«Հյումն Ռայթս Ուոթչ» կազմակերպության համաշխարհային զեկույց 2015. Հայաստան
«Հյումն Ռայթս Ուոթչ» կազմակերպությունը հրապարակել է 25-րդ` 2015 թ. համաշխարհային տարեկան զեկույցը, որն ամփոփում է մարդու իրավունքների վիճակը աշխարհի ավելի քան 90 երկրներում: Հայաստանի մասին զեկույցում ասված է. «Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակը 2014 թվականին մնացել է անհարթ: Իշխանությունները շարունակել են միջամտությունը խաղաղ ցույցերին: Ձերբակալության վայրերում խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի խնդիրը դեռևս առկա է, իսկ հետաքննություններն` անարդյունավետ, նույնիսկ բաց իրականացվելու պարագայում: Լրագրողների նկատմամբ ճնշումները և բռնությունները շարունակվել են: Չնայած նրան, որ պարտադիր զինվորական ծառայության` այլընտրանքային ծառայության մասով իրականացված փոփոխություններն արժանացան գովասանքի, բանակում շարունակվում են չարաշահումների լուրջ դեպքերը: Տեղական խմբերն արձանագրել են բռնի կերպով հոգեբուժարանում հոսպիտալացման դեպք: Լուրջ խնդիր է սեռական կողմնորոշման և գենդերային ինքնության վրա հիմնված բռնությունը և խտրականությունը: Կառավարությունը դեռևս միջոցներ պետք է ձեռնարկ` ուղղված անբուժելի հիվանդություններով տառապող անձանց համար ուժեղ ցավազրկող դեղորայքի հասանելիության անհարկի սահմանափակումների վերացմանը:
Հավաքների ազատություն
Իշխանությունները ընթացիկ տարվա ընթացքում միջամտել են հավաքների ազատությանը: Ըստ իրավապաշտպան խմբերի, մայրաքաղաք Երևանում, ոստիկանությունը ձերբակալել է առնվազն 70 ակտիվիստների 2014 թվականի առաջին կիսամյակում կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումների, բնապահպանական խնդիրների, կոմունալ վարձավճարների և այլ հարցերի շուրջ իրականացվող բողոքի խաղաղ ցույցերի ժամանակ: Ձերբակալված անձանց մեծ մասն ազատ է արձակվել մեկ օրվա ընթացքում, որոշները ենթարկվել են վարչական տույժերի:
Երևանի մետրոպոլիտենի երեք աշխատակիցներ հայտարարել են, որ նրանց ազատել են աշխատանքից կենսաթոշակային բարեփախումների դեմ փետրվարին տեղի ունեցած բողոքի ցույցին մասնակցելու հետևանքով: Զեկույցի պատրաստման դրությամբ, վերջիններս փորձում են դատական կարգով վերականգնվել իրենց աշխատատեղերում և ստանալ կորցված աշխատավարձերը: Հունիսին անցկացվող բողոքի ցույցերի ժամանակ Երևանի ոստիկանությունը ձերբակալել է պատմական հուշարձան հանդիսացող Աֆրիկյանների պանդոկի ապամոնտաժման դեմ բողոքող ակտիվիստների: Հունիսի 23-ին Երևանի ոստիկանությունը ձերբակալել է էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման դեմ բողոքող 27 անձանց: ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ոստիկանության գործողությունները համարվել են անհամաչափ: Ոստիկանության գործողություններն ուսումնասիրելու նպատակով իշխանությունները նախաձեռնել են հետաքննություն և դադարեցրել այն՝ թողնելով որոշ ոստիկանների հարցաքննությունները անավարտ:
Տեղական իրավապաշտպանները գտնում են, որ քաղաքական ընդդիմության վիճահարույց առաջնորդ Շանթ Հարությունյանի և իր 13 կողմնակիցների նկատմամբ հետապնդումը և դատապարտումն ունեն քաղաքական դրդապատճառներ: Իշխանությունները ձերբակալել են ակտիվիստներին 2013թ. նոյեմբերին Երևանում, ոստիկանության հետ բախումներից հետո, երբ փորձ է արվել երթով շարժվել դեպի նախագահական նստավայր: Հոկտեմբերին, Երևանում, դատարանը վերջիններիս իշխանությունների դեմ բռնություն կիրառելու մեջ մեղադրանքը հաստատված է համարել և դատապարտել ազատազրկման՝ մեկից յոթ տարի ժամկետով: Հարությունյանը և ակտիվիստ Վարդան Վարդանյանը պնդում են, որ ոստիկանությունը նրանց ծեծի է ենթարկել կալանավորումից անմիջապես հետո: Իշխանությունները հրաժարվել են հետաքննություն իրականացնել:
