ՀԱՀ Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնը (ՀԱՀ ՊՀԿ) Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի հետ միասին կազմակերպել են քաղաքացիական հասարակության դերը Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) մեջ թեմայի շուրջ քննարկում: Հայաստանի կառավարությունը հետաքրքրություն է հայտնել միանալու նախաձեռնությանը (ԱՃԹՆ)՝ միջազգային ստանդարտ ուղղված բնական ռեսուրսներից ստացված եկամուտների կառավարման թափանցիկությանը: Համաձայն ԱՃԹՆ-ի՝ կառավարությունը պետք է հրապարակի իր երկրում գտնվող արդյունահանող ընկերություններից ստացվող ֆինանսական միջոցները, իսկ ընկերությունները պետք է լիովին հրապարակեն իրենց վճարումները կառավարությանը:
Մի քանի շահագրգիռ կողմերից բաղկացած խմբի ձևավորումը ԱՃԹՆ կարևոր տարր է , որը պետք է ներառի կառավարության, հանքարդյունաբերության ոլորտի և քաղաքացիական հասարակության (ՔՀ) ներկայացուցիչներ: Քանի որ ՔՀ-ն էական դեր է խաղում երկրի ԱՃԹՆ-ին անդամակցության մեջ, շատ կարևոր է նրանց երկխոսության համար հարթակ տրամադրելը:
Քննարկումը մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալու ԱՃԹՆ-ի նպատակներին, քաղաքացիական հասարակության դերին, նախաձեռնությանը միանալու դրական և բացասական կողմերին:
ԱՃԹՆ -ի և դրան անդամակցող երկրների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել EITI.org կայքը: Կայքը ռուսերեն, ֆրանսերեն և անգլերեն լեզուներով է:

Discussion on the role of civil society in EITI
The AUA Center for Responsible Mining in partnership with the Transparency International Anti-Corruption Center is organizing an introductory discussion on the role of civil society in the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI), an initiative that the Armenian government has expressed interest in joining. Under EITI a government must disclose the funds it receives from extractive companies operating in its country and the companies must fully disclose their payments to the government. EITI is an international standard for openness and transparency around the management of revenues from natural resources. Civil society's substantive participation is an important part of a country's ability to become an EITI member. The discussion offers participants an opportunity to learn about EITI's goals, civil society’s role, and the benefits and costs of joining the Initiative.
An essential element of EITI is the formation of a multi-stakeholder group which must include representatives from government, the mining industry and civil society. Because civil society plays a crucial role in a country’s membership in EITI, it is important to provide a forum for dialogue amongt civil society organizations.
Attendees will be provided essential information about EITI, allowing each organization to evaluate its interest in taking part in Armenia’s membership process.
For additional information on EITI and a list of member countries, please visit EITI.org. The website is available in Russian, French, and English.