ԱլԳ ՔՀՀ հայաստանյան մասնակիցների հանդիպումը
Ս. թ. սեպտեմբերի 13-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Սոնա Այվազյանը և գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը մասնակցել են Արևելյան գործընկերության քաղաքացիակական հասարակության համաժողովների հայաստանյան մասնակիցների հերթական հանդիպմանը: Միջոցառման ընթացքում իրավապաշտպան, մամուլի աջակցությամբ զբաղվող, կոռուպցիայի դեմ պայքարող, բնապահպանական և այլ ոլորտներում գործող ՀԿ ներկայացուցիչները քննարկել են Արևելյան գործընկերության առաջընթացի վերաբերյալ քաղաքացիական հասարակության դիտարկումները:
Հանդիպման մասնակիցների կարծիքով նախորդ տարիներին Եվրամիության հետ փոխգործակցության շրջանակներում բարեփոխումների ուղղությամբ ստանձնած պարտավորությունները Հայաստանի իշխանությունները մեծամասամբ իրականացրել են «ձևականորեն»:
Վարուժան Հոկտանյանը ներկայացրել է հակակոռուպցիոն քաղաքականության հետ կապված դիտարկումները և ընդգծել, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում շատ քիչ փոփոխություններ են արձանագրվել, որոնք եղել են հիմնականում օրենսդրական բնույթի: Մասնավորապես՝ հունիսին ընդունվել է օրենք «Հանրային ծառայության մասին», որն ուժի մեջ կմտնի 2012 թ. հունվարի 1-ից: Դրանում կան դրույթներ, որոնք «կարող են բերել լուրջ փոփոխությունների», սակայն հաջորդ քայլը պետք է լինի օրենքի կիրարկումը:

Meeting of the Armenian participants of EaP CSF
On September 13 Sona Ayvazyan, Chair and Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center took part in the subsequent meeting of the Armenian participants of Eastern Partnership Civil Society Forums. During the meeting, the representatives of human rights, media support, anti-corruption and environmental non-governmental organizations discussed civil society perspectives on the progress made in the implementation of the Eastern Partnership.
In the opinion of the meeting participants, commitments to reforms within the scope of interaction with the European Union in the previous years were for the most part implemented in a formal way by the Armenian authorities.
Varuzhan Hoktanyan presented perspectives related with anti-corruption policy and emphasized that only few changes were made in fighting corruption and they were mostly of a legislative nature. Particularly, Law on Public Service was adopted in June, which will come into force on January 1, 2012. It contains provisions that can entail serious changes, should they be followed by the next step - enforcement of the law.