Ապրիլին, իշխանությունները մեղադրեցին Հարությունյանի 15-ամյա որդուն կարգազանց վարքի համար (խուլիգանություն), երբ վերջինս փորձում էր միջամտել հոր ձերբակալությանը, որի համար նա հոկտեմբերին դատապարտվեց պայմանական ազատազրկման՝ չորս տարի ժամկետով:
Հունիսին, ակտիվիստների դատավարության առաջին դատական նիստին, իշխանություններն արգելել են լրագրողների և ընտանիքի անդամների մուտքը դատարանի դահլիճ՝ դատարանի դահլիճի գերբեռնվածության կեղծ հիմնավորմամբ:
Խոշտանգումներ և վատ վերաբերմունք կալանավայրերում
Տեղական իրավապաշտպանները հաղորդում են, որ խոստովանական ցուցմունքներ կորզելու նպատակով ազատազրկման վայրերում շարունակվում են խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի դեպքերը, այդ թվում, ոստիկանության բաժանմունքներում, նախնական կալանքի վայրերում, ինչպես նաև բանտերում և այլ հիմնարկներում: Բռնությունների որոշ զոհեր բողոքներ են ներկայացնում, շատերը հրաժարվում են՝ վախենալով վրեժխնդրությունից և հետագա դաժան վերաբերմունքից: Իշխանությունները ոչ միշտ են իրականացնում մանրակրկիտ և անկողմնակալ հետաքննություն:
Ըստ Հայաստանի Հելսինկյան ասոցիացիայի, իշխանությունները հրաժարվել են հետաքննել արժանահավատ մեղադրանքներն առ այն, որ 16-ամյա Հայկ Աղամալյանին Երևանի ոստիկանությունը ծեծի է ենթարկել, մազերից քաշել և սպառնացել է վնաս հասցնել հարազատներին, որպեսզի ստիպեն խոստովանել 2013թ. ապրիլին կատարված սպանությունը: Դատավարությունը դեռևս ընթացքի մեջ է: Նմանապես, իշխանությունները և Վանաձորի դատարանը հրաժարվել են վարույթ հարուցել Կարեն Կունգորցևի բողոքի հիման վրա այն մասին, որ 2013 թ. հոկտեմբերին սպանության մեղադրանքով վերջինիս կալանավորումից հետո ոստիկանությունը նրա հետ վատ է վերաբերվել: Կունգորցևը հերքում է մեղադրանքները, դատավարությունը դեռևս ընթացքի մեջ է:
Ապրիլի 4-ի այցելությունից հետո, բանտերում հասարակական մոնիտորինգ իրականացնող դիտորդական խումբը հայտարարել էր, որ ըստ Արթիկ քրեակատարողական հիմնարկի երկու կալանավորների պնդման, Գյումրիի ոստիկանությունը վերջիններիս տարբեր ժամանակահատվածներում ենթարկել էր դաժան վերաբերմունքի, այդ թվում նաև ծեծի, ինչպես նաև սպառնացել բռնաբարությամբ՝ ստիպելով խոստովանական ցուցմունքներ տալ: Հետաքննությունը դեռևս ընթացքի մեջ է:
Հունիսի 12-ին, ոստիկանությունը ձերբակալել և ծեծի է ենթարկել Հայկ Կյուրեղյանին, ով դատական նիստի ընթացքում բողոքի ցույց էր անում երևանյան դատարանի դիմաց՝ ի պաշտպանություն Հարությունյանի և այլ ակտիվիստների: Դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ Կյուրեղյանի հայտարարությունների լայնածավալ լուսաբանման արդյունքում, իշխանությունները հետաքննություն սկսեցին, որը դեռևս ընթացքի մեջ է:
Խոսքի ազատություն
Մեդիա բազմակարծությունը մնում է սահմանափակ: ԶԼՄ-ները, հասարակական կազմակերպությունները (ՀԿ-ներ) դատապարտել են օրինագիծը, որը պատասխանատվություն էր նախատեսում լրատվամիջոցների նկատմամբ` հանրային ֆորումներում, այդ թվում նաև սոցիալական ցանցերում, անանուն կամ անհայտ օգտատերերի կողմից արված զրպարտչական կամ վիրավորական մեկնաբանությունների հրապարակման համար:
