Մաշտոցի այգու համար պայքարող բնապահպան-ակտիվիստները, այդ թվում` Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի ներկայացուցիչները, ս. թ. փետրվարի 20-ին հավաքվել էին Երևանի քաղաքապետարանի շենքի դիմաց և պահանջում էին, որ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը դուրս գա՝ հանդիպելու և լսելու իրենց պահանջները: Քաղաքապետի փոխարեն նրանց հետ հանդիպել է քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավարը, ում ակտիվիստները հանձնել են իրենց պահանջները և այգում տեղի ունեցած օրինախախտումներն ամփոփող նամակ:
Նամակում նշված է. «Հարգելի պարոն քաղաքապետ,
Ի պատասխան Երևանի Գլխավոր պողոտայի Կողբացի-Մաշտոց հատվածի կանաչ տարածքում իրականացվող շինարարությունը հիմնավորող փաստաթղթերը ստանալու վերաբերյալ մեր հարցմանը` ս.թ. փետրվարի 17-ին Երևանի քաղաքապետարանի իրավաբանական վարչության պետ Զ. Առաքելյանի կողմից մեզ է հանձնվել փաստաթղթերի փաթեթ, որի ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրում ենք հետևյալը՝
1. ՀՀ հողային օրենսգրքի 76-րդ հոդվածի համաձայն համայնքների սեփականությանը պատկանող հողամասերը վարձակալության կամ կառուցապատման իրավունքով կարող են տրամադրվել միայն հողերի օգտագործման սխեմաներին ու գլխավոր հատակագծերին համապատասխան: Երևանի գլխավոր հատակագծով և Կենտրոնի գոտիավորման նախագծով Գլխավոր պողոտայի կանաչ տարածքի Մաշտոց-Կողբացի հատվածում կառուցապատման որևէ ծրագիր նախատեսված չէ:
2. Խնդրո առարկա տարածքում կառուցապատում իրականացնելու մտադրությունը ենթադրում էր գոտիավորման նախագծում համապատասխան փոփոխությունների կատարում, որը պետք է իրականացվեր ՀՀ կառավարության 02.05.2003թ. N625-Ն որոշմամբ սահմանված նախագծման առաջադրանքի կազմման, uխեմաների մշակման, փորձաքննության, համաձայնեցման ու հաuտատման նույն ընթացակարգերին համապատասխան, որոնցով հաստատվել է Կենտրոնի գոտիավորման նախագիծը, ինչը չի արվել:
3.«Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքի 22.1 հոդվածի համաձայն՝ ,Համայնքի գլխավոր հատակագծով և գոտիավորման նախագծով սահմանված պահանջներին հակասող ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքի տրամադրումն արգելվում էե: Երևանի քաղաքապետարանի կողմից տաղավարների տեղադրման թույլտվությունը տրամադրվել է վերը նշված ծրագրային փաստաթղթերի խախտումներով:
4. «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ կառավարության 30.03.1999թ. «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության ենթակա նախատեսվող այն գործունեությունների սահմանային չափերի մասին» թիվ 193 որոշման համաձայն սահմանային չափը` 1500 քառ. մետրը գերազանցող մակերեսի կառուցապատումը անկախ դրա առանձնահատկություններից, պետք է անցեր շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննություն: Նշված օրենքի 12-րդ հոդվածով արգելվում է առանց դրական փորձաքննական եզրակացության շրջակա միջավայրի վրա ազդեցություն ունեցող գործունեության իրականացումը: «Կենտրոն-կանաչապատում» ՓԲԸ-ին կառուցապատման նպատակով տրամադրված հողամասի մակերեսը գերազանցում է 10,000 քառ. մետրը, սակայն համապատասխան նախագիծը նշված ՓԲԸ կողմից չի ներկայացվել բնապահպանական փորձաքննության:
