Ս.թ. ապրիլի 20-ին հրապարակվել է ՀՀ ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի և Վենետիկյան հանձնաժողովի համատեղ եզրակացության նախագծի նախնական տարբերակը: Ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու համար ներկա նախագծում, մասնավորապես թափանցիկությունը սահմանափակող իրավական դրույթներում, պետք է զգալի փոփոխություններ կատարել ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի Խորհրդի և այլ միջազգային չափորոշիչներին լիովին համապատասխանացնելու նպատակով:
Ոլորտները, որոնց կարելի է անդրադառնալ, ներառում են ընտրությունների դիտորդներին թույլտվությունը` իրականացնելու իրենց պարտականություններն առանց ցանկացած անհիմն սահմանափակումների, հաշվարկի և աղյուսակավորման գործընթացների վերաբերյալ դրույթների բարելավումը` ներառյալ ընտրական արդյունքների որոշումն ու բողոքների և դիմումների գործընթացների բարելավումը` արդյունավետ միջոցներ ապահովելու նպատակով, ընտրական հանձնաժողովների կամավորական վերանայումը` նրանց անկախ գործունեության և աշխատանքի նկատմամբ հանրային վստահության ապահովման նպատակով, թեկնածուների իրավունքների նկատմամբ ցանկացած անհիմն սահմանափակումների վերացումը, քարոզարշավի նկատմամբ ցանկացած անհիմն սահմանափակումների վերացումը` ապահովելով պետական և կուսակցական/թեկնածուական կառույցների տարանջատումը, երկրից դուրս ընտրողների համար նոր ընտրական տեխնոլոգիաների կիրառման վերանայումը, վերահաշվարկի և արդյունքների ստուգման/աուդիտի տարբերության հստակեցումը:
Տես նախագծի տեքստը ՀՀ Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ինտերնետային կայքէջում

The preliminary version of the draft joint opinion of European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) and OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) on the new draft Electoral Code of Armenia was released on April 20, 2011. Significant changes should be made in the current draft Code, particularly regarding legal provision limiting transparency in order to ensure full compliance with OSCE commitments, Council of Europe and other international standards for the conduct of democratic elections.
Areas which could be addressed include: allowing election observers to undertake their duties without any unreasonable restrictions; improving provisions for the count and tabulation process, reviewing the formation of election commissions to ensure their independent functioning and public confidence in their work, including the determination of election results; removing any unreasonable restrictions on candidacy rights; removing any unreasonable restrictions on campaigning, while ensuring a separation of state and party/candidate structures; reconsidering the use of new voting technologies for out-of-country voters; clarifying the difference between a recount and an audit of results; and improving complaint and appeal procedures to ensure effective remedy.
See the draft text on the web page of RA National Assembly's Standing Committee on State and Legal Affairs