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն հաղորդում է, որ 2014թ. առաջին կիսամյակում շարունակվում են սպառնալիքներն ու շինծու դատական հայցերը լրագրողների և լրատվամիջոցների նկատմամբ, և արձանագրել է լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության առնվազն հինգ դեպք:
Օրինակ, փետրվարի 12-ին ընդդիմության ակտիվիստների կալանավորման ժամանակ, ոստիկանությունը Անի և Սարգիս Գևորգյաններից (քույր ու եղբայր), համապատասխանաբար` Չորրորդ իշխանություն թերթի և iLur.am լրատվական կայքի լրագրողներից, խլել է տեսախցիկները, ապա բերման ենթարկել նրանց: Կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում, ոստիկանությունը ջնջել է տեսախցիկների մեջ առկա տեսաձայնագրությունները, ապտակ հասցրել Անի Գևորգյանին և խլել նրա հեռախոսը: Գևորգյանի բողոքի հիման վրա իշխանությունները քրեական հետաքննություն սկսեցին, սակայն կարճեցին գործը հունիսին՝ հիմնավորելով այդ քայլը հանցակազմի բացակայությամբ: Գևորգյանը բողոքարկել է դատարանի վճիռը: Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) մեդիա ազատության գծով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը մտահոգություն է հայտնել միջադեպի առթիվ:
Հունիսի 24-ին, լրագրողներ և այլոք սպասում էին Երևանի ոստիկանության բաժիններից մեկի դիմաց, մինչ ազատ կարձակվեին նույն օրն ավելի վաղ բերման ենթարկված ակտիվիստները: Ամբոխը ցրելու ընթացքում ոստիկանությունը հարձակվել է նաև մի քանի լրագրողների վրա: Ոստիկանությունը հարվածել էր Անի Գևորգյանին, CivilNet.TV-ից Արփի Մախսուդյանին և ջարդել ԳԱԼԱ հեռուստաընկերության օպերատոր Փայլակ Ֆահրադյանի նոութբուքը: Ոստիկանությունը ձերբակալել է Սարգիս Գևորգյանին: Անի և Սարգիս Գևորգյանները բողոք են ներկայացրել դատարան: Հետաքննությունը դեռևս շարունակվում է:
Հունիսի 26-ին Երևանի դատարաններից մեկը պարտադրել էր Հրապարակ թերթին և Ilur.am լրատվական կայքին բացահայտել իրենց աղբյուրները մի քրեական հետաքննության շրջանակներում, որտեղ գործով անցնում էր նաև ոստիկանության բարձրաստիճան մի պաշտոնյա: ԵԱՀԿ մեդիա ազատության գծով ներկայացուցիչը մտահոգություն էր հայտնել, որ վճիռը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ, և կարևորել էր իրենց աղբյուրները պաշտպանելու լրագրողների իրավունքը, որպես հետաքննական լրագրության և խոսքի ազատության հիմնարար սկզբունք:
Բարեփոխումներ այլընտրանքային զինվորական ծառայությունում և խախտումներ բանակում
Համաձայն Ֆորում 18 կրոնական ազատություններն ուսումնասիրող դիտորդական խմբի, 1993թ.-ից մինչ այժմ առաջին անգամն է, որ չկան կրոնական համոզմունքներից ելնելով զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար բանտարկված Եհովայի վկաներ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) փաստահավաք առաքելության հունիսի զեկույցը ցույց տվեց, որ այլընտրանքային ծառայության մասին օրենքում 2013թ. կատարված փոփոխություններն վերացրել են վաղեմի խնդիրները, և որ կրոնական և սոցիալական խմբերի մեծ մասն ընդունում է այլընտրանքային ծառայության պայմանները:
