ԵՄ ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի հայտարարությունը Հայաստանի` ԵՏՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ
2014թ. հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) պայմանագրին միանալու վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրումը երկիրը շեղեց ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ հասարակական, տնտեսական ու բազմաթիվ այլ ոլորտների կայացման եւ ամրապնդման դժվարին, բայց այլընտրանք չունեցող ճանապարհից: Անժխտելի է, որ տարիներ շարունակ անարդյունավետ կառավարման եւ մասնավոր շահի սերտաճումը, ինչպես նաեւ ընտրությունների կեղծումը գրեթե անհաղթահարելի խոչընդոտներ են եղել այդ ճանապարհին: Այնուամենայնիվ, Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի, այդ թվում նաեւ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքմանն ուղղված քաղաքական կուրսը, որ որդեգրվել էր երկրի կողմից, հույս էր ներշնչում, որ Հայաստանը կարող էր զարգանալ ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ երկրի տնտեսական հզորացման ուղիով:
Փաստորեն, ԵՏՄ-ին անդամակցելով, այժմ անցում է կատարվում դեպի քաղաքական արկածախնդրության դաշտ` իշխող քաղաքական ուժի դերակատարմամբ, որը բազմիցս ի ցույց է դրել իր նեղ կուսակցական շահերը՝ դրանք վեր դասելով երկրի, պետության, ժողովրդի շահերից։ Ակնհայտ է, որ հոկտեմբերի 10-ի որոշման ամենածանր հետեւանքը լինելու է երկրի ինքնիշխանության կորուստը, ինչպես նաեւ ԵՏՄ-ում Հայաստանին սպասվող նվաստացուցիչ եւ ստորադաս կարգավիճակը:
Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամագրվելու գործընթացն ուղեկցվեց Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում զինադադարի ռեժիմի խախտումների անհանգստացնող աճով, ինչպես նաեւ ՀՀ տնտեսական աճի նկատելի դանդաղմամբ, որը, միջազգային հեղինակավոր կառույցների կանխատեսումներով, էլ ավելի մեծ նվազման միտում ունի:
Միաժամանակ, նոր օրենսդրական նախաձեռնության շրջանակներում ի հայտ են գալիս քաղաքացիական հասարակության գործունեությունը սահմանափակելուն, վերահսկելուն ուղղված ակնհայտ միտումներ: Ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի մի մասը Հայաստանի արտաքին քաղաքական կուրսի այս շրջադարձային փոփոխության հանդեպ կա՛մ ցուցաբերում է անպատասխանատու անտարբերություն, կա՛մ ողջունում է այն, կա՛մ դա համարում է անշրջելի իրողություն: Նման քաղաքական ուժերը` քաղաքական մեծամասնության հետ միասին, Կրեմլին հաճոյանալու եւ իրենց անձնական շահերը պաշտպանելու նպատակով երկիրը տանում են վտանգավոր եւ անկանխատեսելի ճանապահով:
ՀԱՊ-ը խիստ մտահոգություն է հայտնում առ այն, որ.
- ԵՏՄ մտնելու պայմանագիրը ստորագրված է ՀՀ Սահմանադրության կոպիտ խախտմամբ, առանց օրինական ընթացակարգերի պահպանման։
- Մտնելով ԵՏՄ, Հայաստանը իրավունք չի ունենալու սեփական կամքով դուրս գալ այդ միությունից, ինչը նշանակում է մեր երկրի ինքնիշխանության կորուստ։
- Հայաստանը մտնում է մի տնտեսական միության մեջ, որի անդամները ավտորիտար, ոչ ժողովրդավարական երկրներ են, որոնցում մարդու իրավունքների եւ ազատությունների ոտնահարումները աղաղակող չափերի են հասնում։
- Որեւէ քննադատության չեն դիմանում այն պնդումները, որ ԵՏՄ-ն ապահովելու է Հայաստանի անվտանգությունը, մինչդեռ ԵՏՄ որեւէ հիմնադիր փաստաթղթում նման գործառույթ առկա չէ։
- Մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը հանրությանը որեւէ հստակ տեղեկություն չի տվել այն մասին, թե ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրամիության հետ քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերություններն ինչպես, ինչ ծավալով եւ ինչ ձեւաչափով է շարունակելու: Եվ վերջապես, արդյո՞ք ԵՏՄ-ին միանալով՝ Հայաստանը կորցնում է «GSP+» – ը։
Մենք՝ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի անդամ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս, կոչ ենք անում իշխանական եւ ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցություններին եւ քաղաքացիական հասարակությանը, վերանայել այս վտանգավոր խաղի մեջ մտնելու՝ կործանարար հետեւանքներով լի որոշումը:
Միաժամանակ, մեզ հիասթափեցնում է Եվրամիության անհամարժեք արձագանքը հոկտեմբերի 10-ին ստորագրված ԵՏՄ պայմանագրի եւ դրա արդյունքում ակնկալվող վտանգների վերաբերյալ, դրանով անտեսելով այն սպառնալիքները, որ նման Միության էքսպանսիան կարող է ունենալ Հայաստանի եւ տարածաշրջանի այլ երկրների նկատմամբ։
ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմը մտադիր է շարունակել Հայաստանի արտաքին քաղաքական զարգացումներին նվիրված հասարակական լայն քննարկումները, կարեւորելով հանրային լայն իրազեկումն այն բոլոր ռիսկերի մասին, որ սպասվում են ԵՏՄ անդամության դեպքում:
