ՍիվիլՆեթ. կոռուպցիան պետականության դուռը թակելիս
Ս.թ. փետրվարի 19-ին ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել ստեղծելու կոռուպցիայի դեմ պայքարի մարմիններ: Ֆորմալ առումով, կառավարությունը որոշել է վերցնել հակակոռուպցիոն քաղաքականության իրականացման պատասխանատվությունը: Ինստիտուցիոնալ համակարգը ներառում է 3 բաղադրիչ՝ խորհուրդ, որը խորհրդատվական մարմին է լինելու, որին որպես քարտուղարություն ծառայելու է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի հակակոռուպցիոն ծրագրերի մոնիտորինգի բաժինը և որը ունենալու է փորձագիտական հանձնախումբ, որ պետք է վերլուծություններ իրականացնի։ Որքանո՞վ արդյունավետ կլինի այդ կառույցների աշխատանքը կոռուպցիայի դեմ պայքարում․ այդ մասին է Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը զրուցել է ՍիվիլՆեթի հետ: Այդ համատեքստում պետք է երկու խնդիր դիտարկել՝ քաղաքական կամք և ռեսուրսներ: Կոռուպցիան կարելի է նվազեցնել իշխանափոխությամբ կամ վերնախավի գիտակցմամբ, որ պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը փոխելու համար:
2004 թ. ստեղծված խորհուրդը արդյունավետ չի աշխատել: Հավանականությունը բարձր է, որ նույնը կշարունակվի, մանավանդ որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդում ընդգրկված են քաղաքական դեմքեր, որոնք հանրության մեջ ունեն կոռումպացված պաշտոնյաների համբավ։ Կա անմրցունակության խնդիր, չի կարելի աշխատել նախկին ձևով: Մենք գնում ենք դեպի պետականության կորուստ:
Դադարեցնելով կառավարման արդյունավետության բարձրացման համար միջազգային կազմակերպությունների ֆինանսական հոսքերի մուտքը Հայաստան և անդամագրվելով ԵՏՄ-ին, ստիպված ենք գնալ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ճանապարհով: Պարադոքսալ կարող է թվալ, բայց Հայաստանի ազատության աստիճանն այս պայմաններում կարող է բարձրանալ: Երրորդ հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացումը, որի հիմնադրույթի մշակմանը մասնակցել է ԹԻՀԿ-ը, կարող է տանել վարչական, ցածր մակարդակի կոռուպցիայի վերացման: Եթե որոշակի դեմոնոպոլիզացիա տեղի ունենա և սահմանափակվենք համակարգի զուտ տնտեսական արդյունավետության բարձրացման համար կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմամբ, միգուցի որոշակի արդյունքներ լինեն:

CivilNet: corruption knocking on the door of statehood
By a governmental decree, issued on February 19, 2015, it was decided to set up anticorruption bodies. Formally the government decided to undertake responsibility for pursuing anticorruption policy. The institutional system includes three components: an anticorruption council, which is an advisory agency, anticorruption projects monitoring department under RA Government that should serve as secretary for the council, and expert commission to conduct analysis. Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center talked with CivilNet on effectiveness of those institutions in fight against corruption. In his opinion two issues should be viewed in that context: political will and resources. Corruption might be reduced by regime change or by the conscience of taking required steps by the ruling elite to improve the situation.
Anticorruption council established in 2004 failed to work effectively. It is likely that the current council will work the same way, in view of the statesmen included in anticorruption council that are notorious in public for being engaged in corruption. We are losing competitive edge. It is impossible to continue working the same way.
By stopping international organizations’ financial flows to Armenia for improving government effectiveness and by becoming a member of EEU we have to take serious steps to fight corruption. It may seem paradoxical but Armenia’s degree of freedom may increase under those conditions. Implementation of the third anticorruption strategy, the concept of which was developed also by TIAC, may lead to eradicating administrative, low level corruption. Certain results may be achieved in case of demonopolization, and mere reduction of corruption risks for increasing economic effectiveness.