2021թ․ Բաց բյուջեի հետազոտություն և Հայաստանում COVID համավարակի հետևանքների վերացմանն ուղղված ֆիսկալ արձագանքման հաշվետվողականություն
Ծրագիրը բաղկացած է միմյանց հետ սերտորեն կապված երկու բաղադրիչներից՝ Բյուջեի բաց հետազոտություն (OBS) 2021 և Հայաստանում COVID-ի հետևանքների վերացմանն ուղղված ֆիսկալ արձագանքման հաշվետվողականություն։ Առաջին բաղադրիչի՝ OBS 2021թ․-ի հիմնական նպատակն է՝ օգտագործելով միջազգայնորեն ընդունված չափանիշներ գնահատել պետական բյուջեի մասին տեղեկատվության հանրային հասանելիությունը, հանրության համար պետական բյուջեին առնչվող բյուջետային գործընթացին մասնակցելու՝ օրենքով սահմանված հնարավորությունները, և բյուջետային վերահսկողության ինստիտուտների, այն է, օրենսդիր և ազգային հաշվեքննիչ մարմինների, դերը։
Գնահատման արդյունքը կլինի Հայաստանի 2021 թվականի Բաց բյուջեների համաթիվը (OBI), որը երեք համաթվերից բաղկացած մի ամբողջություն է։ Դրանք են բյուջեի թափանցիկության, բյուջետային գործընթացներում հանրային մասնակցության և բյուջեի վերահսկողության համաթվերը: Հարկ է նշել, որ Հայաստանն առաջին անգամ է ներգրավված այս հարցման մեջ, որն անցկացվում է 2006 թվականից։ Այս անգամ այն կիրականացվի աշխարհի 120 երկրներում։ Վերլուծության արդյունքների հրապարակումից հետո, կիրականացվի ջատագովություն՝ ուղղված այդ արդյունքներից բխող առաջարկությունների ընդունմանը։
Երկրորդ բաղադրիչը՝ Հայաստանում COVID-ի հարկաբյուջետային արձագանքման հաշվետվողականությունն է, որը նույնպես Միջազգային բյուջետային գործընկերության նախագիծն է և իրականացվելու է նույն այն120 երկրներում (ներառյալ Հայաստանում) ինչ Բաց բյուջեների հարցումը՝ տեղական ՔՀԿ-ների հետ համագործակցությամբ: Այն վերլուծում է, թե ինչպիսին է եղել կառավարությունների՝ COVID-19-ի չեզոքացմանն ուղղված հարկաբյուջետային քաղաքականության սկզբնական արձագանքը։ Վերլուծության հիման վրա, մշակվել են առաջարկություններ թե ինչպես ավելի լավ արձագանքել շարունակվող COVID-19 ճգնաժամին, ինչպես նաև ապագա ճգնաժամերին: Վերլուծվող միջոցառումներն այն միջոցառումներն են, որոնք ձեռնարկվել են առաջին նման միջոցառման ընդունումից (Հայաստանում՝ 2020թ․ մարտի վերջից) մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այն գնահատում է COVID19-ով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակի ազդեցության չեզոքացման նպատակով ընդունված արտակարգ հարկաբյուջետային քաղաքականության փաթեթները և կենտրոնանում է հաշվետվողականության երեք առանցքային սյուների, այն է հաշվետվողականության, համապատասխան տեղեկատվության հանրային հասանելիության, վերահսկողության ադեկվատ մեխանիզմների, և քաղաքացիների ներգրավման հնարավորությունների, վրա: Այստեղ նույնպես, վերլուծության արդյունքների հրապարակումից հետո, կիրականացվի ջատագովություն՝ ուղղված այդ արդյունքներից բխող առաջարկությունների ընդունմանը։

Open Budget Survey 2021 and Accountability of COVID Fiscal Response in Armenia
The project consists of two closely related to each other components: Open Budget Survey (OBS) 2021 and Accountability of COVID Fiscal Response in Armenia. The major goal of the first component, OBS 2021, is, using internationally accepted criteria, to assess public access to central government budget information; formal opportunities for the public to participate in the national budget process; and the role of budget oversight institutions, such as legislatures and national audit offices, in the budget process. The outcome of the assessment will be the Open Budget Index (OBI) for Armenia for 2021. OBI is a set of three indices – indices of budget transparency, public participation in the budgetary processes, and budget oversight. This will be the 8th edition of the OBS (the first edition was in 2006) and will cover 120 countries. Armenia will be involved in the survey for the first time. After the release of the OBS 2021 results, findings and recommendations based on them, advocacy efforts will be carried out to implement those recommendations.
Similar to the first component, this component, Accountability of COVID Fiscal Response in Armenia, is also a global project of IBP to be conducted in 120 countries (including Armenia) in partnership with local CSOs. It analyzes how the governments managed their initial COVID-19 fiscal policy responses and, based on that analysis, generate lessons on how they can respond better, both to the ongoing COVID-19 crisis and to future ones. The measures to be analyzed are those, which were taken during the time period from the adoption of the first such measure (in Armenia it was at the end of March 2020) to September 30, 2020. This assessment of emergency fiscal policy packages – sets of policy initiatives aimed at addressing the impact of the COVID19 emergency – will focus on three critical pillars of accountability: public access to relevant information, adequate oversight arrangements, and opportunities for citizen engagement. Here also, after the release of the results of analysis, advocacy efforts will be carried out to implement recommendations stemming from those results.