ԹԻՀԿ-ը արժանացել է «Ոսկե բանալի» մրցանակի
Ս.թ. սեպտեմբերի 27-ին տեղեկատվության ազատության միջազգային օրը նշանավորելու կապակցությամբ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի «Ոսկե բանալի և ժանգոտ կողպեք» ամենամյա մրցանակաբաշխության ընթացքում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն ՀԿ-ն արժանացել է «Ոսկե բանալի» մրցանակի որպես տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը ամենաակտիվն ու լավագույնս կիրառած հասարակական կազմակերպություն: Միջոցառմանը ներկա էին պետական պաշտոնյաներ, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների ու արտերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ` ծանոթանալու Ոսկե բանալի` որպես բաց և հրապարակային աշխատանքի խորհրդանիշ և Ժանգոտ կողպեք՝ որպես փակ աշխատանքի խորհրդանիշ մրցանակների դափնեկիր կազմակերպությունների և անձանց հետ:
Մրցանակը ստանալիս՝ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանն ասել է. «Ինֆորմացիայի ազատությունը թափանցիկություն և հաշվետվողականություն ապահովող անհրաժեշտ պայման է, առանց որոնց անհնար է կոռուպցիայի դեմ պայքարը»: Հույս հայտնելով, որ ապագայում կքաջալերվի ոչ միայն ուղղակի ինֆորմացիա տալը, այլ որակյալ ինֆորմացիա տրամադրելը, նա շնորհակալություն է հայտնել պատշաճ ինֆորմացիա տրամադրող պետական մարմիններին և այն լրատվամիջոցներին, որոնք օգնում են ԹԻՀԿ-ին իր աշխատանքում:
Մրցանակաբաշխության դրական մրցանակը՝ Ոսկե բանալին շնորհվել է նաև հետևյալ անձանց և կազմակերպություններին.
- ՀՀ Ֆինանսների նախարարությանը` որպես «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը լավագույնս կիրառած պետական կառավարման մարմին,
- ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության էլեկտրոնային համակարգին` www.e-register.am` որպես տեղեկատվության տրամադրման լավագույն ինտերնետային պաշտոնական կայք,
- Panorama.am առցանց լրատվամիջոցին՝ որպես տեղեկատվության ազատության հիմնահարցերն ամենաակտիվ լուսաբանած լրատվամիջոց,
- Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արայիկ Մելքումյանին` որպես տեղեկատվության ազատության խախտված իրավունքը վերականգնած դատավոր,
- Իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանին` որպես տեղեկատվութան ազատության խախտված իրավունքի համար ամենահամառ ու հետևողական պայքարող իրավաբան: Վերջինս Ամալյա Կոստանյանի անվան մրցանակի առաջին դափնեկիրն է:

TIAC won Golden Key award
On September 27, 2013, Transparency International Anti-corruption Center received Golden Key award for an NGO that best used the right for access to information by the Freedom of Information Center of Armenia (through USAID support) during its annual "Golden Key and Rusty Lock" award ceremony, dedicated to the International Right to Know Day. The event brought together representatives of state institutions, international and non-governmental organizations, foreign diplomatic missions and media outlets to get introduced with the organizations and individuals who were awardees of Golden Keys as symbol of openness and transparency and Rusty Locks, as a symbol of secrecy.
Upon receiving the award Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center said, "Freedom of information is a necessary condition for ensuring transparency and accountability, without which fighting corruption is impossible." Mr. Hoktanyan expressed hope that not only simply providing information but providing best quality information will be encouraged in future. He thanked the state institutions who provided proper information and the mass media for helping the organization in its work.
The independent jury awarded Golden Keys also to the following institutions:
- Positive Award for the state institution that was best applied the Armenian FOI Law was presented to the RA Ministry of Finance.
- The electronic system of the State Register of the Legal Entities of the RA Ministry of Justice www.e-register.am was recognized as the best official web site in terms of access to information.
- Positive Award for the media outlet most actively covering FOI issues was presented to the www.panorama.am online media outlet.
- The Judge of the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts Mr. Arayik Melqumyan was recognized as the judge who successfully restored the violated access to information right.
- The lawyer Mr. Artak Zeynalyan was recognized as the most consistent human rights advocate for the access to information right. The latter was given to Lawyer Artak Zeynalyan, who was the first receiver of Amalia Kostanyan Award.