Այդուհանդերձ, դեռևս առկա են բանակի հետ կապված այլ մտահոգություններ: Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը 2013թ. ձմեռային և 2014թ. ամառային զորահավաքներից հետո ստացել է 42 դիմում-բողոք ոչ համարժեք բժշկական զննության և նորակոչիկների բժշկական խնամքի վերաբերյալ, ինչի արդյունքում զորակոչվել են լուրջ առողջական խնդիրներ ունեցող որոշ զինծառայողներ: Որոշ դեպքերում, առողջական խնդիրներ ունեցող զորակոչիկները չեն ուղարկվել լրացուցիչ զննության, կամ լրացուցիչ զննությունը կրել է ձևական բնույթ: Ակտիվիստներին շարունակում է մտահոգել ոչ մարտական գործողությունների հետևանքով տեղի ունեցող կորուստների հետաքննության խորությունը, թափանցիկությունը և անաչառությունը, որոնք պաշտոնապես արձանագրվում են որպես պատահարներ կամ ինքնասպանության դեպքեր, չնայած նրան, որ առկա են լինում բռնության ապացույցներ:
Հաշմանդամության իրավունքներ
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից հինգ պետական նյարդահոգեբուժական հիվանդանոցներում բժշկական անձնակազմի և հիվանդների հետ ավելի քան 300 հարցազրույցների հիման վրա իրականացված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ փաստացի կամ ենթադրյալ հոգեբանական հաշմանդամություն ունեցող որոշ մարդիկ պահվում են այդ հաստատություններում առանց իրենց գիտակցված համաձայնության: Համաձայն ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի, դատարանը կարող է անձին «անմեղսունակ» ճանաչել՝ առանց վերջինիս ներկայության: Չկա որևէ անկախ մեխանիզմ, որը կվերահսկեր, թե արդյոք հոգեսոցիալական հիվանդություններով տառապող անձինք կամայականորեն չեն պահվում նյարդահոգեբուժական հաստատություններում:
Օմբուդսմենի տեղակալը նշել է, որ գրասենյակը հաճախ է ստանում բողոքներ հոգեբուժական հիվանդանոցներում հարկադիր հոսպիտալացման և անձնակազմի կողմից բռնության կիրառման, այդ թվում, ծեծի, զսպող և հանգստացնող միջոցների օգտագործման վերաբերյալ:
Պալիատիվ խնամք
Հայաստանը շարունակում է քննարկել օփիոիդային դեղորայքի դեղատոմսերի դուրս գրման և գնումների իր բարդ ու ժամանակատար ընթացակարգերի բարեփոխման հարցը: Այդուհանդերձ, նշված թերությունները շարունակում են խոչընդոտել համապատասխան պալիատիվ խնամքի ապահովմանը՝ դատապարտելով ամենաանբուժելի հիվանդներին ավելորդ տառապանքների: Չնայած նրան, որ մորֆինն անվտանգ, արդյունավետ և էժան միջոց է անբուժելի հիվանդների կյանքը բարելավելու համար, Հայաստանում բացակայում է խմելու համար նախատեսված մորֆին, իսկ ներարկման համար նախատեսված օփիոիդների նկատմամբ ոստիկանության խիստ վերահսկողությունը, գնումները, դեղատոմսերի դուրս գրումն ու տրամադրումը սահմանափակող քաղաքականությունը, խախտում են Համաշխարհային առողջապահության կազմակերպության կողմից պալիատիվ խնամքի համար սահմանված մի շարք պայմաններ:
Փոքրամասնությունների իրավունքներ
Լեսբուհի, գեյ, բիսեքսուալ, տրանսգենդեր (ԼԳԲՏ) տեղական ակտիվիստները հաղորդում են, որ ԼԳԲՏ անձինք շարունակում են ենթարկվել խտրականության, ոտնձգությունների և ֆիզիկական բռնության: ԼԳԲՏ անձանց դեմ ատելության քարոզումը, այդ թվում, պետական պաշտոնյաների կողմից, շարունակում է լուրջ խնդիր հանդիսանալ: Գենդերային ինքնությունը և սեռական կողմնորոշումը չեն ներառվում հակախտրականության կամ ատելություն արտահայտող խոսքի մասին օրենքներում՝ սահմանափակելով խնդիրների լուծման իրավական ճանապարհը ԼԳԲՏ անձանց դեմ կատարվող մի շարք հանցագործությունների դեպքում:
Իրավունք թերթը հրապարակել է մի քանի օնլայն հոդվածներ, կոչ անելով հասարակական կյանքից դուրս թողնել ԼԳԲՏ մարդկանց և նրանց պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններին, իսկ վերջիններիս ընտանիքներին՝ զգուշանալ նրանցից: Մայիսի 17-ի հոդվածը ներառում էր 60 անձանցից բաղկացած «սև ցուցակ»` նրանց սոցիալական էջերի հիպերհղումներով: Այս ցուցակում տեղ գտած մի քանի անձինք լրատվամիջոցից հերքում են պահանջել, սակայն թերթը հրաժարվել է բավարարել այդ պահանջները: Տասնվեց քաղաքացիներ դատական հայց են ներկայացրել իրենց պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորելու համար, սակայն դատարանը մերժել է նրանց պահանջները հոկտեմբեր ամսին:
