Երևան, 9 դեկտեմբերի 2011 թ.: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) և Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանը (ԲՀՀ-Հայաստան) կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը նշել են «Գոլդեն Թյուլիփ Երևան» հյուրանոցում Ամալյա Կոստանյանի անվան մրցանակի շնորհման արարողությամբ, որը տրվել է սկզբունքային ու խիզախ գործունեություն իրականացրած և քաղաքացիական հասարակության զարգացման գործում նշանակալի ներդրում ունեցած անձի: Միջոցառմանը ներկա էին քաղաքացիական հասարակության, միջազգային կազմակերպությունների, դիվանագիտական առաքելությունների, պետական հաստատության ներկայացուցիչներ, Ամալյայի ընկերներն ու գործընկերները` հարգանքի տուրք մատուցելու Ամալյայի կենդանի հիշատակին և ներկայացնելու մրցանակի անդրանիկ դափնեկրին:
ԹԻՀԿ և ԲՀՀ-Հայաստանի համատեղ նախաձեռնությամբ սահմանվել է Ամալյա Կոստանյանի` մեր հասարակության ամենապայծառ դեմքերից մեկի անվան ամենամյա մրցանակ: Ամալյան եղել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն ՀԿ-ի հիմնադիրը 2000 թ., որը հավատարմագրվել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ (ԹԻ) միջազգային հակակոռուպցիոն շարժման կողմից` ներկայացնելու այդ շարժումը Հայաստանում: Ամալյան կազմակերպության նախագահն էր մեկ տասնամյակ` մինչև 2010 թ. իր հանկարծահաս մահը: Նա նաև եղել է Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի խորհրդի անդամ, իսկ 2008-2010 թթ.` խորհրդի նախագահը: Ամալյան հետմահու արժանացել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության «Խիզախ կին» մրցանակին:
ԲՀՀ-Հայաստանի փոխնախագահ Դավիթ Ամիրյանն ու ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանն իրենց հուշերն են ներկայացրել Ամալյայի մասին` կարևորելով նրա դերը որոշումներ կայացնելիս և մարտահրավերներին դիմակայելիս: Ամալյայի կարծիքն ու խորհուրդները վճռորոշ էին բոլոր նրանց համար, ովքեր ճանաչում էին նրան:
Ամալյայի գաղափարները էական են նաև նրանց համար, ում բախտ չի վիճակվել իրեն ճանաչելու, այդ թվում` Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Աննա Կոխի ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության քաղաքական հարցերով պատասխանատու Դեյվիդ Ստիվենսոնի համար, ովքեր նույնպես նրա հիշատակն ու ժառանգությունը վառ կպահեն: Աննա Կոխը մեջբերում է կատարել Ամալյայի իսկ հարցազրույցից, ինչը խիստ օգտակար ու ոգեշնչող է այսօր: «Ի թիվս այլ գործոնների` կոռուպցիան ներկայումս խոչընդոտում է Հայաստանի քաղաքական կայունությունը, ժողովրդավարական զարգացումն ու տնտեսական աճը: Այն նաև խաթարում է հայ հասարակության բարոյական հենքը»:
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե իրավապաշտպան ՀԿ նախագահ Ավետիք Իշխանյանի կարծիքով Ամալյան մեր հասարակության աղն էր, որ հասարակությանը դարձնում է համեղ, հետաքրքիր, աշխույժ: Ամալյայի մահը մեծ կորուստ էր հայ հասարակության համար:
Դիմելով ԹԻՀԿ աշխատակիցներին` Ամալյայի եղբայր Հովհաննես Կոստանյանը նշել է. «Ես ցանկանում եմ, որ Ամալյա Կոստանյանի արած գործը դուք բոլորդ շարունակեք, ու գա մի օր, որ մենք էլ այդ գործի կարիքը չունենանք, այսինքն լինի օրինական ու անկաշառ հասարակություն»:
Վարուժան Հոկտանյանն ու Դավիթ Ամիրյանը խոսել են մրցանակի համար թեկնածության առաջադրման չափանիշների և թեկնածուի մասին: Մրցանակը հանձնվել է իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանին: Նրա կարծիքով մրցանակն ինքը ծանր է, իսկ այն պահելը՝ ավելի ծանր: «Սակայն ես կտանեմ այդ ծանրությունը և կպահեմ այն իր անվանը համարժեք պատասխանատվությամբ», - ասել է Զեյնալյանը երախտիքի իր խոսքում:

First ever Amalia Kostanyan award presented in recognition of significant contribution to the development of civil society
Yerevan, 9 December 2011 - Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) and Open Society Foundations - Armenia (OSF-Armenia) marked the International Anti-corruption Day by a ceremony held at Golden Tulip Hotel Yerevan to present the first ever Amalia Kostanyan award to a public figure of principle and courage in recognition of his significant contribution to the development of civil society. The event brought together representatives of civil society, international organizations, diplomatic missions, state institution, her friends and colleagues to pay tribute to Amalia's living memory and to honor the award winner.
It was the joint initiative of TIAC and OSF-Armenia to establish an annual award after one of the most vivid characters of the Armenian society - Amalia Kostanyan who founded Transparency International Anti-corruption Center NGO in 2000, which was later granted the status of an accredited National Chapter of Transparency International global coalition against corruption and was its Chair for a decade before her sudden death in 2010. She also served as Board member and the Board Chair of the Open Society Foundations-Armenia from 2008 to 2010. In 2011 Amalia was the U.S. Embassy of Armenia's posthumous Woman of Courage Award winner.
David Amiryan, Deputy Director of OSF-Armenia and Varuzhan Hoktanyan, TIAC Executive Director shared their fond memories about Amalia and her role in decision making and meeting challenges. Her opinion and advice were vital for all who knew her.
Her thoughts are important even for those who did not have a pleasure and an opportunity of knowing her - Anne Koch, Transparency International's Regional Director for Europe and Central Asia and David Stephenson, Political Officer of US Embassy in Armenia who will also keep her memory and legacy alive. Anna Koch quoted from Amalia's interview, a quote which is incredibly helpful and inspiring today. "Corruption, among other factors, is currently hindering political stability, democratic development and economic growth in Armenia. It also deteriorates the moral fabric of the Armenian society."
In the opinion of Avetik Ishkhanyan, the Chairman of Armenian Helsinki Committee Human Rights NGO Amalia was the salt of society, who made the society tasty, interesting and lively. Her death was a great loss for the Armenian society.
Referring to the staff of TIAC, Amalia's brother Hovhannes noted, "I wish Amalia Kostanyan's work to be continued by you and I wish a day to come for us not to need your work any more and to have a legitimate and incorruptible society."
Varuzhan Hoktanyan and David Amiryan spoke about nomination criteria and the award nominee. It was presented to human rights advocate Artak Zeynalyan. To his mind the award was transparent and heavy and keeping it was still heavier. "However I will take the burden and will carry it with due responsibility," said Zeynalyan in his remarks of gratitude.