Երևանի գլխավոր հատակագծի ճշգրտման նախագծի վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանի և Երևաննախագիծ ինստիտուտի հետ համատեղ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) կազմակերպված հասարակական քննարկումն արժանացել է արձագանքի, և «Սիվիլնեթի» ս. թ. հոկտեմբերի 4-ի թողարկման հյուր ԹԻՀԿ նախագահ Սոնա Այվազյանը հանդես է եկել այդ մասին մեկնաբանություններով: Կազմակերպության համար հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը հանրային սեփականություն հանդիսացող կանաչ տարածքներն ու պատմամշակութային հուշարձաններն են:
Երևաննախագիծ ինստիտուտի կողմից արված նախագիծն ինքնին խնդրահարույց չէ ԹԻՀԿ-ի համար: ԹիՀԿ-ն ավելի շատ անհանգստացած է Երևանի գլխավոր հատակագծի նախագծի իրականացման գործընթացով: Փորձը ցույց է տվել, որ նախագծերը որպես կանոն մնում են թղթի վրա, իսկ իրականացման գործընթացն առանձին է աշխատում, և այդ ընթացքում կատարվում են բազմաթիվ անօրինականություններ կամ կամայականություններ, իսկ արդյունքում ստացվում է ոչ այն, ինչ որ նախագծված է եղել այդ փաստաթղթում: ԹԻՀԿ-ի կազմակերպած քննարկման առաջին նպատակը Երևանի գլխավոր հատակագծի նախագծի ճշգրտման գործընթացի վերաբերյալ հանրության շահագրգիռ ներկայացուցիչներին իրազեկելն էր, որպեսզի նրանք ներկայացնեն իրենց կարծիքը: Առաջարկություններն ամփոփվելու են ԹԻՀԿ-ի կողմից և ներկայացվելու են նախագծող թիմին, Երևանի քաղաքապետարանին, կառավարությանը (որը հաստատելու է փաստաթուղթը) և փորձաքննություն իրականացնող մարմիններին:
Ի պատասխան ինտերնետում տեղ գտած այն պնդմանը, թե քանի որ պարբերաբար փոփոխվում և ճշգրտվում է գլխավոր հատակագիծը, օրինականացվում են ապօրինի կառույցները կարծես թե անիմաստ է դառնում գլխավոր հատակագծի գոյությունը, Սոնա Այվազյանը տվել է հետևյալ մեկնաբանությունը` երկու զուգահեռ գործընթաց է տեղի ունենում: Մի կողմից քաղաքացիները կամայականություն են գործում` անօրինական շինարարություն են իրականացնում: Հետագայում միգուցե ուղեկցվելով կոռուպցոն գործընթացներով, այդ ապօրինություններն օրինական են դառնում: Մյուս կողմից կառավարությունը, որը օժտված է որոշումներ ընդունելու հայեցողական իրավասությամբ, օրինակ առանց մրցույթի տարածքներ տրամադրել, նպատակային նշանակություն փոփոխել կամ որոշ տարածքներում բացառիկ` գերակա հանրային շահ ճանաչել, չարաշահում է այն: Բազմաթիվ պատմամշակութային հուշարձններ ոչնչացվել են այն պատճառով, որ կառավարությունը բացառիկ` գերակա հանրային շահ է հռչակել կենտրոնի մի շարք տարածքներ;
Մի շարք տարածքների նպատակային նշանակություններ փոփոխվել են գլխավոր հատակագծերի ընդունման միջև ընկած ժամանակահատվածում: Փաստորեն կառավարությունն ըստ էության փոփոխություն է մտցնում գլխավոր հատակագծում, սակայն այդ փոփոխությունները չեն անցնում այն նույն ընթացակարգերով, ինչ որ գլխավոր հատակագծի հաստատման գործընթացը: Այդ հանգամանքը մտահոգիչ է, որովհետև կառավարությունը երբևիցե ստույգ հիմնավորումներով չի իրականացնում այդ գործընթացը, ինչը որպես կանոն մնում է գաղտնի կամ ոչ բացահայտված կամ ոչ բացատրված:
Սոնա Այվազյանի կարծիքով օրենսդրական փոփոխությունների կարիք կա` կառավարությանը պետք է զրկել որոշ հայեցողական որոշումներից կամ առնվազն այդ որոշումների ընդունման գործընթացը ավելի բարդացնել և հիմնավորումների նկատմամբ պահանջը ավելի ուժեղացնել: Գերակա բացառիկ հանրային շահի պահանջը պետք է ընկած լինի գլխավոր հատակագծերի հիմքում, այսինքն գլխավոր հատակագիծը արդեն պետք է ցույց տա, թե այսինչ տարածքը վերակառուցման կարիք ունի և այդտեղ կարելի է հայտարարել օտարման բացառիկ հանրային շահ և օտարել տարածքը, բնականաբար համապատասխան փոխանցումներով սեփականատիրոջը: Այդ դեպքերում հնարավոր կլինի կանխել անօրինականությունները: Որոշ դրույթներ առկա են օրենսդրության մեջ, սակայն դրանք չեն իրականացվում պատշաճ կերպով:
Ըստ Սոնա Այվազյանի հասարակական կազմակերպությունները, հատկապես այդ ոլորտներում աշխատող ՀԿ-ները պետք է ավելի շատ հետաքրքրվեն, ավելի շատ մասնագիտանան և ավելի լավ ծանոթանան այդ գործընթացներին, որովհետև այսօր նույնիսկ այդ ոլորտներին առնչվող ՀԿ-ները լավ ծանոթ չեն օրենսդրությանը, ընթացակարգերին և չեն կարողանում լիարժեք կերպով պահանջատեր լինել հասարակության իրավունքներին, թեկուզ որտեղ որ հասարակությանը պետք է մասնակից դարձնել որոշումների ընդունման գործընթացին, որպեսզի հասարակությանը կարողանա պահանջատեր լինել և պահանջել այդ նույն հիմնավորումները, նույն բացատրությունները կառավարությունից:
Իհարկե այսօր բավականին ակտիվացել են քաղաքացիները և շատ ավելի հետաքրքրվող են դարձել: Բայց դա հիմնականում ճշմարտություն է այն տարածքների համար, որտեղ կան անօրինական շինարարություններ, այսինքն այն դեպքերում, երբ քաղաքացին ինքը դառնում է տուժող և իր տարածքում գոյություն ունի ինչ-որ շինարարություն, քաղաքաշինական գործընթաց, որի դեմ ինքը սկսում է պայքարել: Այդ դեպքում ինքը ակտիվանում է և սկսում հետաքրքրվել այլ խնդիրներով, ինչը միգուցե բնական է: Բայց ավելի ցանկալի կլիներ, որ մարդիկ ուղղակի հետաքրքրվեին ոչ միայն իրենց տարածքի, այլ ընդհանրապես իրենց համայնքի, քաղաքի այլ հարցերով;
Ներկա նախագիծը տալիս է կանաչ տարածքների համապատասխան մակերեսներ, որոնք պետք է լինեն 2020 թ., քանի որ այն ներառում է մինչև 2020 թ. ժամանակահատվածը: Սակայն կանաչ գույնով ներկված մակերեսների բովանդակությունը կանաչ չէ, այսինքն այնտեղ շատ կառուցապատումներ կան: Այսօր Երևան քաղաքի ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքներում, որ պետք է ըստ քաղաքաշինական նորմերի լիներ մոտ 20 տոկոս կառուցապատում և 80 տոկոս կանաչ, այսօր մեզ մոտ հակառակ պատկերն է` կա մոտ 80 տոկոս կառուցապատում և 20 տոկոս կանաչ: Մենք աշխատում ենք այն ուղղությամբ, որ այն կանաչ մակերեսները, որ գծագրված են նախագծում, իսկապես դառնան կանաչ մակերեսներ: Դա հնարավոր է անել քաղաքական կամքի առկայության դեպքում: Հնարավոր է օրինակ չերկարացնել պայմանագրերը այն կառուցապատողների հետ, որոնց ժամկետներն ավարտվում են: Կան բազմաթիվ այդպիսի կառույցներ նույն Կենտրոն համայնքում, որոնց ժամկետները ավարտվում են 2011, 2012, 2013 թթ. և պետք չէ երկարացնել նրանց հետ պայմանագրային ժամկետը: Նույն տրամաբանությամբ, ինչ տրամաբանությամբ փողոցներում ապամոնտաժում էին առևտրականների կրպակները, որովհետև նրանց պայմանագրային ժամկետներն ավարտվում էին, նույն տրամաբանությամբ և նույն բացատրությամբ կարելի է ապամոնտաժել կանաչ տարածքներում, մասնավորապես օրինակ, օպերայի տարածքի կամ Օղակաձև զբոսայգու սրճարանները: Պարզապես կարելի է քայլ առ քայլ ապամոնտաժել և վերադարձնել տարածքը հանրությանը` ըստ էության տարածքի տիրոջը:

A public discussion on draft adjustment to Yerevan master plan organized by Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) jointly with Yerevan Municipality and "YerevanProject Institute" CJSC found response among interested public, and as a follow-up Sona Ayvazyan, TIAC Chair who was the guest of "CivilNet" TV on its October 4 show came up with comments about it. The issues of interest to the organization are public green areas and cultural and historical monuments of Yerevan.