2013թ. դեկտեմբերին դատարանը վավերացրել է Կրթության և գիտության նախարարության` գաղտնիության հիմնավորմամբ կատարված մերժումն ի պատասխան մի հասարակական կազմակերպությունից ստացված տեղեկատվություն պահանջող դիմումի՝ կրոնական փոքրամասնություններին հարելու պատճառով հանրակրթական դպրոցներից 20 ուսուցիչների աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ: Լրատվամիջոցները պաշտոնանկությունների մասին հայտարարել էին 2012թ.-ին՝ հղում կատարելով նախարարության այն պնդմանը, որ ուսուցիչները դպրոցներում զբաղվել են հոգեորսությամբ:
Հիմնական միջազգային դերակատարներ
ՄԱԿ-ի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների հանձնաժողովը, մայիսին քննարկելով Հայաստանի հարցը, ընդգծել է իր մտահոգությունը կոռուպցիայի, դատական համակարգի անկախության պակասի, ինչպես նաև համապարփակ հակախտրական օրենսդրական դաշտի անհրաժեշտության վերաբերյալ»:
ԵԽԽՎ փաստահավաք առաքելության զեկույցն արձանագրել է քաղաքական կլիմայի բարելավում և առաջընթաց Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) անդամակցության շրջանակներում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման առումով, բայց նաև ընդգծել է լուրջ թերություններ, ներառյալ՝ դատական համակարգի անկախության պակասը, չարաշահումները բանակում, ընտանեկան բռնությունները և թշնամանքը կրոնական փոքրամասնությունների և ԼԳԲՏ անձանց նկատմամբ:
Եվրոպական միությունը, Հայաստանի վերաբերյալ մարտին հրապարակված «Եվրոպական հարևանության» իր զեկույցում, մտահոգություններ է հայտնել օրենսդրության կիրառման, բանտային վատ պայմանների, ընտանեկան և գենդերային բռնությունների «տագնապալի» տարածվածության վերաբերյալ: Զեկույցում նաև նշվել է, որ խոշտանգման սահմանումը չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին:
ՄԱԿ-ի, ԵՄ-ի, ԵԱՀԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի հուլիսի համատեղ հայտարարության մեջ ողջունվեց Հայաստանի կողմից Մարդու իրավունքների գործողությունների ծրագրի ընդունումը, որպես ևս մեկ հնարավորություն հաշվետվողականության և մարդու իրավունքների բնագավառում զգալի առաջընթաց արձանագրելու համար:

In the 644-page World Report 2015, its 25th edition, Human Rights Watch reviews human rights practices in more than 90 countries. Report on Armenia reads: "Armenia’s human rights record remained uneven in 2014. Authorities continued to interfere with peaceful protests. Torture and ill-treatment in custody remained a problem, and investigations are ineffective, even when opened. Journalists continued to face pressure and violence. Although changes to alternative service to compulsory military service garnered praise, serious abuses in the army persist. Local groups documented forced psychiatric hospitalization. Violence and discrimination based on sexual orientation and gender identity are serious problems. The government has yet to lift unnecessary restrictions on access to pain medications for people with terminal illnesses.
