ԹԻՀԿ-ը խնդրել է քննության առնել պատգամավորների օգնականների հարցը
Թրանփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը դիմել է ԱԺ Էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողով՝ հիմք ընդունելով «Հետք» ինտերնետային լրատվամիջոցի 2013 թ. ապրիլի 17-ին հրապարակված «Աժ-ում՝ ընտանյոք հանդերձ, կամ ովքե՞ր են պատգամավորների օգնականները» վերտառությամբ հոդվածը որն անդրադառնում է պատգամավորի օգնականի ինստիտուտին և այն համալրելու պրակտիկային, մասնավորապես, ընտանիքի անդամներով կամ ազգականներով այդ հաստիքը համալրելուն:
Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասի «Պատգամավորը կարող է ունենալ երկու օգնական, որոնցից մեկն աշխատում է վճարովի, իսկ մյուսը` հասարակական հիմունքներով»: Ընդ որում, վճարովի հիմունքներով աշխատող օգնականը աշխատանքի է ընդունվում ժամկետային պայմանագրով, համապատասխան պատգամավորի ներկայացմամբ, որպիսի իրավակարգավորում նախատեսված չէ հասարակական հիմունքներով աշխատող օգնականի աշխատանքի ընդունվելու դեպքում:
Պատգամավորի կողմից օգնականի (վճարովի) թեկնածություն ներկայացնելու իրավունքը բացարձակ է, որևէ սահմանափակում չունի, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս պատգամավորին իր մերձավոր ազգականներին կամ բարեկամներին «դարձնել» օգնական և աշխատել համատեղ: Վերոնշյալ հրապարակման մեջ բերված տվյալներից ակնհայտ երևում է, որ մերձավոր ազգականները հիմնականում զբաղեցնում են վճարովի հիմունքներով աշխատող օգնականի հաստիքը:
Այդուհանդերձ, մեր կողմից սույն դիմումով բարձրացվող խնդիրը չի վերաբերում վճարովի կամ հասարակական հիմքունքներով աշխատելու փաստին, այլ՝ երևույթի իրավական և բարոյական կողմին: Համատեղությամբ աշխատելու վերաբերյալ օրենսդրական սահմանափակում է նախատեսված «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով, որի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետի համաձայն «Հանրային ծառայողին և բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին արգելվում է համատեղ աշխատել իր հետ մերձավոր ազգակցությամբ կամ խնամիությամբ կապված անձանց (ծնող, ամուսին, զավակ, եղբայր, քույր, ամուսնու ծնող, զավակ, եղբայր և քույր) հետ, եթե նրանց ծառայությունը կապված է միմյանց նկատմամբ անմիջական ենթակայության կամ վերահսկողության հետ (բացառությամբ պատգամավորների)»:
Պատգամավորների համար նման օրենդրական բացառությունը, կարծում ենք, չի բխում իրավական պետության բաղկացուցիչը համարվող օրենքի գերակայության սկզբունքից, ինչի հետևանքով չի ձևավորվում պատգամավորի և նրա վճարովի հիմքունքներով աշխատող օգնականի վարձատրությունն ապահովվող հարկատու հանրության վստահությունը պատգամավորի ինստիտուտի և հարգանքը՝ այն ներկայացնող մարմնի նկատմամբ: Մինչդեռ, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի համաձայն պատգամավորը պարտավոր է իր գործունեությամբ նպաuտել Ազգային ժողովի նկատմամբ վuտահության և հարգանքի ձևավորմանը:
Վերոնշյալի հիման վրա դիմելով Էթիկայի հանձնաժողովին` ԹԻՀԿ-ը խնդրել է քննության առնել դիմումում բարձրացված հարցերը, և արտահայտել դիրքորոշում օրենսդրության և իրավակիրառ պրակտիկայի՝ էթիկայի նորմերի շրջանակում լինելու վերաբերյալ:

TIAC requested to examine the issue of assistants to MPs
Transparency International Anti-corruption Center applied to RA National Assemblys Interim Committee on Ethics based on the article headlined "The whole family in National Assembly or who are assistants to MPs?" published in "Hetq" online on April 17, 2013. It addresses the institute of assistant to MP and the practice of its recruiting, especially hiring family members or relatives as assistants.
According to Article 11, paragraph 1 of RA Law on Rules of Procedure of the National Assembly "An MP may have two assistants, one of which works on a paid basis, and the other - pro bono." Moreover, the assistant, working on a paid basis is employed on a fixed term contract by the recommendation of the MP, whereas no such legal regulation is provided in case of the assistant working on pro bono basis.
There are no restrictions for an MP to nominate candidacy for assistant (working on a paid basis), which enables the MP to hire his/her family members or relatives as assistant to work together. It is implied from the the data provided in the above-mentioned article that the family members are mainly hired as assistants working on a paid basis.
Nonetheless, the issue we brought up by this application does not refer to work on paid or pro bono basis, but rather the legal and and moral aspects are of concern. Legislative restriction is provided on working together according to Article 23, part 1, paragraph 8, RA Law on Public Service. It reads: "It is forbidden to the public servant and high-ranking official to work together with close relatives or in-laws (parent, spouse, child, brother, sister, spouses parent, child, brother and sister), if their service is connected with direct subordination to or supervision over one another (except MPs)."
We are of the opinion that such legislative exception for an MP is not driven by the rule of law, which entails lack of public trust in the institute of MP and respect for the body it represents by taxpayers who provide payment of the MP and his/her assistant working on a paid basis. Whereas according to RA Law on Rules of Procedure of the National Assembly an MP shall contribute by his/her actions to developing trust in and respect for the National Assembly.
Based on the above mentioned, TIAC requested from the Ethics Committee to examine the issues mentioned in the application and express its standpoint on legislation and law enforcement within the scope of ethical norms.