ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի կոալիցիան, որի անդամ է նաև Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, կոչ է անում Քենիայի իշխանություններին` հետաքննելու հանրային միջոցների յուրացման մեղադրանք ներկայացնող քենիացի ակտիվիստներին իրենց կազմակերպած խաղաղ ցույցի ժամանակ ահաբեկելուն ուղղված փորձերը:
2011 թ. հունիսի 23-ին և 29-ին Քենիայի Կրթության նախարարության շենքի դիմաց նստացույց անող ակտիվիստները հարձակման են ենթարկվել անծանոթ անձանց կողմից, որոնք նրանց վրա նաև շպրտել են կղանք և այլ աղտեղություններ: ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի կոալիցիան վերը նշված կոռուպցիոն սկանդալի հետ կապված այս միջադեպի մասին ստացել է մտահոգիչ զեկույց, լուսանկարներ և տեսագրություն:
2011 թ. հուլիսի 4-ին նույն ակտիվիստներից ոմանք հարձակման են ենթարկվել երիտասարդների մի ավազակախմբի կողմից, սակայն այս դեպքում վերջիններս հակահարված են ստացել միջադեպին ականատես քաղաքացիների կողմից: Երբ ակտիվիստները գնացել են միջադեպի մասին զեկուցելու մոտակա ոստկանական բաժանմունք, հերթապահ ոստիկանները սկզբում հրաժարվել են գրանցել նրանց բողոքը, և ավելի ուշ գրանցել են միայն հասարակայնության բողոքների ճնշման ազդեցությամբ: Դրանից հետո տարբեր անծանոթներ փողոցում մոտեցել են ակտիվիստներին` «Ձեր վերջը կտանք» սպառնալիքներով:
ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի կոալիցիան դատապարտում է ահաբեկման այդ փորձերը և կոչ է անում Քենիայի իշխանություններին համապատասխան քայլեր ձեռնարկել ներառյալ հարձակումների ամբողջական հետաքննությունը և ապահովել պատշաճ պաշտպանություն նշված միջադեպերում ներքաշված այն ակտիվիստներին, որոնց անվտանգությունը շարունակական սպառնալիքի տակ է: Կոալիցիան տեղեկացել է, որ հունիսին տեղի ունեցած միջադեպի արդյունքում կասկածյալ երկու հարձակվողների նկատմամբ դատարանը մեղադրանք է հարուցել: Մենք ողջունում ենք այդ քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են ի պատասխան այդ հարձակումներին և կոչ ենք անում Քենիայի իշխանություններին` անցկացնելու բոլոր հարձակումների ամբողջական հետաքննություն:
Մենք նաև հորդորում ենք, որ Քենիայի կառավարությունը ականջալուր լինի ակտիվիստների կոչին հանուն արդարության և կոռուպցիայի դեմ ավելի վճռական պայքարի, մասնավորապես իշխանություններին ուղղված կոչին` ամբողջական քննության առնելու յուրացված միջոցների վերաբերյալ մեղադրանքները և պատասխանատվության կանչելու համապատախան պաշտնյաներին: Նման քայլերը համահունչ են ՄԱԿ-ի Կոռուպցիայի կոնվենցիայով ամրագրված Քենիայի պարտավորություններին, և մարդու իրավունքների միջազգային համաձայնագրերին այդ թվում` Մարդու և ժողովուրդների իրավունքների աֆրիկյան խարտիային:
Ցուցարարները փորձում են հասնել կրթության նախարարի հրաժարականին և Քենիայի ֆինանսների նախարարության հրապարակած տվյալների թափանցիկ ու անկախ քննության անցկացմանը: Համաձայն այդ տվյալների, Քենիայի կրթական համակարգի աջակցության ծրագրին հատկացված մոտավորապես 4.62 միլիարդ քենիական շիլինգ (մոտավորապես 54.74 միլիոն դոլար) գումարը յուրացվել է Քենիայի կրթության նախարարության կողմից: Քենիայի հակակոռուպցիոն հանձնաժողովը պահանջել է դրա համար պատասխանատու կրթության նախարարի հրաժարականը:

UNCAC Coalition calls on Kenya to investigate attack on Kenyan anti-corruption activists
The UNCAC Coalition, of which Transparency International Anti-corruption Center is a member, calls on the Kenyan authorities to investigate attempts to intimidate Kenyan activists engaged in a peaceful demonstration related to allegations of misappropriated funds.
On 23 and 29 June, 2011 activists conducting a sit-in protest at the Ministry of Education were attacked by unidentified assailants and splashed with excrement. The UNCAC Coalition has received a disturbing report, photographs, and video footage of intimidation carried out towards young protesters who were conducting the fourth day of their sit-in at Jogoo House over this corruption scandal.
On 4 July 2011 some of the same activists were attacked by a gang of youths who were repulsed by members of the public. When the activists went to report the incident at the nearest police station, the police officers on duty refused to record their complaint until pressure was brought to bear via a public outcry. Since then strangers have walked up to the activists on the street and said "we shall finish you".
The UNCAC Coalition deplores these efforts at intimidation and calls on the Kenyan authorities to react with appropriate steps including a full investigation of the attacks and appropriate protection to the activists involved in light of the ongoing threats to their safety. The Coalition has learned that two suspected assailants in the incidents in June have been arraigned in court. We welcome these steps to follow up on the attacks and call on the Kenyan authorities to fully investigate all the attacks
We also urge the Kenyan Government to hear the activists' call for justice and stronger anti-corruption efforts and in particular, their call for the authorities to conduct a full investigation of the allegations of misappropriated funds and for appropriate officials to be held to account. Such steps are in line with Kenya's obligations under the UN Convention against Corruption and the African Union Anti-Corruption Convention as well as with international human rights agreements, including the African Charter on Human and People's Rights.
Protesters have been seeking the resignation of the Minister of Education and a transparent, independent investigation into the reported Kenyan Ministry of Finance findings that approximately KES 4.62 billion (about US$ 54.74 million) intended for the Kenyan education sector support programme has been misappropriated in the Kenyan Ministry of Education. The Kenyan Anti-Corruption Commission has called for the resignation of the responsible Minister of Education.