Designed by YerevanProject Institute, Yerevan master plan does not in itself pose a problem for TIAC. It is draft master plan implementation that is of concern for the organization. The experience shows that the drafts as a rule remain on paper, whereas their implementation process works independently, causing illegalities or arbitrariness. It resulted in having a document, which was not initially drafted. The primary aim of the discussion organized by TIAC was raising awareness of and give opportunity to the interested public to express their opinion about draft adjustment to Yerevan master plan. The recommendations presented by them will be summed up by TIAC and submitted to the consideration of the team of designers, Yerevan municipality, the bodies, which conduct expert examination and to the Armenian government, which will endorse the document.
In reply to the claims made on the internet regarding the seemingly worthless existence of the master plan because of its recurrent amendments and adjustments and legalization of illegal constructions, Sona Ayvazyan gave the following explanation. Two parallel processes take place. On the one hand the citizens act arbitrarily ? carry out illegal constructions. Afterward perhaps due to corruption processes the illegalities become legal. On the other hand, the government, which is entitled to discretionary authority of decision making abuses it for instance, by allocating areas without tender, changing its special purpose or recognizing some areas as eminent domain. Numerous cultural and historical monuments were demolished because the government proclaimed some areas in the center as eminent domain.
The special purpose of some areas was changed within the period between adopting the master plans. The government in fact amends the master plan, however those amendments do not follow the same procedure as the master plan's adoption process. The fact is of concern since the government never precisely justify the process, which as a rule remains in secret, unrevealed or unexplained.
In the opinion of Sona Ayvazyan there is a need for legislative amendments ? the government needs to be deprived of some discretionary decisions or at least decision making process should become more complex and should face higher requirement for justification. The demand for eminent domain should lay in the base of master plans, that is the master plan should show that a certain area needs to be repaired and exclusive public demand of alienation can be proclaimed there to alienate the area, naturally with due compensation to its owner. The illegalities may be stopped in those cases. Though some provisions are found in legislation they fail to be duly implemented.
According to Sona Ayvazyan, the NGOs, especially those working in the mentioned spheres should be more concerned, should become more professional in the sphere and should get acquainted with those processes more closely, since even the NGOs operating in the mentioned spheres are not well aware of the legislation, procedures, and are unable to act as a full claimant of public demands in cases the public should claim justifications and explanations from the government.
Though the citizens have become more active and are much more concerned today, it mainly refers to the cases of illegal construction in the areas of their residence, the cases when the citizens become victims and they begin to fight themselves against some construction processes. In those cases, they become more active themselves and begin to fight. Those who become more active begin to be interested in other problems as well, which may be natural. Nevertheless, it would be more desirable that people get interested not only in the problems of their area but also the problems of their community and city as well.
The current draft shows respective surfaces of green areas intended for 2020, since it includes the period up until 2020. However, the content of the surfaces colored green are not green in itself that is there are many constructions there. According to urban development norms there should be 20 percent construction and 80 percent greenery in the green areas of general use. However, today we face the contrary: there is about 80 percent construction and 20 percent greenery. Today we work for the surfaces that are colored green in the draft to become really green. It is possible to do if there is political will. For instance, one may not extend the contracts with those constructors whose terms expire. There are numerous constructions in Kentron community, whose contracts should be expired in 2011, 2012, 2013 and there is no need to extend their contract terms. The cafes in the green areas, e.g. in the area of the Opera or Oghakadzev park should be dismantled, guided by the same logic and the same explanation as the traders' stalls were dismantled in the streets because their contracts were expired. Simply one should dismantle gradually and return the area to the public - its real owner.