ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի հայտարարությունը Հայաստանում ծավալվող այլատյացության և անհանդուրժողականության վերաբերյալ
Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմն իր խոր մտահոգությունն է հայտնում ս.թ. մայիսի 8-ին Երևանում DIY ակումբի պայթեցման, ապաև դրան հետևած որոշ արձագանքների կապակցությամբ: Խստորեն դատապարտում ենք այլատյացության, մասնավորապես` հոմոֆոբիայի ցանկացած դրսևորում և բոլոր նրանց, ովքեր ուղղակի կամ անուղղակի խրախուսում են անհանդուրժողականության սերմանումը Հայաստանում:
Անընդունելի ենք համարում մայիսի 21-ին «Բազմազանության շքերթի» մասնակիցների վրա հարձակումը Երևանի կենտրոնում և ընդհանրապես բռնությամբ որևէ դիրքորոշում արտահայտելու փորձերը: Անհրաժեշտ ենք համարում իրավապահ մարմինների վճռական արձագանքը բռնության կոնկրետ դրսևորումների նկատմամբ: Մինչդեռ ոստիկանությունը անտեսում է անթաքույց այլատյացություն քարոզող անձանց կողմից DIY ակումբի սեփականատեր Արմինե (Ծոմակ) Օգանեզովայի հանդեպ իրականացվող հետապնդումների մասին ահազանգերը:
Առավել մտահոգիչ է, որ անհանդուրժողականություն և այլատյացություն քարոզողների շարքում հայտնվել են որոշ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, այդ թվում` իշխանության մաս կազմող և խորհրդարանում ներկայացված: Մասնավորապես, անընդունելի են նշված միջադեպերի առնչությամբ ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Հովհաննես Սահակյանի, ՀՅԴ ԱԺ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի արած հայտարարությունները:
Հայաստանում անհանդուրժողականության տարածման այս գործընթացը, որը խրախուսվում է նաև քաղաքական վերնախավի որոշ ներկայացուցիչների կողմից և ուղեկցվում է բռնության դրսևորումներով, ծանր հետևանքներ կարող է ունենալ հայ հասարակության ու պետության համար: Այլատյացությունն ազգային արժեքների հետ կապելու, ավելին` դրանցով հիմնավորելու բոլոր փորձերը, ազգային շահը մարդու իրավունքներին հակադրելը կհանգեցնեն երկրում նորանոր բաժանարար գծերի առաջացմանը: Մենք գտնում ենք, որ ազատությո՛ւնն ու արդարությո՛ւնն են իրական ազգային արժեքները, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների նկատմամբ հարգանքն ու նրանց պաշտպանվածությունն է իրական ազգային շահը: Կոչ ենք անում հասարակության առողջ ուժերին՝ համախմբվել և իրենց ձայնը բարձրացնել ընդդեմ այլատյացության ծավալման վտանգավոր միտումների:

The Civil Society Forum Armenian National Platform expresses its deep concern with regard to the explosion of the DIY club in Yerevan on 8th May, 2012, as well as about several responses that have followed. We strictly condemn any expression of xenophobia, and homophobia particularly, and all those who directly or indirectly encourage the dissemination of intolerance in Armenia.
We consider unacceptable the attack on the participants of "Diversity March" on 21 May, 2012 in the center of Yerevan and all the efforts to express a position through violence in general. Therefore, it is vital to get a decisive response from the law enforcement bodies on the concrete expressions of violence. While the police ignores the alarms about the persecution against the owner of DIY club Armineh (Tsomak) Oganezova by the people campaigning for an unhidden xenophobia.
It is even more concerning since the advocates for intolerance and xenophobia include representatives of some political forces, including the ones in power and represented in the parliament. Particularly, the announcements about the above mentioned events made by RPA Press Secretary, NA Vice-President Eduard Sharmazanov, RPA Council member Hovhannes Sahakyan, ARF- Dashnakstutyun NA fraction deputy Artsvik Minasyan are unacceptable.
This process of intolerance dissemination in Armenia, which is encouraged by some representatives of political elite and is accompanied with expressions of violence, can have severe consequences for the Armenian society and state. All the efforts to link the xenophobia with national values, moreover, to justify it with the latter, to put the national interest in contradiction with human rights will generate new dividing lines in the country. We find the freedom and justice to be the real national values, the respect towards the rights of RA citizens and their protection to be the real national interest. We call the healthy forces of the society to get consolidated and to raise their voice against the dangerous intentions of the dissemination of xenophobia.