ԹԻՀԿ-ի դիմումի հիման վրա հարուցվել է վարույթ
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի 2013 թ. ապրիլի 10-ի որոշմամբ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի դիմումի հիման վրա հարուցվել է վարույթ` ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու կամ իր պաշտոնական լիազորությունների իրականացման ընթացքում շահերի բախման իրավիճակում գտնվելու վերաբերյալ փաստերը ստուգելու նպատակով: Միաժամանակ, նույն որոշմամբ հանձնաժողովն առաջարկել է Գագիկ Խաչատրյանին քննարկվող հարցի վերաբերյալ10-օրյա ժամկետում ներկայացնել իր առարկությունները և բացատրությունները:
Հարկ է հիշեցնել, որ 2012 թ. դեկտեմբերի 17-ին ԹԻՀԿ-ը, հիմք ընդունելով «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի 2012 թ. հոկտեմբերի 18-ի համարում (#180/3104/) հրապարակված «Մենքումերոնքով աշխատում են» և «Պայքարի իրական մարտիկը» հոդվածները, դիմում է ներկայացրել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով: Հոդվածներն անդրադառնում են ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի կողմից իրականացվող կամ «վերահսկվող» ձեռնարկատիրական գործունեությանը: Ըստ թերթի հրապարակման՝ Գագիկ Խաչատրյանին է պատկանում ՀԴՄ կտրոնների թուղթ մատակարարող «Ալեքսերվ» ընկերությունը, որը, հաղթելով այդ ապրանքի մատակարարման մրցույթում, այս տարվա ապրիլ ամսին «Գնումների աջակցման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հետ կնքել է շրջանակային պայմանագիր:
Բացի այդ, ըստ թերթի վերոնշված հրապարակումների` պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի անվան հետ են կապվում նաև այլ ընկերություններ, ինչպես օրինակ, ««Ապեյրոն» ՍՊԸ-ն (սննդամթերքի ներկրում), «Մեգաֆուդ» ՍՊԸ-ն (սննդամթերքի ներկրում և արտադրություն), «Գալաքսի» սուպերմարկետը, «Մեգա մոթորս» ՍՊԸ-ն («Միցուբիշիի» ներկայացուցիչը ՀՀ-ում), «Սանտա ֆե» սրճարանը, «Գալաքսի» հացի գործարանը, «Մեգա սպորտ» խանութների ցանցը, «Խրոնոգրաֆ» թանկարժեք ժամացույցների խանութ-սրահը, «Չիմեգ» ՍՊԸ-ն, «Յուքոմ» ընկերությունը (արբանյակային հեռարձակում, ֆիքսված հեռախոսակապ, ինտերնետ), «Ամասիայի» կաթի գործարանը, «Ալյանս» մաքսային տերմինալը և այլն»:
ԹԻՀԿ-ը, դիմելով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին, խնդրել էր իր լիազորությունների շրջանակում ստուգել հրապարակումներում նշված փաստերի իսկությունը, պարզել՝ առկա է արդյո՞ք շահերի բախման իրավիճակ կամ նման ռիսկ պաշտոնավարման և միաժամանակ ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու դեպքում, ներդրումները կառավարելիս չեն օգտագործվել արդյո՞ք պաշտոնական դիրքը և լիազորությունները:

Based on the application of Transparency International Anti-corruption Center, proceedings were initiated by the decision of Ethics Commission for High Ranking Officials of April 10, 2013 to check the allegation on Government-affiliated State Revenue Committee Head Gagik Khachatryans engagement in entrepreneurial activities or conflict of interest situation in fulfilling his official duties as government office holder. Meanwhile, by the same decision, the Committee suggested that Gagik Khachatryan raise his objections and give explanations on the issue under consideration within 10 days.
It should be reminded that on December 17, 2012 TIAC applied to Ethics Commission for High Ranking Officials based on articles "Nepotism at work" and "Real fighter" published in "Haykakan Zhamanak" daily newspapers October 18, 2012 issue (No. 180/3104/). The articles covered entrepreneurial activities carried out or "controlled" by Gagik Khachatryan, Head of State Revenue Committee. According to the newspaper report AlexServ LLC, supplier of cash register receipt paper, which won a tender of that products supply and signed framework agreement with Procurement Support Center SNCO this April.
Moreover, according the above-mentioned articles of the newspaper other companies are also reported to be related with the Head of State Revenue Committee, such as "Apeyron LLC (food import), Megafood LLC (food import and industry), "Galaxy" Supermarket, "Megamotors" LLC automobile importation company (distributor of Mitsubishi Motors in Armenia), "Santa Fe" outdoor cafe, "Galaxy" bread factory, "Megasport" outdoor gear/sporting goods chain store, "Chronograph" watches and jewelry boutique, "Chimeg" LLC, "Ucom" telecommunication company (broadcast satellite provider, fixed-line telephony operator, internet provider), "Amasia" dairy factory, "Alliance" customs terminal, etc."
By applying to Ethics Commission for High Ranking Officials, TIAC requested to check within the scope of its jurisdiction the authenticity of the allegations in the reports, clarify whether there was a situation of conflict of interest or such a risk in fulfilling ones official duties and at the same time engagement in entrepreneurial activities, whether or not ones official position and authorities were used in investment management.