Freedom of Assembly
Authorities interfered with free assembly throughout the year. According to human rights groups, police in the capital, Yerevan, detained at least 70 activists in the first half of 2014 during peaceful protests on pension reform, environmental concerns, utility prices, and other issues. Most people detained were released within a day; some faced administrative fines.
Three Yerevan metro employees alleged they were fired after participating in a February protest about controversial pension reforms and, at time of writing, were suing for reinstatement and lost wages. During a series of protests in June, Yerevan police detained activists protesting the demolition of the Afrikyan House, a historical monument. On June 23, Yerevan police detained 27 people protesting increased electricity tariffs. The Armenian ombudsperson found the police actions disproportionate. Authorities opened an investigation into police conduct and suspended several policemen pending inquiry.
Local human rights activists consider the prosecution and conviction of controversial political opposition leader Shant Harutyunyan and 13 of his supporters to be politically motivated. Authorities arrested the activists in November 2013 after clashes with police during an attempted march to the presidential administration building in Yerevan. In October, a Yerevan court convicted them of violence against the authorities and sentenced them to prison terms, ranging from one to seven years. Harutyunyan and activist Vardan Vardanyan allege police beat them immediately following their detention; the authorities refused to investigate.
In April, authorities charged Harutyunyan’s 15-year-old son with disorderly conduct for attempting to interfere with the arrest of his father; he was given a suspended four-year jail term in October.
During the first hearing of the activists’ trial in June, authorities denied journalists and family members access to the courtroom, falsely claiming overcrowding.
Torture and Ill-Treatment in Custody
Local human rights activists report the continued use of torture and ill-treatment in custody, including in police stations and pretrial detention to coerce confessions, as well as in prisons and other facilities. Some victims file complaints; many decline, fearing retaliation and further ill-treatment. The authorities do not always conduct thorough and impartial investigations.
According to the Armenian Helsinki Association, authorities have refused to investigate credible allegations that Yerevan police beat, pulled the hair of, and threatened to harm relatives of Aik Agamalyan, 16, to coerce a confession to an April 2013 murder. Agamalyan’s trial was ongoing at time of writing. Similarly, authorities and a Vanadzor court have refused to act on complaints by Karen Kurngurtsev that police ill-treated him after detaining him in October 2013 on murder charges. Kurngurtsev denies the charges; his trial was ongoing at time of writing.
After an April 4 visit, a public prison monitoring group reported that two inmates at the Artik Penitentiary alleged Gyumri police had ill-treated them in separate incidents to force confessions, including with beatings, kicking, and threats of rape. The investigation was ongoing at time of writing.
On June 12, police detained and beat Hayk Kyureghyan, who demonstrated outside a Yerevan court to support Harutyunyan and other activists on trial. After extensive media coverage of Kyureghyan’s allegations of ill-treatment, authorities opened an investigation, which was pending at time of writing.
Media pluralism remains limited. Media nongovernmental organizations (NGOs) condemned a draft law that would hold media outlets responsible for libelous or insulting comments made in public forums, including social media, by anonymous or unidentified users.
The Committee to Protect Freedom of Expression reported that in the first half of 2014 journalists and media outlets continued to face threats and spurious law suits, and documented at least five incidents of physical violence against journalists.
For example, during the detentions of opposition activists on February 12, police seized video cameras from, and briefly detained, Ani and Sarkis Gevorgyan, siblings and journalists with the Chorrord Ishkhanutyun newspaper and iLur.am news site, respectively. While in custody, police erased their cameras, slapped Ani Gevorgyan, and seized her phone. Following a complaint by Gevorgyan, authorities opened a criminal investigation but concluded it in June, citing absence of a crime. Gevorgyan appealed. Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Representative on Freedom of the Media Dunja Mijatović expressed concern about the incident.
On June 24, journalists and others waited outside a Yerevan police department for the release of activists detained earlier that day. As police dispersed the crowd they also attacked several journalists. Police hit Ani Gevorgyan and Arpi Makhsudian of CivilNet.TV and smashed GALA TV cameraman Paylak Fahradian’s laptop. Police detained Sarkis Gevorgyan. Ani and Sarkis Gevorgyan filed a complaint; the investigation was ongoing at time of writing.
