Ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելությունը հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ ընտրությունների դիտարկման նախնական հանգամանքների և եզրակացությունների վերաբերյալ հայտարարությամբ, որը հանդիսանում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ, ԵԱՀԿ ԽՎ, ԵԽԽՎ և Եվրախորհրդարանի համատեղ աշխատանքի արդյունքը: ՀՀ ԱԺ 2012 թ. մայիսի 6-ի ընտրությունները հատկանշվել են մրցակցային, ակտիվ և հիմնականում խաղաղ քարոզարշավի դրսևորմամբ: Միաժամանակ, քարոզչության վերաբերյալ դրույթների խախտման հետևանքով անհավասար մրցակցային դաշտը, ընտրողների վրա ճնշման դեպքերը և դիմումների ու բողոքների քննության գործընթացներում թերությունները մտահոգությունների տեղիք են տվել:
Մանրամասների համար տես ՀՀ ԱԺ 2012 թ. մայիսի 6-ի ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելության հայտարարությունը նախնական հանգամանքների և եզրակացությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ինտերնետային կայքում:

International Election Observation Mission issued a statement of preliminary findings and conclusions as the result of a common endeavor involving the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), the OSCE Parliamentary Assembly (OSCE PA), the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and the European Parliament (EP). The 6 May 2012 parliamentary elections in the Republic of Armenia were characterized by a competitive, vibrant and largely peaceful campaign. At the same time, an unequal playing field due to violations of campaign provisions and cases of pressure on voters, as well as deficiencies in the complaints and appeals process were causes for concern.
For details see Armenia, Parliamentary Election, 6 May 2012: Statement of Preliminary Findings and Conclusions of International Election Observation Mission on the website of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights