«Հայկական ժամանակ» օրաթերթին տված հարցազրույցում Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը նշել է, որ իր համար անակնկալ չէ, որ ՀՀ իրավապահները հրաժարվում են քննել «Վիզկոն» ՍՊԸ-ի հիմնադիր Պավել Անդերսոնի` ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին կաշառքներ տալու մասին վերջին աղմկոտ հայտարարությունը: Երբ կոռուպցիայի մասին հայտարարությունը մնում է առանց քննության, բնական է, որ հասարակությունը ներկայացված տվյալները պետք է ընկալի որպես հաստատված փաստ: Այսպիսով, չհերքված փաստ է այն, որ Երվանդ Զախարյանը և նրա տեղակալ Կարեն Դավթյանը ու մի քանի տասնյակ դատավորներ հարյուր հազարավոր դոլարների հասնող կաշառքներ են վերցրել:
ՀՀ իշխանությունները որքան շատ են խոսում իրենց կողմից կոռուպցիայի դեմ պայքար ծավալելու մասին, Հայաստանում առկա կոռուպցիայի մասին բողոքները ավելի են շատանում: Այսինքն, համընդհանուր տպավորությունն այն է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին հայտարարություններին զուգահեռ` այս ախտը ավելի ու ավելի է հզորանում: Ըստ Վարուժան Հոկտանյանի` կոռուպցիայի մակարդակը աշխարհի տարբեր երկրներում բնութագրվում է «Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի» ցուցանիշով: Տասը բալանոց սանդղակով, որտեղ զրոն բացարձակ կոռումպացված երկրներն են, իսկ 10-ը` կոռուպցիա չունեցողները, Հայաստանի վերջին` ամենաթարմ ցուցանիշը եղել է երեք:
Տարբեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ նման ցուցանիշը վկայում է երկրում առկա համակարգային կոռուպցիայի մասին: Իրավիճակը դանդաղ, բայց հաստատուն ձևով գնում է դեպի վատը: ՀՀ իշխանություններն անցած տարիներին կոռուպցիայի դեմ պայքարի երկու ծրագիր են մշակել, բազմաթիվ օրենքներ են փոխել, բայց միևնույն է` այդպիսով խնդիրը չի լուծվում:
«Երբ կոռուպցիան երկրում համակարգային է, դրա դեմ պայքարի երկու ճանապարհ գոյություն ունի` իշխանափոխություն կամ էլ, ինչպես ընդունված է ասել, քաղաքական կամքի դրսևորում, երբ իշխանություններն իրենք են որոշում, որ իրավիճակը օրհասական է, և սկսում են արդյունավետ պայքարել կոռուպցիայի դեմ, ինչպես դա տեղի ունեցավ Սինգապուրում»: Սինգապուրի օրինակով` Հայաստանի իշխանությունների վերափոխվելու և կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքար ծավալելու տարբերակին Հոկտանյանը չի հավատում: Ներկա վարչակազմից կարելի է ակնկալել միայն մանր վարչական կոռուպցիոն երևույթների կրճատում:
Իսկ որպեսզի Հայաստանում իսկապես կոռուպցիայի դեմ պայքար տարվի, պետք է հասարակությունը դառնա ինքնակազմակերպված և սկսի ներքևից ճնշումներ գործադրել իշխանությունների վրա: Այն օրը, երբ Հայաստանի բնակիչը կդառնա քաղաքացի, այդ ժամանակ իրավապահները կսկսեն իրենց պարտականությունները կատարել, իսկ կոռուպցիայի մեջ կասկածվող պաշտոնյաներն էլ հրաժարական կտան:

In an interview to "Haykakan Zhamanak" daily newspaper Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center mentioned that it was no surprise for him that the law enforcement bodies refused to investigate Vizcon LLC founding director Pavel Anderson's latest scandalous allegation on giving bribes to high ranking officials. He wondered if anyone might have expected it to be investigated, also noting that if an allegation on corruption remained unanswered it was natural that the information submitted to public attention would be perceived as a confirmed fact. Thus there was a non-refuted allegation that then-Mayor of Yerevan Yervand Zakharyan, his deputy Karen Davtyan and scores of judges took hundred thousands dollar worth bribes.
The more the Armenian authorities speak of their efforts on fighting corruption, the more complaints are filed on corruption cases, i.e. there is an impression that parallel with statements on fighting that vice, corruption increases. Varuzhan Hoktanyan remarked that the level of corruption in different countries of the world is described by the score of Corruption Perceptions Index, which ranges between 10 as highly clean and 0 as highly corrupt. Armenia's latest highest score was 3.0.
According to the results of various studies the index shows that there is systemic corruption in the country. The situation slowly but constantly devastated. Though the Armenian authorities developed two anti-corruption action plans and amended numerous laws, the issue remained unsettled.
"In case of systemic corruption there are two ways to fight it: by replacing the government or manifesting political will when the authorities decide for themselves that the situation is critical and find effective ways to fight corruption, as it happened in Singapore." However Varuzhan Hoktanyan is reluctant to believe that the Armenian authorities are likely to manifest political will following Singapore model. In his opinion one may expect nothing but reduction of minor administrative cases of corruption from the current regime.
For a real struggle against corruption to be waged in the country, the society should become self organized and start to press the authorities from below. The day when the Armenian residents turn into citizens the law enforcement bodies will start to implement their duties and the officials suspected of corruption will resign.