Հայաստանի Հանրապետության նախագահի 2013 թ. մայիսի 8-ի հրամանագրերով ձևավորվեց Հայաստանի Հանրապետության «նոր» կառավարությունը՝ նախկին վարչապետի գլխավորությամբ:
Կառավարության ներկա կազմում կա ընդամենը 3 նոր նախարար:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից կառավարության նախկին ղեկավարին և անդամների մեծ մասին վերանշանակելը հավաստումն է այն բանի, որ երկրի ղեկավարը դրական է գնահատել նրանց կատարած աշխատանքը, գոհ է նրանց կառավարած ոլորտներում առկա վիճակից, ուստիև արժանին է մատուցել նրանց՝ վերանշանակելով իրենց պաշտոններում: Եվ սա այն դեպքում, երբ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը 2008-ից զբաղեցնող Տիգրան Սարգսյանի պաշտոնավարման տարիներին երկրում էլ ավելի խորացավ աղքատությունը և ահագնացող չափերի հասան արտագաղթի ծավալները: Շարունակելու են պաշտոնավարել նաև այն նախարարները (ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Ա. Գևորգյան, ՀՀ բնապահպանության նախարար Ա. Հարությունյան), որոնց կոռուպցիոն գործարքներում ներգրավվածության վերաբերյալ մամուլի հրապարակումներն այդպես էլ պատկան մարմինների կողմից չհետաքննվեցին, ինչպես նաև նրանք, ովքեր դրսևորել են բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց անհարիր վարքագիծ (ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գ. Բեգլարյան, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Ա. Աշոտյան և այլն):
Երկրի կառավարումը նման անձանց վստահելը կասկածի տակ է դնում երկրում աղքատության հաղթահարման, սոցիալական արդարության հաստատման, բնական պաշարների կառավարման և շրջակա միջավայրի և մշակութային ժառանգության պահպանության հեռանկարները: Այն նաև թույլ է տալիս եզրակացնել, որ հանրության մի զգալի մասի կարծիքները և տրամադրությունները Հայաստանում օրակարգ չեն ձևավորում և արհամարհվում են: Իշխանություններին բավական է հաշվետու լինել միայն այն ուժերի առջև, ովքեր ապահովում են համակարգի վերարտադրությունը:
Այսպիսի պայմաններում, զավեշտալի են հնչում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին իշխանությունների հավաստիացումները: Խմբակային շահերով առաջնորդվող իշխանությունը կարող է երաշխավորել միայն խմբակների քաղաքական և տնտեսական բարգավաճում:

Headed by the former Prime Minister, the "new" government of the Republic of Armenia was formed by the Decrees of the President of Armenia of May 8, 2013. The present government comprises only three new Ministers.
Reappointment of the former head of government and the majority of government members by RA President Sargsyan implies that the head of the state assessed their work positively and was satisfied with the situation in the government departments they ran, considering them worthy to be reappointed in their offices. Whereas the tenure of Prime Minister Tigran Sargsyan who held the office since 2008 was marked with increased poverty and greater scales of outer migration. The Ministers involved in corruption transactions (Minister of Territorial Administration A. Gevorgyan, Minister of Nature Protection A. Harutyunyan) according to media reports that were failed to be investigated by relevant agencies will continue to head the departments. So will the Ministers who failed to manifest conduct befitting high-ranking officials (Minister of Transport and Communications G. Beglaryan and Minister of Education and Science A. Ashotyan, etc.).
Confiding in such people to head the country causes to regard such significant issues as poverty reduction, regaining social justice, management of natural resources, and protection of environment and cultural heritage with suspicion. It also causes to conclude that the opinions and moods of substantial part of public in Armenia fail to set an agenda and are neglected, since for the authorities it is sufficient to be accountable only to the power who ensure reproduction of the system.
Against this backdrop, the authorities pledges on carrying out democratic reforms and fighting corruption sound ridiculous. The authorities that pursue only group-interests may ensure only political and economic prosperity of those groups.