Ս.թ. հունվարի 30-ից փետրվարի 2-ը հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության պատվիրակության կազմում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը շահերի պաշտպանությանն ուղղված այց է կատարել Բրյուսել: Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի կազմակերպած հանդիպումները Հարավային Կովկասի համար պատասխանատու Եվրոպական կառույցների կարևոր որոշում կայացնողների հետ նպատակ ունեն ներկայացնել մարդու իրավունքների, հաշվետվողականության, թափանցիկության, քաղաքական ազատությունների, կոռուպցիայի վերաբերյալ իրավիճակը Հայաստանում և քաղաքացիական հասարակության հետ հնարավոր համագործակցության ու աջակցության ուղիներ որոնել, որպեսզի նրանց ձայնը հասանելի դառնա պետական մարմիններին, լինի ազդեցիկ, հանրությանը լսելի և ընկալելի:
Պատվիրակության անդամները հանդիպումներ են ունեցել Եվրախորհրդարանի անդամների հետ, մասնավորապես Եվրոպայի պահպանողականների և բարեփոխականների, Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (Քրիստոնյա դեմոկրատներ), Սոցիալիստների և ժողովրդավարների առաջադիմական դաշինքի խմբերի, Եվրոպայի լիբերալների և ժողովրդավարների դաշինքի ներկայացուցիչների հետ: Նրանք հանդիպել են նաև Եվրամիության ընդլայնման ու Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի կաբինետի, Մարդու իրավունքների քաղաքականության ուղենիշների բաժնի և ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության Կովկասի, մարդու իրավունքների բաժանմունքի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով Եվրախորհրդարանի քաղաքական խորհրդատուների հետ:
Այցի շրջանակում ս. թ. փետրվարի 1-ին կայացել է «Արդյոք 2012 թ. գարունը կլինի՞ արևելյան. ազատ և արդար ընտրությունների հեռանկարները Հայաստանում» թեմայով կլոր սեղան: Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են Հայաստանում կայանալիք ընտրությունների առջև ծառացած մարտահրավերները, անդրադառնալով այնպիսի խնդիրների, ինչպիսիք են կուսակցությունների ֆինանսավորումը, ընտրությունների կազմակերպումը և ընտրողների գրանցումը: Հայաստանի վերաբերյալ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) առաջընթացի այլընտրանքային 2011 թ. զեկույցի հիման վրա տրվել են Հայաստանի ԵՀՔ գնահատականները և վերլուծության է ենթարկվել այն դերը, որ ԵՀՔ-ն կարող է խաղալ ընտրություններին առնչվող և այլ բարեփոխումների ուղղությամբ:

As a part of Armenian civil society members' delegation Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center paid an advocacy visit to Brussels, Belgium from January 30 to February 2, 2012. Organized by Open Society Foundations-Armenia, the meetings with the important decision-making European institutes responsible for South Caucasus aimed to present human rights, accountability, transparency, political freedoms and corruption related situation in Armenia and seek possible ways of cooperation and support of civil society to make their voice accessible to state institutions, influential, audible and perceptible to public.
The delegation members had meetings with the Members of the European Parliament, in particular with representatives of European Conservatives and Reformists, European People's Party (Christian Democrats), the Progressive Alliance of Socialists and Democrats Groups and Alliance of Liberals and Democrats for Europe. They also met with representatives of Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Stefan Fule's Cabinet; Human Rights Policy Guidelines Division, and Caucasus, Human Rights Unit at the European External Action Service, as well as European Parliament Policy Advisers on Eastern Partnership, South Caucasus and Central Asia.
In the framework of the visit on February 1, 2012 a roundtable "Will Spring 2012 Be Eastern? The Prospects for Free and Fair Elections in Armenia" took place. The challenges facing Armenia's poll were identified at the event, addressing issues such as party funding, electoral governance and voter registration. Armenia's European Neighborhood Policy (ENP) scorecard was also evaluated and the role of the EU in pushing for further reforms up to and beyond the elections was analyzed on the basis of an alternative ENP progress report for Armenia in 2011.