Հակակոռուպցիոն խումբը կոչ է անում սփյուռքահայերին դիտորդություն իրականացնել Երևանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը և Իրավունքի Եվրոպա միավորումը բաց նամակով դիմել են սփյուռքահայերին` կոչ անելով հանդես գալ որպես Հայաստանում իրականացվելիք ընտրություների դիտորդներ՝ սկսած Երևանի ավագանու մայիսին կայանալիք ընտրություններից:
Ս. թ. փետրվարի 18-ի ՀՀ նախագահի ընտրությունները ցույց տվեցին իշխանությունների նկատմամբ հայ ժողովրդի անվստահությունը և փոփոխություն կատարելու հրատապ պահանջը: Ընտրություններն, ինչպես միշտ, այս անգամ ևս ուղեկցվել են իշխանությունների կողմից կազմակերպված կոպիտ իրավախախտումներով՝ նախընտրական քարոզչության ողջ ընթացքում ընտրողների նկատմամբ կիրառված ճնշումներով, սպառնալիքներով, վարչական ռեսուրսի չարաշահումներով, ընտրակաշառքով: Ընտրության օրը թե՛ դիտորդները, թե՛ ընտրողներն ականատես են եղել կոպիտ ընտրախախտումների, ինչպես օրինակ՝ լցոնումների, բացակա քաղաքացիների փոխարեն բազմակի քվեարկության և արդյունքների կեղծման դեպքերի Հայաստանի բազմաթիվ ընտրատեղամասերում: Տեղական հանձնաժողովների անդամներից շատերը լիովին լծվել էին կեղծման գործընթացին, իսկ ընդդիմադիր թեկնածուներից շատերի վստահված անձինք կա՛մ ահաբեկման էին ենթարկվել, կա՛մ գործարքի մեջ մտել իշխող վարչակարգի հետ:
Ընտրության օրը անկախ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները ամենուր բազմաթիվ խախտումներ են բացահայտել, կանխել և զեկուցել: Ամենակոպիտ ընտրախախտման է ականատես եղել Դեպի Հայք ծրագրի մասնակից, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնում պրակտիկա անցնող 21-ամյա ԱՄՆ քաղաքացի Նարինէ Իսմայիլին, ով Իրավունքի Եվրոպա միավորման դիտորդական առաքելության կազմում դիտորդություն է իրականացրել Արտաշատ քաղաքի թիվ 17/05 տեղամասում: Նարինէն բռնի հարձակման է ենթարկվել լցոնման դեպքը կանխելու և գրանցելու փորձ կատարելիս, երբ 20-30 երիտասարդներ ներխուժել են ընտրատեղամաս, կոպտորեն բռնել նրա թևերը և դեմ տվել պատին: Այդուհանդերձ, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի քարտուղարի օգնությամբ ավազակախմբին հաջողվել է քվեատուփը լցոնել 400-500 քվեաթերթիկներով, որ էական ազդեցություն է ունեցել արդյունքների վրա ի օգուտ գործող նախագահի: Մյուս տեղամասերում լցոնման գործընթացն ավելի հարթ է եղել՝ նվազ չափով բռնության կիրառմամբ այնպիսի հնարքների գործադրմամբ, ինչպիսին է դիտորդների ժամանակավոր մեկուսացումը: Այսօրինակ համատարած խախտումների արդյունքում քվեարկելու իրավունք ունեցող ընտրողների 60.18 տոկոսը ,մասնակցելե է ընտրություններին, որոնց 58.64 տոկոսը ,ընտրել էե գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ինչպես հաղորդում են պաշտոնական աղբյուրները:
