«Քաղաքացիական Հաբ» ՀԿ
«Հակահայկական քսենոֆոբիան և ռասիզմը Ադրբեջանում 2023» զեկույցը փաստում է հայերի նկատմամբ պետականորեն հովանավորվող այլատյացության և ռասիզմի շարունակական օրինաչափությունները, որոնք սպառնալիք են Հարավային Կովկասի խաղաղության և անվտանգության համար։ Այն բացահայտում է Ադրբեջանի կառավարության կողմից վարվող քաղաքականությունը, որն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) հայերի լիակատար արտաքսմանը և Հայաստանի Հանրապետության կազմաքանդմանը։
Զեկույցը ներկայացնում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի վերջին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի զանգվածային արտագաղթը արդյունք էր Ադրբեջանի երկարաժամկետ և ծրագրավորված էթնիկ զտումների քաղաքականության։
Զեկույցը պատրաստվել է Հայաստանում՝ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի, Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի, Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի, «Հանուն հավասար իրավունքների» ՀԿ-ի և Արցախում՝ «Քաղաքացիական Հաբ» ՀԿ-ի կողմից։

This report, Anti-Armenian Xenophobia and Racism in Azerbaijan 2023, is part of an ongoing effort to document the patterns of state-sponsored xenophobia and racism against Armenians that jeopardizes peace and security in the South Caucasus. The report highlights the dangerous policies pursued by the Azerbaijani government that aimed to erase Armenians from Nagorno-Karabakh (Artsakh) and to dismantle the Republic of Armenia.
The report proves that the mass exodus of Armenians of Nagorno-Karabakh within merely a week in late September 2023 was actually a result of Azerbaijan's long-lasting and thoroughly-planned ethnic cleansing policy.
The report is based on the compilation of publicly available information taken from reliable and verifiable open sources. While the primary focus is on events in 2023, the report briefly presents the historical background to demonstrate the course of the hostile long-standing strategy of Azerbaijan against Armenians.
The report was prepared by Transparency International Anticorruption Center, Democracy Development Foundation, Protection of Rights Without Borders, Law Development and Protection Center, Helsinki Citizens Assembly Vanadzor, For Equal Rights NGO in Armenia and Civic Hub in Nagorno-Karabakh (Artsakh).