5. ՀՀ կառավարության 24.09.2001թ. «Ոչ հիմնական շինությունների տեղադրման կարգը հաստատելու մասին» N896 որոշմամբ ամրագրված ոչ հիմնական շինությունների սահմանման համաձայն՝ «Ոչ հիմնական շինությունները կենցաղային, արտադրական, կոմունալ, առևտրի, սպասարկման, ինչպես նաև այլ նպատակներով օգտագործվող շինություններ են, որոնք տեղադրվում են հողի մակերեսին (հողի մակերեսի բարեկարգման ծածկույթի վրա), հողի մեջ չունեն հիմքեր, չեն պահանջում թաց շինարարական պրոցեսներ և անհրաժեշտության դեպքում կարող են անջատվել հողից` առանց էական վնաս հասցնելու հողի ծածկույթին, այդ շինությանը կամ դրա առանձին մասերին»: Խնդրո առարկա տարածքում կառուցվող շինություններն իրականում կառուցվում են թաց շինարարական պրոցեսի միջոցով` հաստ բետոնե հարթակների վրա, փաստորեն` հանդիսանալով հիմնական շինություններ:
6. Այգում քաղաքաշինական գործունեությանն առնչվող ողջ գործընթացքում խախտվել են կենսագործունեության միջավայրի ծրագրվող փոփոխությունների մասին իրազեկվելու, քաղաքաշինական ծրագրերի և նախագծերի քննարկմանը և որոշումների ընդունմանը մասնակցելու՝ հասարակայնության իրավունքները, որոնք ամրագրված է «Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ և 14-րդ հոդվածներով և ՀՀ կառավարության 28.20.1998թ. «Կենսագործունեության միջավայրի ծրագրվող փոփոխությունների մասին իրազեկման և հրապարակված քաղաքաշինական ծրագրերի ու նախագծերի քննարկմանը և որոշումների ընդունմանը հասարակայնության ներկայացուցիների մասնակցության կարգը սահմանելու մասին» թիվ 660 որոշմամբ:
7.Կառուցապատման աշխատանքների իրականացման արդյունքում տեղ են գտել քաղաքաշինական գործընթացների և նորմերի այլ խախտումներ: Մասնավորապես, խախտվել են ՀՀ քաղաքաշինության նախարարի թիվ 23.05.2003թ. «ՀՀՇՆIII-9.02-02-03 «Արդյունաբերական կազմակերպությունների գլխավոր հատակագծեր» շինարարական նորմերի հաստատման մասնի» թիվ 32-Ն հրամանով հաստատված նորմերը, որոնք սահմանում են շինությունների հեռավորությունը ծառերից և ՀՀ քաղաքաշինության նախարարի 14.01.2008թ. «ՀՀՇՆI-3.01.01-2008 «Շինարարական արտադրության կազմակերպման աշխատանքների կատարում» շինարարական նորմերը հաստատելու մասին» 14.01.2008թ. թիվ 11-Ն հրամանով հաստատված նորմերը, որոնք սահմանում են աշխատանքների կատարման վերաբերյալ հասարակական իրազեկումը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ իրավական հիմնավորումները` պնդում ենք, որ իրականացվող քաղաքաշինական գործունեությունը և շինարարությունն անօրինական են, և պահանջում ենք Ձեր համապատասխան որոշմամբ անհապաղ դադարեցնել այգու կառուցապատման ողջ գործընթացը և ապամոնտաժել արդեն իսկ կառուցված տաղավարները:
Մեզ համար անընդունելի է հանրային զբոսայգում քաղաքաշինական նման ծրագրեր իրականացնելը և հանրային շահը մասնավորին ստորադասելը: Ակնկալում ենք, որ Դուք կգտնեք առևտրային գործունեության համար առավել հարմար` ոչ հանրային տարածք:

The eco-activists who have been struggling against construction in Mashtots Park, including the representatives of Transparency International Anti-corruption Center, gathered in front of Yerevan municipality on February 20, 2012, and demanded that Mayor Taron Margaryan come out to meet them and listen to their claims. However, instead of the Mayor they met with the Chief of Staff of Yerevan Municipality, whom the activists submitted a letter summing up their demands and mentioning the violations of law regarding the construction in the park.