Ընտրություններից հետո քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) կողմից: Սակայն հանցանքը բացահայտելու և դատապարտելու փոխարեն ՀՔԾ-ն ջանացել է քողարկել փաստերը: Գործով քննիչը ագրեսիվ պահվածք է դրսևորել՝ ջանալով հոգեբանական ճնշում գործադրել Նարինէի վրա, որպեսզի նա փոխի ցուցմունքը: ՀՔԾ պետն անգամ կոպտորեն միջամտել է հարցաքննության գործընթացին՝ խլելով ձայնագրիչը և արգելելով, որ Նարինէ Իսմայիլիի ներկայացուցիչ փաստաբան Տիգրան Եգորյանը ապացույց հավաքի գործողության ապօրինության վերաբերյալ: Հետագայում ևս ՀՔԾ ներկայացուցիչը շարունակել է վախեցնելու և ահաբեկելու մարտավարություն կիրառել, որպեսզի Նարինէն և Իրավունքի Եվրոպա միավորման ու Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի իր փաստաբանները հրաժարվեն արդարության հետամուտ լինելու և ընտրակեղծիքի ճանաչման իրենց պահանջից:
Ընտրությունների դիտարկմանը Նարինէի մասնակցությունը և ընտրական գործընթացի օրինավորությունը պաշտպանելու նրա բարոյական ու անբասիր կեցվածքը վճռորոշ ազդեցություն ունեցավ Հայաստանում: ՀՀ սահմանադրական դատարանը թիվ 17/05 տեղամասում (ընդ որում, միայն այդ տեղամասում) տեղ գտած ընտրախախտումներն ընդունեց և քվեարկության արդյունքները ճանաչեց անվավեր, ինչը փոքր, բայցև ժողովրդավարական պետության կառուցման երազանքի իրականացման ուղղված կարևոր քայլ էր: Նրա խիզախությունն ու քաղաքացիական պարտքի զգացումը շատերին ստիպեցին ուշադրություն դարձնել ընտրակեղծիքների հիմնախնդրին ու խախտումները վերացնելու իշխանությունների դժկամությանը:
Հայաստանում ընտրությունները մշտապես աղավաղվում են, որն իր հերթին ազդում է ընդհանուր ժողովրդավարական գործընթացների վրա, նպաստում կոռուպցիայի ավելացմանն ու արտագաղթին, ինչպես նաև վտանգում երկրի ազգային անվտանգությունն ու պետականությունը: Քաղաքացիական հասարակությունը պետք է ավելի մեծ չափով և ակտիվորեն ներգրավվի ընտրական գործընթացի խթանման ու վերահսկման աշխատանքներում. գործընթաց, որին պետք է ներգրավվեն մեր քաղաքացիները, ինչպես նաև Հայաստանի ապագայով մտահոգ ողջ աշխարհի մեր հայրենակիցները:
Կոչ ենք անում աշխարհասփյուռ հայերին, ինչպես նաև սփյուռքի կազմակերպություններին՝ խրախուսվեն և ակտիվորեն մասնակցեն Հայաստանում կայանալիք ապագա համապետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին: Հավատացած ենք, որ Նարինէի փորձը ընդլայնելով նոր թափ կհաղորդի ժողովրդավարությանն ուղղված Հայաստանի առաջընթացին: Ականատես լինելով, ձեր մտահոգությունը բարձրաձայնելով և ճշմարտությունը պաշտպանելով՝ դիտորդները կօգնեն Հայաստանի ժողովրդավարեցմանը՝ իրենց զգացմունքների շրջանակը ցեղասպանությունից անդին տարածելով:
Որպես առաջին քայլ կոչ ենք անում բոլոր ակտիվ հայերին ու սփյուռքի կազմակերպություններին համատեղել տեղական ոչ կառավարական կազմակերպությունների ջանքերը՝ դիտորդություն իրականացնելու ս.թ. մայիսին կայանալիք Երևանի ավագանու ընտրություններում:
Դիտորդական առաքելությանը մասնակցելու վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկությունների համար նախքան ս.թ. ապրիլի 10-ը դիմե՛ք Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն՝ [email protected] էլեկտրոնային հասցեով:

The following is an open letter by Transparency International Anticorruption Center and Europe in Law Association, urging Armenians in the diaspora to act as election observers in future elections in Armenia, starting with the May 2013 municipal election in Yerevan.
