Քննարկում կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր խորհրդի ձևավորման մասին
Ս.թ. մարտի 3-ին Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը «Մեդիա կենտրոնում» բանախոսել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր խորհրդի ձևավորման շուրջ: Քննարկման ընթացքում նա անդրադարձել է հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը, ՀՀ հակակոռուպցիոն նախորդ երկու՝ 2003-2007 թթ. և 2009-2012 թթ. ռազմավարությունների իրականացման արդյունավետությանը, ս.թ. փետրվարի 19-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ընդունված կոռուպցիայի դեմ պայքարի մարմիններին, դրանց տարբերությանը նախորդներից, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղիներին: Քննարկման մյուս բանախոսներն էին ԱԺ պատգամավոր, «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Թևան Պողոսյանը և Երեւանի հակակոռուպցիոն կենտրոնի ղեկավար, Երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայի վարչության անդամ Մարատ Ատովմյանը:
Վարուժան Հոկտանյանի կարծիքով կոռուպցիան հայկական իրականության մեջ կրում է համակարգային բնույթ: Համակարգը չի կարող աշխատել առանց կոռուպցիայի: Հիմնականում ինստիտուտները այնքան զարգացած չեն և նրանց միջև փոխհարաբերությունները այնպիսին չեն, որ հնարավոր լինի առանց կոռուպցիայի գոյատևել: Այսինքն համակարգի դեմոնտաժը կարող է իսկապես լրջորեն նվազեցնել կոռուպցիան: Տնտեսական օլիգարխիկ մոնոպոլիստական այս մոդելը այլևս չի աշխատում: «Այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Սինգապուրը, Հարավային Կորեան, Հոնկոնգը, կոռուպցիայի դեմ պայքարն ինքնանպատակ չի եղել: Նրանք դրա դեմ պայքարել են որպես երկրի տնտեսական զարգացման խոչընդոտ, այդ պատճառով էլ հասել են զգալի արդյունքների», - նշել է Հոկտանյանը՝ հավելելով, որ եթե Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարում չլինի հստակ տեսլական, ապա իզուր կլինեն պայքարի արդյունավետության մասին խոսակցությունները:
Ըստ Հոկտանյանի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում քանակական և որակական ցուցանիշներով կա լճացում, որևէ փոփոխություն և առաջընթաց չի գրանցվել 2003-ից ի վեր՝ միջազգային կազմակերպությունների ուսումնասիրություններով: Ինչ վերաբերում է կառույցներին, 2004 թ. ստեղծված խորհրդում միայն պետական մարմինների ներկայացուցիչներ էին: 2015 թ. Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդն իր բնույթով մնալու է խորհրդատվական մարմին, ինչպես նախկինը, ուղղակի ընդլայնվելու է կազմը՝ ընդգրկելով նաև ԱԺ-ում ներկայացված ընդդիմադիր խմբակցությունների, քաղաքացիական հասարակության, Հանրային խորհրդի, Հայաստանի համայնքների միության ներկայացուցիչներ: Խորհուրդն ունենալու է ավելի ինստիտուցիոնալ, ուժեղ հիմք՝ լրիվ դրույքով աշխատող մարմիններ՝ փորձագիտական հանձնաժողով և մոնիտորինգային բաժին: Նախկինում եղել է Հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողով, որը ընդհանուր հիմունքներով էր աշխատում:
Վարուժան Հոկտանյանի կարծիքով՝ հայաստանյան իրականության պայմաններում, եթե անգամ Խորհուրդը լինի անկախ մարմին, դիսկուսիա չծավալվելու պարագայում այն դժվար աշխատի:
Խորհրդում ընդամենը երկու տեղ է հատկացված ՀԿ-ներին: Գաղափարն այսպիսին է, որ խորհրդատվական մարմնում ընթանա ուժեղ դիսկուսիա պետական և ոչ պետական մարմինների, քաղաքական ուժերի միջև, և ընդունվեն որոշումներ, որոնք կառավարությունը կյանքի կկոչի: Եթե իսկապես դիսկուսիա չի լինելու, դժվար թե խորհուրդը աշխատի, կլինի այն ինչ կար մինչև հիմա: ԹԻՀԿ-ը առայժմ ձեռնպահ կմնա, տեսնելով, թե ինչպես կընթանա խորհրդի աշխատանք՝ հաշվի առնելով նախորդ փորձը:
Ամփոփելով քննարկումը բանախոսները կարծիք հայտնեցին, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարում ռեալ դրական տեղաշարժ կգրանցվի, եթե լինի խնդրի նկատմամբ համակարգային մոտեցում և համապատասխան քաղաքական կամք:

On March 3, 2015 Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) was a panelist during a discussion organized by Media Center on the establishment of a new anticorruption council. During the discussion he addressed anticorruption policy, effectiveness of the implementation of the previous two – 2003-2007 and 2009-2012 national anticorruption strategies, the anticorruption bodies set up by the government decree, their difference compared with the previous ones, available means to fight corruption. Other panelists at the discussion were Tevan Poghosyan, MP, Heritage Faction; and Marat Atovmyan, Head of Yerevan Anticorruption Center, Board member of Young Lawyers’ Association.
In the opinion of Varuzhan Hoktanyan corruption is of systemic nature in Armenia. It implies that the system cannot work without corruption. The institutes are not sufficiently developed and the relationship among them are of the kind that they won’t be able to exist without corruption. Corruption may be seriously reduced only through dismantling the system. This oligarchic monopoly model fails to work anymore. "The anticorruption campaigns in Singapore, South Korea, Hong Kong, etc. were not an end in itself. Those countries combated corruption as an obstacle to their economic growth and, thus, succeeded,” Hoktanyan said. It is useless to speak about the efficiency of the combat unless Armenia has a well-developed anticorruption vision.
According to Hoktanyan corruption situation in Armenia faces stagnation based on quantitative and qualitative indices, and no progress was made since 2003 based on the studies of international organizations. As for the structures, the Anticorruption Council created in 2004, involved only representatives of the government bodies. Anticorruption Council of 2015 should remain as an advisory and not an independent body as it previously was. Only its staff should enlarge by including representatives of opposition factions from the National Assembly, civil society, Public Council, Union of Communities of Armenia. The council should have more institutional, strong foundation, full-time working bodies – Expert Commission and Monitoring Department. Formerly there was Anticorruption Strategy Implementation Monitoring Commission, which worked without remuneration.
In the opinion of Varuzhan Hoktanyan against the backdrop of the Armenian reality, even if the Council were an independent body it might fail should there be no serious discussions.
Only two representatives from civil society would be included in the Council. There should be strong discussion in the advisory body among governmental and non-governmental organizations, and decisions should be made for the government to realize. If there was no discussion, the Council might hardly work, and it might lead to the same situation as once there was. TIAC will abstain to see the ongoing process based on past experience.
The speakers agreed that the systematic approach to the problem and political will may lead to a considerable shift in combating corruption.