Երևանի պաշտպանության միավորումն ընդլայնվում է
Երևան քաղաքի ներկա քաղաքաշինական իրավիճակն այսօր ավելի քան երբևէ քննարկվում է հանրության շրջանում: Մենք, մի շարք կազմակերպություններ ու միավորումներ մեր աջակցությունն ենք հայտնում ու միանում 2012 թվականի մարտի 7-ին սկզբնավորված Երևանի պաշտպանության նախաձեռնությունների միավորմանը` կյանքի կոչելու համար Երևանի հանրությանը այսօր հուզող մի շարք համընդհանուր գաղափարներ:
Այս հայտարարությամբ մենք համախմբվում ենք ներքոնշյալ կետերի իրականացման համար տարվող միջոցառումներին` հանուն Երևանի պահպանության.
1. Երևանի կենտրոնն ամբողջությամբ հայտարարել հատուկ պահպանման ենթակա գոտի և ժամանակավորապես կասեցնել նոր շինարարական աշխատանքների թույլատրումը,
2. բացառել հանրային, հատկապես կանաչ տարածքների հաշվին իրականացվող ցանկացած կառուցապատում և ձեռնարկել քայլեր տարիների ընթացքում հասարակությունից վերցված ունեցվածքը հետ վերադարձնելու ուղղությամբ,
3. Երևան քաղաքի՝ տեղափոխման ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցուցակում առկա և դեռևս չապամոնտաժված շինությունները ներառել պահպանության ենթակա հուշարձանների ցուցակում և վերանայել դրանց տարածքների կառուցապատմանն առնչվող բոլոր որոշումները,
4. անհապաղ սկսել վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում ապամոնտաժված հուշարձանների վերականգնումը (Աբովյան, Բուզանդ, Կողբացի և Արամի փողոցներով պարփակված հատվածում),
5. համաձայն ՀՀ օրենսդրության՝ ապահովել հանրության մասնակցությունը որոշումների ընդունման գործընթացներին` քաղաքաշինական յուրաքանչյուր ծրագրի ու նախագծի համար իրականացնելով արդյունավետ իրազեկում և հանրային քննարկում՝ հաշվի առնելով հանրության կարծիքը:

Yerevan protection union is expanding
The current situation of urban development in Yerevan city is publicly discussed now more than ever. We, a number of organizations and unions, express our support and join Yerevan protection initiatives united on March 7, 2012 to implement a number of universal ideas concerning the public of Yerevan at present.
By this statement we unite to carry out the below-mentioned events for Yerevan protection:
1. to completely declare Yerevan's center as a special protection area and to temporarily suspend permits for new constructions;
2. to exclude any construction carried out at the expense of public spaces, especially in green areas and take measures to return seized public property in the course of years;
3. to include the current and not yet dismantled constructions in the list of movable historical and cultural monuments of Yerevan city under state protection and review all the decisions regarding construction in those areas;
4. to start immediate reconstruction of the monuments dismantled (in the space enclosed in Abovian, Buzand, Koghbatsi and Aram Streets section) in the course of the last two decades;
5. to ensure public participation in decision-making processes pursuant to RA legislation by conducting effective awareness-raising and providing public discussion for every program and project of urban development, considering public opinion.