Ստեղծված իրավիճակից միակ ելքը համարում ենք ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ԵՏՄ պայմանագրին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության կասեցումը: Այդ նպատակով, Հայաստանի` ԵՏՄ անդամակցությանը դեմ հանդես եկող քաղաքական եւ հասարակական բոլոր ուժերին համախմբման կոչ ենք անում` այս կործանարար գործընթացը կասեցնելու ուղղությամբ արդյունավետ պայքարի կազմակերպման համար:

Statement of the EU EAP Armenian national platform on Armenia’s accession to EEU
Signing of the agreement to join the Eurasian Economic Union (EEU) by Armenia on October 10, 2014 disrupted the country’s course of establishment and strengthening of democratic institutions, as well as social, economic, and other sectors; a course which is difficult but has no alternatives. Clearly, ineffective governance and private interests along with falsified elections have been almost insurmountable obstacles on this path. Nevertheless, the political course for signing the Association Agreement with the EU, including Deep and Comprehensive Free Trade Agreement gave hopes that Armenia could develop through strengthening of democratic institutions and economic empowerment.
In fact, by joining the EEU, Armenia steps into the path of political adventurism, led by the ruling political force, which has repeatedly demonstrated its narrow partisan ambitions, which were put above the interests of the state and nation. Apparently, the most ominous consequence will be the loss of sovereignty of the country, along with the inferior and humiliating status of Armenia in the EEU.
The process of integration with the Eurasian Economic Union was accompanied with disturbing escalation of ceasefire violations along the Mountainous Karabagh border and considerable slow down of economic growth in Armenia that will further exacerbate according to forecasts of prominent international organizational.
At the same time, obvious trends for restriction and oversight of civil society activities are contained in the new legislative initiative. Some oppositional political forces of Armenia regarded this U-turn of the Armenian foreign policy course with irresponsible indifference; others welcomed it, or considered it to be irreversible reality. Such political forces, together with the ruling political majority, are leading the country towards a dangerous and unpredictable future, in order to please the Kremlin and satisfy their own narrow personal interests.
Armenian National Platform of EaP CSF expresses its concern over the following:
- The agreement to join the EEU was signed with gross violation of the RA Constitution, without appropriate legal procedures.
- By entering EEU Armenia will be deprived from the right to voluntarily withdraw from the Union, which means that our country is losing its sovereignty.
- Armenia is joining a Union which members are authoritative, not democratic states, where violations of human rights and freedoms are widespread.
- The arguments that EEU will ensure the security of Armenia don’t stand any criticism, especially, since this factor is not included in any of the founding documents of the EEU.
- RA government have not provide the Armenian public with any information as to how, to which extant and in what format Armenia will proceed its political and economic relations with the EU, given the current situation. And finally, will Armenian lose the “GSP+” with EEU accession?
We, the representatives of the CSF Armenian National Platform member organizations, call upon the government and oppositional political forces and the civil society to review the decision of entering this dangerous game, fraught with devastating consequences.
At the same time, we are disappointed with disproportional response of the European Union to the EEU agreement signed on October 10 and associated dangers, thus ignoring the threats that the expansion of EEU poses to Armenia and other countries of the region.
CSF Armenian National Platform intends to continue wide public discussions on the developments in the Armenian foreign policy and prioritizes public awareness about all the risks associated with EEU membership.
In the existing situation, we consider prevention of ratification of EEU agreement by the Armenian National Assembly to be the sole solution. For this reason, we call upon all the political and civic forces that are against Armenia’s accession to EEU to unite, in order to be able to effectively struggle for prevention of this destructive process.