On Feb. 18, 2013, the presidential elections demonstrated the Armenian peoples distrust towards authorities and the pressing demand for change. Elections, as usual, were accompanied by gross violations organized by the authorities. During the entire span of the pre-election campaign, voters faced suppression, threats, abuse of administrative resources, and vote buying. On election day, observers as well as voters witnessed gross violations such as ballot stuffing, multiple voting on behalf of absent citizens, and falsification of results in many of the precincts around Armenia. Most local electoral commission members were completely integrated into the falsification process, while many proxies of oppositional candidates were either intimidated or engaged in the deal with the ruling regime.
On election day, many violations were detected, prevented, and reported by independent civil society organizations throughout the country. One of the witnesses of the crudest violation was 21-year-old Narine Esmaeili, a U.S. citizen and participant of the Birthright Armenia program. Narine interns at Transparency International Anticorruption Center and acted as an observer within the observation mission of Europe in Law Association in precinct 17/05 in the town of Artashat. Narine was directly assaulted when she and journalist Artak Hambardzumyan tried to prevent and record mass ballot stuffing, whereas a group of 25-30 men stormed the polling station, grabbed her arms and pinned her against the wall. With assistance from the secretary of the local electoral commission, the band stuffed 400-500 ballots, significantly affecting the results in favor of the incumbent president. In other precincts the ballot stuffing process was smoother and less violent, with the employment of tricks such as temporary isolation of observers. In the aftermath of such countrywide violations, 60.18 percent of eligible voters "participated" in the elections, out of which 58.64 percent "voted" for incumbent Serge Sarkisian, as reported by official sources.
Following the elections, a criminal proceeding was launched by the Special Investigative Service of Armenia (SIS). However, instead of trying to reveal and condemn the crime, the SIS intended to conceal the facts. The investigator in charge of the case was aggressive, attempting to put psychological pressure on Narine for her to change her testimony. Even the head of the SIS violently interfered in the process of interrogation, seizing the tape recorder and preventing Narines attorney, Tigran Yegoryan, from collecting evidence on the unlawfulness of the proceeding. Later, SIS representatives continued to use scare tactics and intimidation to ensure Narine and her lawyers from the Europe in Law Association and Transparency International Anticorruption Center recant their call for justice and recognition of electoral fraud.
Narines participation in the observation of elections and her high moral and solid stance for the defense of the integrity of the electoral process made a significant difference in Armenia. Violations at precinct 17/05 were recognized by the Constitutional Court and the election results of that precinct (and only that precinct) were annulled, which marked a small but important step towards the realization of the dream of building a democratic state. Her courage and sense of civic duty attracted the attention of many, and spotlighted the problem of election fraud and the reluctance of the authorities to eradicate violations.
Elections in Armenia are constantly distorted, which in turn affect general democratic processes, foster corruption and emigration, and risk the countrys national security and statehood. There is a need for increased active engagement by civil society in the promotion and oversight of electoral processes. There is also the need for engagement of both our citizens as well as our co-patriots around the globe, who care about the future of Armenia.
We are calling upon Armenians throughout the world, as well as the Disaporan organizations to encourage and actively participate in Armenias future electionsat both national and local levels. We believe that Narines experience, when multiplied, will accelerate Armenias progression along the continuum of democracy. By witnessing, voicing concern, and protecting the truth, these observers will help the democratization of Armenia, while extending the scope of their feelings beyond the recognition of genocide.
As a first step, we are calling all active Armenians and Diaspora organizations to join the efforts of local Armenian non-governmental organizations in observing the Yerevan City elections to be held in May 2013.
For more information about participation in the observation mission, please contact Transparency International Anticorruption Center at [email protected] before April 10, 2013.