Ս.թ. հունիսի 30-ից հուլիսի 2-ը Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը մասնակցել է «Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության համաժողովի դերը հանրային կառավարման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման մեջ» թեմայով սեմինարին: Նա ներկայացրել է «ԱլԳ ՔՀՀ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտի բարեփոխումների գծով առաջարկությունների իրականացման ընթացքը հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության տեսակետից» զեկույցը: Սեմինարը կազմակերպել էր Երևանի մամուլի ակումբը Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Սեմինարին մասնակցել են հայաստանյան տարբեր ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ: Ակտիվ քննարկումների ընթացքում մասնակիցները ներկայացրել են իրենց կարծիքներն ու առաջարկությունները: Սեմինարը լուսաբանվել է Գյումրիի առաջատար՝ «Ցայգ» և «Գալա» հեուստաընկերությունների կողմից: Սեմինարին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Նաիրա Գևորգյանը:
Սեմինարի մյուս բանախոս Համայնքների ֆինանսիստների միավորման նախագահ Վահան Մովսիսյանը հանդես է եկել «ԱլԳ ՔՀՀ հանրային կառավարման գծով առաջարկությունների իրականացման ընթացքը հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության տեսակետից» զեկույցով: Իր զեկույցում նա հատկապես կարևորել է համայնքների խոշորացման գործընթացը, ինչը կնպաստի հանրային կառավարման ոլորտում բնակչության ակտիվ մասնակցությանը:
«Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամի համանախագահ Արմինե Թուխիկյանը ներկայացրել է «Հանրային կառավարման ոլորտում ԱլԳ ՔՀՀ-հայաստանյան ՔՀԿ-ներ կապերի ամրապնդման հնարավորությունները» զեկույցը: Ուկրաինայում PAUCI հիմնադրամի փոխնախագահ Սվյատոսլավ Պավլյուկը և Մադրիդի FRIDE միջազգային հետազոտական կենտրոնի հետազոտող Նատալյա Շապովալովան իրենց փորձն են փոխանակել սեմինարի մասնակիցների հետ` ներկայացնելով ԱլԳ ՔՀՀ հանրային կառավարման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտների բարեփոխումների գծով առաջարկությունների իրականացման ընթացքը:
Ամփոփիչ խոսքով հանդես են եկել լրագրողների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը՝ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ԱլԳ ՔՀՀ հայաստանյան ՔՀԿ-ներ կապերի ամրապնդման հնարավորությունները» զեկույցով: Նա կարևորել է ԱլԳ վեց երկրների միջև համագործակցությունը և երրորդ երկրների դերը ԵՄ և ԱլԳ հարաբերություններում:

Seminar "The Role of EaP CSF in Fostering Public Administration and Anticorruption"
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center participated in a seminar "The Role of Eastern Partnership Civil Society Forum (EaP CSF) in Fostering Public Administration and Anticorruption" in Gyumri from June 30 to July 2, 2011. He made a presentation on "The Implementation Process of EaP CSF Recommendations in the Field of Anticorruption from the Armenian Civil Society's Perspective." The seminar was organized by Yerevan Press Club with the support of Friedrich Ebert Foundation Armenia.
The seminar brought together representatives of different Armenian NGOs. The participants shared their opinions and suggestions during active discussions. The seminar was covered by the leading TV companies of Gyumri "Tsayg" and "Gala." Naira Gevorgyan, the Head of Friedrich Ebert Foundation Armenian Office welcomed the audience with opening remarks.
Other speaker of the seminar was Vahan Movsisyan, Chairman of Community Finance Officers Association who gave a presentation on "The Implementation of EaP CSF Recommendation on Public Administration from the Armenian Civil Society's Perspective." In his report, he especially stressed the process of community enlargement, which in its turn will contribute to the active participation in the field of public administration.
Armineh Tukhikyan, the Co-Chair of Urban Foundation for Sustainable Development introduced her report on "Perspectives for strengthening ties between EaP CSF and Armenian NGOs in the Field of Public Administration."
Svyatoslav Pavlyuk, Deputy Director of the Polish-Ukrainian Cooperation Foundation (PAUCI) Ukraine and Natalia Shapovalova, a researcher of Fundacion para las Relaciones Internacionales y el Dialogo Exterior (FRIDE), a European think tank for global action, shared their experiences with the participants of the seminar introducing the implementation process of EaP CSF recommendations in the field of public administration and anticorruption.
Concluding remarks were delivered by Levon Barseghyan, Board Chairman of "Asparez" Journalists Club of Gyumri in his report "Perspectives of Strengthening Ties between EaP CSF and Armenian NGOs in the Field of Anticorruption." He stressed the importance of the cooperation of EaP six member states and the role of the third countries in EU and EaP relations.