Աշխատաժողով «Հայաստանի oրինավորության ազգային համակարգի գնահատում 2014 թ. ի՞նչ է փոխվել 2012 թ. ի վեր»
Ս.թ. դեկտեմբերի 16-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) կազմակերպել էր «Հայաստանի oրինավորության ազգային համակարգի գնահատում 2014 թ. ի՞նչ է փոխվել 2012 թ. ի վեր» թեմայով աշխատաժողով ոչ հրապարակային ձևաչափով, որի ընթացքում կայացել է շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկում՝ ներկայացնելու ուսումնասիրության արդյունքները և պարզելու գրանցված համակարգի թույլ կողմերի պատճառները: Աշխատաժողովը տեղի է ունեցել Օրինավորության ազգային համակարգի (ՕԱՀ) ուսումնասիրություն (2013-2015 թ.թ.) տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակում: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության կողմից: Այն համակարգում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ (ԹԻ) միջազգային հակակոռուպցիոն կազմակերպության Քարտուղարությունը և իրականացվում է Արևելյան գործընկերության երկրներում (բացառությամբ Բելառուսի) ԹԻ-ի մասնաճյուղերի կողմից:
Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է կոռուպցիան նվազեցնելու միջոցով բարելավել լավ կառավարումը Եվրոպական հարևանության արևելյան տարածաշրջանում: Ծրագրի իրականացումը ներկայումս գտնվում է Հայաստանի oրինավորության ազգային համակարգի (ՕԱՀ) 13 հենասյուների (oրենսդիր իշխանություն, նախագահ, գործադիր իշխանություն, դատական իշխանություն, քաղաքացիական ծառայություն, իրավապահ մարմիններ, ընտրությունների կառավարման մարմին, մարդու իրավունքների պաշտպան, վերահսկիչ պալատ, կուսակցություններ, լրատվամիջոցներ, քաղաքացիական հասարակություն, բիզնես) գնահատման ավարտական փուլում: Ծրագրի մեթոդաբանությունը ենթադրում է շահագրգիրռ կողմերի ներգրավմամբ աշխատաժողովի անցկացում, որպեսզի
ներկայացվեն ստացված արդյունքները և հենասյուների թույլ կողմերը:
Ողջույնի խոսքով և ներածությամբ հանդես են եկել ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավարի տեղակալ Խոսե Մարիա Մեդինա Նավարոն: ԹԻՀԿ հակակոռուպցիոն փորձագետ, ՕԱՀ ծրագրի առաջատար հետազոտող Խաչիկ Հարությունյանը ներկայացրել է ՕԱՀ մեթոդաբանությունը, ՕԱՀ հիմնադրույթը, հենասյուների գնահատման արդյունքները և թույլ կողմերը:
Օրինավորության ազգային համակարգի (ՕԱՀ) գնահատումը տվյալ պետության վերաբերյալ կատարվող ուսումնասիրությունների շարք է, որը տալիս է այդ պետության արդյունավետ կառավարում և օրինականություն ապահովող առանցքային հաստատությունների (ի թիվս այլ հաստատությունների` օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանություններ և հակակոռուպցիոն մարմիններ) ուժեղ և թույլ կողմերը:

Workshop “National Integrity System Assessment of Armenia 2014: What has been changed since 2012?”
On December 16, 2014 Transparency International Anticorruption Center (TIAC) organized a workshop on “National Integrity System Assessment of Armenia 2014: What has been changed since 2012?” in off the record format with interested stakeholders to present the findings of its research and to identify the causes of uncovered weaknesses. The workshop was held in the framework of National Integrity System (NIS) Research (2013-2015) project. The project is funded by the European Union. It is part of the “National Integrity System Assessments in European Neighborhood East Region” regional project, which is coordinated by Transparency International (TI) Secretariat and implemented by TI chapters of the Eastern Partnership countries (except Belarus).
The overall objective of the project is to improve good governance in the Neighborhood East region by reducing corruption. At present the project implementation is in the finalization stage of Armenia’s National Integrity System assessment of 13 pillars (legislature, executive, judiciary, public sector, law enforcement, electoral management body, ombudsman, audit institution, anti-corruption agencies, political parties, media, civil society and business). The project’s methodology implies holding a workshop with the involvement of stakeholders in order to present the findings and weaknesses of the pillars.
Varuzhan Hoktanyan, TIAC Executive Director and Jose Maria Medina Navarro, Deputy Head of Cooperation, Delegation of the European Union to Armenia
welcomed the audience with opening remarks and introduction. Khachik Harutyunyan, TIAC Anticorruption Expert and Lead Researcher of the NIS project presented NIS methodology, NIS concept, results and weaknesses of the pillars.
National Integrity System assessments (NIS) are a series of in-country studies providing an extensive qualitative assessment of the strengths and weaknesses of the key institutions that enable good governance and prevent corruption in a country.