«Հանկարծ երկնքից իջան և զարմացան ատկատներից, կոռուպցիայից, անօրինականությունից. Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ»
Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանն «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում ասել է, որ կոռուպցիոն դրսևորումների մասին ՀՀ-ում գիտի յուրաքանչյուր քաղաքացի: Անդրադառնալով կառավարության նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի դիտարկումներին՝ ՀՀ-ում կոռուպցիայի դեմ պայքարի շուրջ, նա հիշեցրել է, որ երկրորդ հակակոռուպցիոն ռազմավարական ծրագիրը մշակվել է ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի օրոք, այսինքն՝ բոլորը հասկանում էին, որ կոռուպցիան լուրջ խնդիր է, գիտեին նաև, որ հասարակությունը կասկածի տակ է դնում դրա դեմ պայքարի արդյունավետությունը:
Սոնա Այվազյանի կարծիքով մի քիչ զարմանալի է, որ «հանկարծ երկնքից իջել են», զարմացել, ատկատներից, անօրինականությունից, որ ինչ-ինչ գործընթացներ չեն աշխատում կամ ինչ-որ ատկատներ գոյություն ունեն, դատախազությունը պատշաճ կերպով չի իրականացնում իր լիազորությունները կամ կոծկում է հանցագործությունները: Այդ հայտնությունները համընկնում են նախընտրական շրջանին, այդ պատճառով հնարավոր չէ պարզապես այս քայլերը չկապել ընտրությունների հետ և չասել, որ դա նախընտրական քարոզչության մաս է կազմում, ուսիև այս գործընթացներն առանձնապես հավատ չեն ներշնչում:
Նրա պարզաբանմամբ՝ ցանկացած քաղաքացի հասկանում է, որ ինչպես նշել է նախագահը, գլխից է պետք բռնել, ձուկը գլխից է հոտում, առաջին հերթին այս երևույթները բարձր օղակներում են: Բայց, չկա քաղաքական կամք՝ բարձր օղակների դեմ պայքարելու, որովհետև այս իշխանությունը հենված է այդ օղակների վրա և չի կարող դրա դեմ պայքարել:
Ըստ նրա` նախագահն իրեն պետք է զերծ պահի այլ մարմինների իրավասությունների մեջ մտնելուց, ինքը պարզապես պետք է երաշխավորի, որ պետական կառույցները երկրում գործեն պատշաճ կերպով: Նա չէ, որ պետք է որոշումներ ընդունի, թե այս կամ այն բանը սիրուն է կամ սիրուն չէ: Ինքն ունի իր իրավասությունների շրջանակը, այդ իրավասությունների շրջանակը պետք է իրականացնի, այդ թվում՝ լինի երաշխավորը երկրի արդարության, օրենքի գերակայության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի:
«Առաջին լրատվական»-ը հայտնում է, որ բացելով ՀՀ կառավարության նիստը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացրել էր, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարն ուժեղացնելու վերաբերյալ զրույց է ունեցել ՀՀ նախագահի հետ: Վարչապետը նաև ասել էր, որ նախագահը վճռական գործողություններ է պահանջում, որպեսզի ապահովվեն շոշափելի և տեսանելի արդյունքներ:

"It feels like they have fallen from the heavens and got surprised at kickbacks, corruption, illegality: Transparency International"
In a talk to 1in.am Armenian News and Analyses online Sona Ayvazyan, Deputy Director of Transparency International Anti-corruption Center said that manifestations of corruption were known to every citizen in Armenia. Reflecting on Prime Minister Tigran Sargsyan's remarks on fighting corruption in Armenia made during government meeting, she reminded that the second Anti-corruption Strategy was developed during incumbent President Serzh Sargsyan's tenure, i.e. everyone was aware that corruption caused a serious problem in Armenia and that the public was skeptical of the effectiveness of government's fight against corruption.
In Sona Ayvazyan's opinion, it is a little surprising that they suddenly "fell from the heavens" and got surprised that there are kickbacks and illegalities, some processes do not function properly, the prosecutor's office fails to duly carry out its functions or it conceals crimes. Those revelations coincide with the pre-election period, therefore the taken steps allegedly related to the elections are perceived as part of the election campaign and therefore do not inspire much faith.
Sona Ayvazyan clarified that every citizen understands, as the President mentioned, top officials involved in corruption shall be detected, a fish rots from the head down. However, there is no political will to fight against rot at the top, since the authorities rely upon the top and cannot fight against it.
She thinks that the President shall keep from interfering with other bodies' competence, and shall merely guarantee proper operation of state institutions. The President shall not make decisions whether or not certain things are nice. He has his frame of competence to implement, including that the President shall be the guarantor of the country's justice, rule of law and fight against corruption.
1in.am reports that on November 1, 2012, opening the Government meeting, the Prime Minister informed of his conversation with the President of Armenia on how to strengthen the fight against corruption. The President called for drastic measures in order to achieve tangible results.