Ս.թ. նոյեմբերի 9-ին Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը վարել է Գերմանիայի Վիլմ կղզում տեղի ունեցած Մոդուլ 3-ի վերաբերյալ դասընթացի «Վատ կառավարում. բնական պաշարների կառավարման գործում կոռուպցիայի դերը և դրա դեմ պայքարի միջոցները» նիստը: Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների` շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտի ապագա առաջնորդների համար Կլաուս Թյոպֆերի անվան ծրագրի մոդուլ 3-ի կիզակետում «Բնության պահպանության ոլորտի կառավարումն ու քաղաքականությունն» է:
Դասընթացի ժամանակ քննարկվել են հետևյալ խնդիրները:
- Ի՞նչ է կոռուպցիան և ինչպե՞ս է այն ազդում բնության պահպանության և բնական ռեսուրսների օգտագործման վրա:
- Բնության պահպանության հատկապես ո՞ր ոլորտներում է կոռուպցիան վճռորոշ և վտանգավոր (անտառներ, որսորդություն, ենթակառուցվածքների զարգացում և այլն):
- Որո՞նք են կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական մոտեցումները (ընդհանրապես և մասնավորապես հայաստանյան փորձը): Ի՞նչ հաջողված պատմություններ կան:
Մոդուլ 3-ը կենտրոնացած է բնության պահպանության վերաբերյալ որոշումների կայացման գործընթացների և կառուցվածքների հարցին` տեղական, ազգային և միջազգային մակարդակներում, ռեսուրսների խնայողությանն առնչվող սպառողի մոտեցումներին, կենսաբազմազանության պահպանմանն ուղղված ռազմավարական պլանավորման և բանակցությունների անցկացման խնդրին:
Դասընթացը կազմակերպվել է Բնության պահպանության Գերմանիայի դաշնային գործակալության կողմից Բնության պահպանության միջազգային ակադեմիայի հետ համատեղ` Գերմանիայի շրջակա միջավայրի, բնության պահպանության և միջուկային ռեակտորների անվտանգության նախարարության ֆինանսավորմամբ:

Sona Ayvazyan, Deputy Director of Transparency International Anti-corruption Center acted as a trainer in the Module 3 of extra-occupational training program's course session on "Bad governance: The role of corruption in natural resources governances and ways to deal with it - carried out on Vilm island on November 9. 2012. Module 3 of the Klaus Toepfer Fellowship for Future Leaders in Nature Conservation from the Countries of Central and Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia focused "Conservation Governance and Policy."
The following issues were covered during the course session:
- What is corruption and how does it affect nature conservation and natural resource use?
- In which conservation areas is corruption particularly important and dangerous (e.g. forests, hunting, infrastructure development, etc.)
- What are the main approaches to fighting corruption (in general and from the specific Armenian experience, as a case study)? What success stories exist?
Module 3 focused on decision-making processes and structures relevant to conservation at the local, national and international level, user-based approaches to resource conservation; strategic planning and negotiation for biodiversity conservation.
The course is organized by the German Federal Agency for Nature Conservation (BfN) with its International Academy for Nature Conservation. It is generously funded by the German Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety (BMU).