The letter reads:"Dear Mr. Mayor,
In reply to our inquiry to receive documents justifying site works in green spaces of Yerevan main Avenue's Koghbatsi Street-Mashtots Avenue section, Z. Arakelyan, the head of legal department of Yerevan Municipality handed us a package of documents on February 17, 1012. As a result of its study we record the following.
1. Pursuant to Article 76 of RA Land Code, community owned lands may be provided under tenancy or construction rights only in line with land use schemes and master plans. No construction project is provided in the main Avenue's Koghbatsi Street-Mashtots Avenue section pursuant to Yerevan master plan and Kentron zoning project.
2. The intention to carry out construction in the mentioned land implies appropriate changes in the land zoning project in compliance with the same procedures as those of Kentron land zoning, for elaboration of design assignment, development of schemes, assessment, agreement and approval pursuant to the Decision of the Government of Armenia No 625-N of 2 May 2003, which was failed to be carried out.
3. According to Article 22.1 of RA Law on Urban Development "provision of architectural and master plan assignment contradicting the requirements defined in community master plan and land zoning project is prohibited." The permit to install booths by Yerevan Municipality was granted in violation of the above mentioned project documents.
4. If the surface exceeds the admissible concentration limit of 1,500 sq. m., despite its peculiarities, it should have been subject to environmental impact assessment according to RA Law on Environmental Impact Assessment and Decision of the Government of Armenia No 193 of 30 March 1999 on Admissible Concentration Limits of the Intended Activities Subject to Environmental Impact Assessment. Pursuant to Article 12 of the mentioned law the implementation of intended activity liable to environmental impact assessment is prohibited without positive assessment conclusion. The surface of the land plot provided to "Kentron-Kanachapatum" CJSC exceeds 10,000 sq. m, however the intended project was not subject to environmental impact assessment by the mentioned CJSC.
5. Stipulated by the Decision of the Government of Armenia No 896 of 24 September 2001 On the Approval of the Installation Procedure of Non-Permanent Structures, according to the definition "non-permanent are those structures that are used for consumer, production, utility, trade, service as well as other purposes that are installed on land surface (on land surface improvement cover), they have no foundations in the land, do not require wet construction processes, and can be separated from land if necessary without causing essential harm to land cover, that construction or its separate parts." The structures in the mentioned area are actually built through wet construction process on thick concrete platforms, in fact being acting as permanent structures.
6. Within the whole process of urban development activity carried out in the park, public rights to inform on planning changes of vital activity environment, participation in the discussions of urban development programs and projects and in decision-making processes were violated, stipulated by Articles 13 and 14 of RA Law on Urban Development and Decision No. 660 of the Armenian Government of October 28 1998 On Definition of Order for Participation of Public Representatives in Decision-making and Discussion of Announced Urban Development Programs and Projects and Informing on Planning Changes of Vital Activity Environment.
7. Other violations of urban development processes and norms were committed as a result of site works. In particular, the norms that define the distance of structures from trees approved by Decree No. 32-N of the Minister of Urban Development of 23 May 2003 RAMUDIII-9.02-02-03 On Approval of Construction Norms "Master Planning in Industrial Organizations," as well as norms that define informing public on implementation of works approved by Decree No. 11-N of the Minister of Urban Development of 14 January 2008 RAMUDI-3.01.01-2008 -03 On Approval of Construction Norms "Implementation of Industrial Production Works" were violated.
Taking into consideration the above-mentioned legal justifications, we insist that the ongoing urban development activities and construction are illegal, and we demand that you make a decision to have the process of park construction immediately stopped and the already built booths be dismantled.
Such urban development projects in a public park and subordination of public interest to private are unacceptable for us. We expect that you will find a more suitable non public space for trade activity.