցեին հնչեցնում էր սուր քննադատություններ, կանխատեսելի էր դատավճռի բովանդակային մասը, որը հրապարակվեց դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի կողմից, ով հայտնի է հանրության շրջանում որպես քաղաքական և քաղաքացիական հայացքներ ունեցող անձանց նկատմամբ առավել խիստ պատիժներ նշանակելով:
Տարվա սկզբում կայացված դատավճիռը վկայում է, որ առաջիկա ընտրություններից առաջ իշխանություններն այս կերպ իրենց դիրքորոշումն են ներկայացնում քաղաքացիական ակտիվիստների կողմից երկրում իրական ժողովրդավարության հաստատման փորձերի դեմ:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպությունները և անհատները, Գևորգ Սաֆարյանի նկատմամբ դատավճիռը գնահատում ենք հաշվեհարդար նրա՝ իշխանության հասցեին արված սուր քննադատության համար, Գևորգ Սաֆարյանին համարում ենք խղճի բանտարկյալ և պահանջում նրան անհապաղ ազատ արձակել:

On January 16, 2016 Gevorg Safaryan, a member of the “New Armenia” political bloc, was sentenced to two years imprisonment after approximately a year-long lawsuit. On December 31, 2015 He and several other activists tried to put up a Christmas tree in the Freedom Square of Yerevan. The police reacted to their action with brutal force and arrested four of the activists on January 1, 2016.
Gevorg Safaryan was one of them, but unlike the others he was apprehended for using force against a representative of the Armenian Police based on the 316th article of the Criminal Code of the Republic of Armenia. The court decision regarding Gevorg Safaryan’s case once again emphasized how politicized the judicial system of Armenia is and showcased that Armenia has prisoners of conscience. The content of the court decision, which was announced by judge Mnatasakan Martirosyan, was predictable considering Gevorg Safaryan’s noticeable struggle against injustice, frequent participation in different assemblies, and severe criticism toward the government. It is noteworthy, that Mr. Martirosyan is known for his harsh punishments towards people with certain political and civic views.
The court decision made in the beginning of the year indicates that before the upcoming elections this is the way the incumbent government shows its approach towards civic activist, who attempt to establish real democracy in the country.
We, the undersigned civic organizations and individuals, view the court verdict for as authorities vendetta Gevorg Safaryan for harsh criticism of them, consider Gevorg Safaryan as a prisoner of conscious ’s and demand his immediate release.