Քաղաքացիական նախաձեռնությունը միջազգային հանրությանը կոչ է անում արձագանքել քրեական հետապնդմանը
«Հայաստանն առանց քաղբանտարկյալների» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հայտարարություն է տարածել Հայ Ազգային Կոնգրեսի չորս ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի դեմ ընդունած վճռի վերաբերյալ: Հայտարարությունն ուղարկվել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությանը, Եվրոպական միությանը և մի շարք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների:
2012թ. նոյեմբերի 13-ին ՀՀ Վերաքննիչ դատարանը դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ մերժեց Հայ Ազգային Կոնգրեսի չորս ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի բողոքները: Այսպիսով, դատարանն օրինական ուժի մեջ թողեց Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ հուլիսի 20-ին կայացված դատավճիռը, որով ամբաստանյալները դատապարտվել էին համապատասխանաբար 6, 3, 2 և 2 տարվա ազատազրկման՝ մեղավոր ճանաչվելով ՀՀ քր. օր.-ի Հոդված 316-ի (իշխանության ներկայացուցիչներին բռնության կիրառմամբ դիմադրելը կամ նրանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիք) և Հոդված 258-ի (խուլիգանություն) հատկանիշներով:
Տվյալ գործը կապված է 2011թ. օգոստոսի 9-ի միջադեպին, երբ երիտասարդները ոստիկանների կողմից ենթարկվել են հարձակման, ծեծի, ապա բերման ենթարկվել ոստիկանության բաժին ճիշտ այն ընթացքում, երբ վերջապես սկիզբ էին առել երկրի ժողովրդավարացմանն առնչվող պաշտոնական բանակցությունները ՀՀ իշխանությունների և ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի միջև: Տարածված կարծիք է, որ ոստիկանության գործողությունները քաղաքական դրդապատճառներով էին պայմանավորված և որ դրանց արդյունքում, ըստ էության, խափանվեց երկխոսությունը կառավարության և ընդդիմության միջև:
Սկսած հենց 2011թ. օգոստոսի 9-ից, այս գործի վարույթն իրականացվել է օրենքի մի շարք էական և ընթացակարգային խախտումներով, ընտրողական արդարադատության կիրառմամբ: Ի մասնավորի՝
- Երիտասարդ ակտիվիստների նկատմամբ նախաքննությունը և ապա՝ դատապարտումը գլխավորապես հիմնված է եղել հենց այն ոստիկանների ցուցմունքների վրա, որոնք մասնակցել են ակտիվիստների դեմ ուղղված հարձակմանը, սակայն պաշտոնապես ներգրավվել են որպես տուժողներ և վկաներ,
- Պաշտպանական կողմի պահանջների անտեսմամբ, նախաքննության ընթացքում չեն հարցաքննվել միջադեպի ականատես հանդիսացող բազմաթիվ անհատներ, որոնք կարող էին անկողմնակալ ու ճշմարտացի վկայություն տալ գործի առնչությամբ,
- ՀԱԿ ակտիվիստները զրկված են եղել իրենց ընթացակարգային իրավունքներից ինչպես ոստիկանության բաժին բերման ենթարկվելու, այնպես էլ որպես կասկածյալներ կալանավորվելու ընթացքում:
- Երիտասարդ ակտիվիստներին որպես կասկածյալների ձերբակալության արձանագրություններն ու ընթացակարգային այլ փաստաթղթերը կազմվել են նրանց փաստաբանների բացակայությամբ,
- Մեղադրյալների փաստաբան Վահե Հովսեփյանը հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին, տեղեկացնելով ոստիկանության՝ իր մասնագիտական պարտականությունների կատարումը խոչընդոտող գործողությունների, այդ թվում՝ հենց իր նկատմամբ կիրառված բռնության մասին, սակայն այդ հաղորդման հիմքով հետաքննություն սկսելու պահանջը մերժվել է,
- Նախաքննության ընթացքում պաշտպանական կողմի նախաձեռնությամբ որպես վկա հարցաքննվել են մի շարք անձինք, որոնք, սակայն,դատաքննության ժամանակ չեն ներառվել վկաների ցանկում,
- Միջադեպի մի շարք ականատեսներ հաղորդել են նախաքննության ընթացքում ոստիկանության կողմից կիրառված ճնշումների, այդ թվում՝ ապօրինաբար կենտրոնական ոստիկանատուն բերման ենթարկվելու մասին,