On June 26, a Yerevan court ordered Hraparak newspaper and Ilur.am news portal to disclose their sources as part of a criminal investigation involving a high-level police official. The OSCE representative on freedom of the media expressed concern about the ruling’s possible “chilling effect” and emphasized journalists’ right to protect sources as a key principle of investigative journalism and freedom of expression.
Alternative Military Service Reform and Army Abuses
According to the religious freedom monitoring group Forum 18, for the first time since 1993 there are no Jehovah’s Witnesses imprisoned for conscientious objection to military service. A June fact-finding mission report by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) found that 2013 changes to the alternative service law corrected long-standing problems and that most religious and social groups now accept the terms of alternative service.
However, other concerns related to the army persist. The Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor received 42 complaints following the 2013 winter and 2014 summer call-ups about inadequate medical examinations and medical care for new conscripts, resulting in some conscripts with serious health problems being drafted. In some cases, conscripts with health problems were not referred to additional testing, or additional tests were only undertaken as a formality. Activists remain concerned about the thoroughness, transparency, and impartiality of investigations into non-combat deaths that are officially ruled accidents or suicides but where there may be evidence of violence.
Disability Rights
A Helsinki Citizen’s Assembly-Vanadzor office study of five state-run psychiatric hospitals based on over 300 interviews with medical staff and patients found that some people with actual or perceived psychosocial disabilities are confined in institutions without their informed consent. Under the civil code, a court can declare an individual as “mentally incompetent” without the person in question appearing. No independent mechanism exists to ensure that persons with psychosocial disabilities are not arbitrarily detained in psychiatric institutions.
A deputy ombudsman from the ombudsman’s office stated that the office frequently receives complaints about forced institutionalization in psychiatric hospitals and violence by staff, including beatings, use of restraints, and sedation.
Palliative Care
Armenia continues to discuss reforming its complicated and time-consuming prescription and procurement procedures for opioid medications. However, these shortcomings continue to obstruct the delivery of adequate palliative care, condemning most terminally ill patients to unnecessary suffering. Although morphine is a safe, effective, and inexpensive way to improve the lives of terminally ill people, oral morphine is unavailable in Armenia, and tight police controls on injectable opioids and restrictive policies on procurement, prescription, and disbursement violate many of the World Health Organization’s recommendations on palliative care.
Minority Rights
Local lesbian, gay, bisexual, and transgender (LGBT) activists reported that LGBT people continue to face discrimination, harassment, and physical violence. Hate speech against LGBT people, including by public officials, remains a serious issue. Gender identity and sexual orientation are not included in anti-discrimination or hate speech laws, limiting legal recourse for many crimes against LGBT people.
Iravunq newspaper published several online articles calling for LGBT people and organizations working to protect them to be excluded from public life and for their families to shun them. A May 17 article included a “blacklist” of 60 people with links to their social media pages. Several people named in the article requested a retraction, but the paper refused. Sixteen people filed lawsuits for damage to honor and dignity, but a court rejected their claims in October.
In December 2013, a court upheld the Education Ministry’s refusal, on privacy grounds, to respond to an information request filed by a nongovernmental organization regarding 20 teachers allegedly fired from public schools for holding minority religious views. Media had reported on the dismissals in 2012, citing the ministry’s claim that the teachers had been proselytizing in schools.
Key International Actors
Following its review of Armenia in May, the United Nations Committee on Economic, Social, and Cultural Rights underscored concerns about corruption, the lack of judicial independence, and need for a comprehensive anti-discrimination framework.
The PACE fact-finding mission report noted the improved political climate and progress toward Armenia’s fulfilment of its Council of Europe (CoE) membership obligations but also highlighted serious shortcomings, including the lack of judicial independence, abuses in the military, domestic violence, and hostility toward religious minorities and LGBT people.
In its March ‘European Neighborhood’ progress report on Armenia, the European Union noted concerns with implementation of legislation, poor prison conditions, and the “alarming” prevalence of domestic and gender-based violence. The report also found that the definition of torture does not comply with international standards.
A July joint statement by the UN, EU, OSCE, and CoE commended Armenia for adopting a Human Rights Action Plan as an opportunity for meaningful accountability and human rights progress."