Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնն ու մի խումբ այլ հասարակական կազմակերպություններ ու նախաձեռնություններ բաց նամակ-հայտարարությամբ դիմել են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին և Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին: Դրանում ասվում է. «Մի քանի օր առաջ մի շարք լրատվամիջոցեր հաղորդեցին, որ Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի պողոտայում գտնվող Կենտրոնական ծածկված շուկայի շենքում սկսվել են շինարարական աշխատանքներ: Տեղում պարզվեց, որ ընթացքի մեջ են լայնածավալ շինարարական աշխատանքներ՝ այդ թվում և կանգուն շենքի միջնամասում ստորգետնյա հարկերի կառուցում:
Պարզվել է նաև, որ Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված հանրապետական նշանակության հուշարձանի տարածքում կատարվող աշխատանքները ոչ միայն չեն համաձայնեցվել Երևանի քաղաքապետարանի հետ, այլև պետական լիազոր մարմին հանդիսացող ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ:
Երևանի կենտրոնական ծածկված (փակ) շուկան ունի թե' ճարտարապետական, թե' ճարտարագիտական մեծ արժեք, ինչպես նաև պատմական նշանակություն: Այն նախագծվել է ճարտարապետ Գ. Աղաբաբյանի (ում հարյուրամյա հոբելյանը նշվեց նախորդ տարի), և կոնստրուկտոր Հ. Առաքելյանի կողմից և արժանացել բազմաթիվ մրցանակների, հրապարակվել է Երևանի մասին գրեթե բոլոր հրատարակումներում:
Ելնելով այս ամենից պահանջում ենք.
- դադարեցնել Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված (թիվ՝ 1.6.152) շինության տարածքում սկսված աշխատանքները,
- համաձայն «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի` քննարկել նախագծային միջամտությունները ՀՀ մշակույթի նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումներում,
- Երևանի քաղաքապետին կից քաղաքաշինական խորհրդում լայն ու բազմակողմանի մասնագիտական քննարկման ներկայացնել նախագիծը, այդ թվում և հուշարձանի ներքին տարածությունում իրականցվող փոփոխությունները,
- Քաղաքաշինության մասին ՀՀ օրենքի համաձայն իրականացնել հանրության իրազեկում և անհրաժեշտ քննարկումներ:
Լիահույս ենք, որ ի պատասխան այս գրության մեր հասարակությունը վկան կլինի նախորդ տարվա ընթացքում սկսված շրջահայաց և ըմբռնող մոտեցման ևս մեկ դրսևորման:
Խնդրում ենք Ձեր պատասխանն ուղարկել Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն ՀԿ գրասենյակ Երևան, Այգեստան 9-րդ փողոց, տուն 6 հասցեով, հեռ. 569910:

Stop construction in indoor market!
Transparency International Anti-corruption Center, together with a group of public organizations and initiatives, addressed an open letter-statement to RA Prime Minister Tigran Sargsyan and Yerevan Mayor Taron Margaryan." It reads: "A few days ago a number of media outlets reported of construction work in Yerevan's Central indoor market (pak shuka) on Mesrop Mashtots Avenue being underway. It turned out in situ that massive construction, including underground floors in the midsection of the standing building, was in full swing.
It also became clear that the construction work in the site of the monument, recorded in the state register of immovable monuments of history and culture of republican importance in Yerevan city, was not concurred with Yerevan Municipality. Neither was it concurred with state authorized body -Ministry of Culture of Armenia.
Yerevan's central indoor (enclosed) market is of both architectural and engineering value and historic importance. Designed by Architect G. Aghababyan, whose centennial anniversary was marked last year, and Constructor H. Arakelyan, the indoor market has been granted numerous awards and printed in nearly all publications on Yerevan.
Therefore, we hereby demand that
- the construction works underway at construction site, included in the state register of immovable monuments of history and culture of republican importance in Yerevan city (No. 1.6.152), be stopped
- mediations in design be discussed in relevant subdivisions of the Ministry of Culture pursuant to the Law of the Republic of Armenia "On the Protection and Use of Immovable Historical and Cultural Monuments and Historical Environment"
- the project, including changes in the monument's interior, be submitted to broad and thorough professional discussion in Urban Development Council under Yerevan Municipality
- public awareness raising campaigns and required discussions be held according to the Law of the Republic of Armenia "On Urban Development."
We fervently hope that in response to this letter our society will witness another manifestation of reasonable and understanding approach being pursued since last year.