-Ամբաստանյալներ Սարգիս Գևորգյանը և Տիգրան Առաքելյանը երկու դատաքննությունների ժամանակ, իսկ ամբաստանյալ Դավիթ Քիրամիջյանը ՀՀ Վերաքննիչ դատարանում զրկվել են վերջին խոսքով հանդես գալու հնարավորությունից, ինչը ՀՀ քրեադատավարական օրենսգրքի և Մարդու իրավունքների մասին եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի խախտում է,
- Վերաքննիչ դատարանում դատական նիստերը անց են կացվել ամբաստանյալներ Դավիթ Քիրամիջյանի, Սարգիս Գևորգյանի, Տիգրան Առաքելյանի, և նրանց փաստաբանների բացակայությամբ։ Արդյունքում, պաշտպանական կողմը զրկված է եղել պաշտպանական ճառն արտասանելու իրավունքից,
- Վերաքննիչ դատարանը անհիմն, առանց պատճառաբանության մերժել է ակտիվիստների կողմից ներկայացված բոլոր միջնորդագրերը, ինչպես նաև փաստաբանների միջնորդագրերը ինքնաբացարկի վերաբերյալ,
- Թեև գոյություն ունեին արժանահավատ հաղորդումներ միջադեպի ընթացքում ոստիկանության կողմից կիրառված բռնության և դաժան վերաբերմունքի մասին, որևէ ոստիկանի մեղադրանք չի առաջադրվել և ոստիկանության բոլոր ներկայացուցիչները ներգրավվել են որպես այս գործով «տուժողներ»,
- Երիտասարդ ակտիվիստների նկատմամբ սահմանված խիստ պատժաչափերը կտրուկ տարբերվում են ընդհանուր գործելակերպից, ըստ որի հայաստանյան դատարանները, որպես կանոն, ավելի մեղմ պատիժներ են սահմանում շատ ավելի լուրջ հանցագործությունների համար:
Օրենքի այս աղաղակող խախտումները և ընտրողական արդարադատության կիրառումը արտացոլում են ՀԱԿ-ի չորս ակտիվիստների հետապնդման հիմքում ընկած քաղաքական շարժառիթները:
2012 թ. հոկտեմբերի 3-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունեց թիվ 1900 բանաձևը, ըստ որի «Քաղաքական բանտարկյալ պետք է համարել անձնական ազատությունից զրկված անձին.
ա) եթե ազատազրկումը կիրառվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով (ՄԻԵԿ) և կից արձանագրություններով երաշխավորված հիմնական իրավունքներից որևէ մեկի, մասնավորապես՝ մտածելու, խղճի և դավանանքի ազատության, կարծիք արտահայտելու և տեղեկատվություն հաղորդելու, ինչպես նաև հավաքների և միավորումների ազատության ոտնահարմամբ,
ե) եթե ազատազրկումը սահմանվել է այնպիսի ընթացակարգերի արդյունքում, որոնք ակնհայտորեն անարդարացի էին և ըստ երևույթին կապ է նշմարվում իշխանությունների քաղաքական դրդապատճառների հետ» (ՍԳ/Ինֆ(2001)34, պարբերություն 10):
Ակնհայտ է, որ ըստ այս սահմանման բոլոր հինգ վերոնշյալ դրույթների, Տիգրան Առաքելյանը պետք է քաղբանտարկյալ համարվի: Եթե դատավճիռն օրինական ուժ ստանա, Սարգիս Գևորգյանը, Արտակ Կարապետյանը և Դավիթ Քիրամիջյանը նույնպես կհայտնվեն քաղբանտարկյալների այս նույն կարգավիճակում:
Եվս մեկ անգամ, 2011թ. մայիսից հետո, երբ ՀՀ իշխանությունների կողմից ազատ արձակվեցին բոլոր քաղբանտարկյալները, Հայաստանը վերադառնում է մի իրողության, երբ բանտերում են հայտնվում մարդիկ միմիայն իրենց սահմանադրական իրավունքների և հիմնարար ժողովրդավարական ազատությունների ապահովմանը ձգտելու համար:
Ժամանակն է, որ միջազգային հասարակայնությունն արձագանքի և կոչ անի, որ ՀՀ իշխանությունները ղեկավարվեն ժողովրդավարական սկզբունքներով, հարգեն մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները, նաև ձեռնարկի բոլոր հնարավոր միջոցները՝ ազատության և ժողովրդավարության համար մարտնչող երիտասարդ ակտիվիստների դեմ ուղղված քրեական հետապնդմանը վերջ դնելու և պահանջելու անհապաղ ազատ արձակել Տիգրան Առաքելյանին:

Civil initiative calls on international community to react to prosecution
Armenia without Political Prisoners civil initiative has issued a statement in connection with the court ruling in case of four jailed opposition activists Tigran Araqelyan, Artak Karapetyan, Sargis Gevorgyan and Davit Kiramijyan. The statement was sent to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the Organization for Security and Co-operation in Europe, The European Union and a number of human rights organizations.
