Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել, բայց չի համարվել ընտրական ժողովրդավարության հասած երկիր
«Ֆրիդոմ հաուս» կազմակերպությունը հրապարակել է «Ազատությունն աշխարհում 2013» զեկույցը, որում ներկայացված է 195 պետություններում և 14 տարածքներում քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների ոլորտում ստեղծված իրավիճակը: Հայաստանը, չնայած կրկին դասվել է «մասամբ ազատ» երկրների շարքում, նախորդ տարվա համեմատությամբ առաջընթաց է գրանցել: Հայաստանին տրվող «քաղաքական իրավունքներ» ցուցանիշը նախորդ զեկույցում գրանցված «6» մակարդակի համեմատ բարելավվել է մեկ կետով, քանի որ մայիսին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները խաղաղ և մրցակցային են ընթացել, քվեարկությունից հետո բռնություններ չեն գրանցվել և արմատական ընդդիմությունը մուտք է գործել խորհրդարան:
Համաձայն զեկույցի` չնայած բարելավմանը` Հայաստանը չի համարվում ընտրական ժողովրդավարության հասած երկիր, մինչդեռ Վրաստանը նշված է որպես այդպիսին, քանի որ այնտեղ առաջին անգամ իշխանությունը փոխանցվել է ընդդիմությանը ժողովրդավարական ընտրությունների ճանապարհով: Մնալով «մասամբ ազատների» շարքում, Վրաստանում նույնպես բարելավում է գրանցվել, սակայն նոր իշխանությունները նախկին իշխանության շուրջ 30 պաշտոնյաների են ձերբակալել՝ կասկածներ հարուցելով քաղաքական շարժառիթներով հետապնդումների վերաբերյալ:
Այս տարվա զեկույցում փոխվել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։ Ղարաբաղը «ոչ ազատ» տարածքների ցուցակից հանվել է՝ դասվելով «մասամբ ազատների» շարքում. պատճառը հուլիսին կայացած նախագահական ընտրություններում իրական ընդդիմության մասնակցությունն էր:
Զեկույցում բերված աղյուսակի համաձայն` յուրաքանչյուր երկրի «քաղաքական իրավունքները» և «քաղաքացիական ազատությունները» գնահատվում են 1-7 ցուցանիշով, «1»-ը նշանակում է ազատության ամենաբարձր մակարդակը, իսկ «7»-ը` ամենացածր:
Մանրամասների հետ կարող եք ծանոթանալ անգլերեն լեզվով, այցելելով «Ֆրիդոմ հաուս» կազմակերպության ինտերնետային կայքը:

Armenia's rating improved but it did not achieve electoral democracy status
Freedom House independent watchdog organization released the findings of its "Freedom in the World 2013" annual assessment of political rights and civil liberties in 195 countries and 14 territories. Though Armenia's freedom status continues to be partly free as last year, an improvement was seen since the last survey. Armenia's political rights rating rose from 6 to 5 due to peaceful, competitive elections, the absence of postelection violence following parliamentary balloting in May and the entry of an authentic opposition party into the legislature.
According to the report, despite improvement Armenia failed to achieve electoral democracy status, while Georgia achieved, since it experienced its first orderly transfer of power to the opposition through democratic elections. Remaining as a partly free country, Georgia's political rights rating also improved, however the new government arrested some 30 officials of the previous government, raising concerns about politically motivated prosecutions.
Improvement was seen in Nagorno-Karabakh, which moved from not free to partly free status, due to the participation of a genuine opposition in the July presidential election.
Each country is assigned a numerical rating from 1 to 7 for both political rights and civil liberties, with 1 representing the most free and 7 the least free.