Ս.թ. նոյեմբերի 7-8-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը Պրահայում մասնակցել է «Քաղաքականության հետազոտության, տեխնոլոգիայի և ջատագովության համակցումը հաբում» ինտերակտիվ սեմինարին, որ կազմակերպվել էր Հետազոտական հիմնադրամի, Բաց հասարակության հիմնադրամ Պրահայի և Գուգլի կողմից: Միջոցառման մասնակից վերլուծական կենտրոնների, բիզնես ոլորտի և այլ ներկայացուցիչներ հետազոտել են ռազմավարությունն ու կառավարումը, ուսուցումն ու գնահատումը, տվյալների մշակման ու հաղորդման կարգի կենսափուլերը և նորարարական ծրագրերից քաղած դասերի վերաբերյալ փորձի փոխանակում են իրականացրել:
Միջոցառնման վերջնանպատակն էր նոր տեխնոլոգիաների ու մոտեցումների կիրառման համատեքստայնացումը յուրաքանչյուր կազմակերպության ընդհանուր ջանքերում, ներառյալ` նրանց ամբողջական ջատագովությունը և հաղորդակցման ռազմավարությունները: Քանի որ քաղաքականության շրջափուլի յուրաքանչյուր քայլ պահանջում է ջատագովության կամ հաղորդակցման նպատակներին հասնելու տարբեր գործիքներ կամ մոտեցումներ, կարևոր է, որ այս աշխատանքը ոչ թե լինի ինքնանպատակ, այլ տեղ գտնի կազմակերպության ռազմավարության մեջ:
Միջոցառումից ակնկալվող արդյունքներն էին.
1.ներքին քաղաքականության հետազոտությունների գործառույթներ ունեցող հետազոտական կենտրոնների և ՀԿ-ների կարողության և վստահության ավելացում՝ տվյալները ջատագովության նպատակով օգտագործելիս
2.ջատագովության թեմաների շուրջ աշխատող կազմակերպությունների միջև համագործակցության ավելացում
3.չափման գործիքների և մեթոդների կիրառության ավելացում` ընտրելու արդյունավետ տվյալների վրա հիմնված մոտեցումներ

Sona Ayvazyan, Deputy Director of Transparency International Anti-corruption Center participated in "Policy Research, Technology, and Advocacy Converge @ the HUB" interactive workshop in Prague, held between 7-8 of November 2013, organized by the Think Tank Fund with Open Society Fund Prague and Google. The event brought together think tankers, business representatives, data journalists, etc. to explore strategy and management, learning and evaluation, lifecycles of data products and to share the lessons learned from innovative projects.
The overall aim of the event was to contextualize the use of new technologies and approaches within each organizations overall efforts, including their overall advocacy and communications strategies. As each step of the policy cycle requires different tools or approaches in order to achieve advocacy and communications goals, it is important that this work be integrated into the organizations strategy, without becoming an aim in itself.
Expected outcomes of the event were:
1. Increased capacity and confidence for think tanks and NGOs with in-house policy research functions in using data for advocacy aims;