"2012, the Court of Appeal of Armenia, under presidency of Judge Armen Daniyelyan, rejected the appeal complaints of four opposition activists Tigran Araqelyan, Artak Karapetyan, Sargis Gevorgyan, Davit Kiramijyan. Thus, the Court upheld the July 20 decision of the Court of General Jurisdiction of Kentron and Norq-Marash administrative districts of Yerevan under presidency of Judge Gagik Poghosyan, according to which the defendants were sentenced to imprisonment for respectively 6, 3, 2 and 2 years on charges related to the Article 316 (violent resistance or threat of violence against the representatives of the authorities) and Article 258 (hooliganism) of the Criminal Code.
The case under consideration relates to the 9 August 2011 events, when the youth was assaulted by the police, beaten and taken to a police station right amidst long-awaited official talks between the authorities of Armenia and the oppositional ANC on the democratic transition of the country. The actions of the police are widely believed to be politically motivated and they effectively led to the halting of the dialogue between the government and the opposition.
Since 9 August 2011 the case was conducted with a number of substantial and procedural violations of law, selective justice was applied. In particular;
- The prosecution and later conviction of the young activists was mainly based on the testimonies of the police officers, who took part in the assault on the activists, but were formally involved as victims and witnesses
-A large number of individuals, who have witnessed the incident and could make objective and true testimony, were not interrogated during the investigation despite the demands by the defense
- The activists were denied of their procedural rights both when they were taken to the police station and when being imprisoned as suspects,
- The protocols and other procedural documents of the arrest of the young activists as suspects were made in absence of their lawyers,-
- The defendants' lawyer Vahe Hovsepyan submitted a report to the General Prosecutor informing about the actions of the police preventing him from performing his professional duties, including an incident of violence against him, but the initiation of an investigation into this report has been denied,
- During the investigation several people were questioned as witnesses based on a motion of the defense, but they were not included in the call list during the court trial.
- Several witnesses of the incident reported pressures by the police during the investigation, including being illegally taken to the Central Police Station.
- Defendants Sargis Gevorgyan and Tigran Arakelyan in both courts, and defendant Davit Kiramijyan in the RA Court of Appeal were denied of the possibility to make their last pleas which is a violation of the Criminal Procedure Code and Article 6 of the European Convention on Human Rights.
- The court sessions in the Court of Appeal took place without defendants Davit Kiramijyan, Sargis Gevorgyan and Tigran Arakelyan and their lawyers. As a result, the defense was denied the right to make a defense speech,
- The Court of Appeal rejected all the motions made by the activists, as well as the lawyers' motions of recusal groundlessly and without justification.
-While there were credible reports of police brutality and abuse during the incident, no policeman was charged, and all the police officers were all involved in the case as "victims".
-The severe penalties imposed on the young activists sharply contradict to the common practice, according to which the Armenian judiciary routinely applies less severe penalties in case of much graver crimes.
These blatant violations of the law and use of selective justice reflect political motives behind the persecution of four ANC activists.
On 3 October 2012, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted the Resolution 1900, according to which "A person deprived of his or her personal liberty is to be regarded as a 'political prisoner':
a. if the detention has been imposed in violation of one of the fundamental guarantees set out in the European Convention on Human Rights (ECHR) and its Protocols, in particular freedom of thought, conscience and religion, freedom of expression and information, freedom of assembly and association;
e. if the detention is the result of proceedings which were clearly unfair and this appears to be connected with political motives of the authorities." (SG/Inf(2001)34, paragraph 10).
As can be seen, on all five abovementioned clauses of the definition, Tigran Arakelyan should be considered a political prisoner. If the verdict enters into force Sargis Gevorgyan, Artak Karapetyan and Davit Kiramijyan will also join him as political prisoners.
Once again since May 2011, when all political prisoners were released by the Armenian authorities, Armenia is back to the reality, in which we have people imprisoned for solely trying to exert their constitutional rights and fundamental democratic freedoms.
It is time for the international community to react and urge the Armenian government to adhere to democratic principles, respect for human rights and fundamental freedoms and employ all possible means to stop the criminal prosecution against the young activists who are fighting for freedom and democracy, and to demand Tigran Araqelyan's immediate release.