Ընտրությունները կլինեն մեր հասարակության հասունացածության թեստը։ Հասուն ընտրողի հարցադրումը պետք է լինի՝ ուր ենք գնում, ով ինչ է խոստանում և ապագան ինչպիսին պետք է լինի։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ այս մասին ասաց ԹԻՀԿ ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը։
Վերջինս նկատեց՝ այս ընթացքում բոլոր հիմնական ուժերն էլ ոչ ֆորմալ առումով քարոզչություն իրականացրել են։ Նա ձեռնպահ մնաց նշել, թե քաղաքական ուժերն այս ընթացքում ինչ տեխնոլոգիաներ են կիրառել. «Տեխնոլոգիաների տեսակետից ինչպես միշտ այնպես էլ հիմա խոստումներ են, իրենց ուժեղ կողմերի վրա խաղալու փորձեր, ինչ-որ տեղ փորձել նաև մանիպուլացնել։ Եկեք չշտապենք, ամեն ինչ դեռ առջևում է, եթե իհարկե ֆորսմաժոր չլինի»,-ասաց Վարուժան Հոկտանյանը։
Վերջինս քաղաքական ուժերի քարոզչության մեջ, ուղերձներում ռադիկալ փոփոխություններ չի ակնկալում։ Հնարավոր են մարտավարական որոշակի վերանայումներ լինեն, սակայն հիմնական մեսիջները նույնը կմնան։
Հարցին՝ արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը քարոզարշավի ժամանակ կփորձի խաղարկել նախկինների վերադարձը, Վարուժան Հոկտանյանը նկատեց՝ հիմա դժվար է ասել, թե ինչ կարող է անել։
«Դա անպայման կլինի։ Խնդիրն այն է, թե որքանով դոմինանտ կլինի նախկինների հարցը։ Իրենք էլ հարցումներ կանեն, կհասկանան՝ ինչ մատուցեն։ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է ցույց տալ, որ այս երեք տարվա մեջ արվել է ինչ-որ բան, հետևաբար ապագա կա։ Կարծես այդ տեխնոլոգիան է այստեղ։ Նրա ցանկացած մեսիջ կունենա իր հակամեսիջը։ Խնդիր է լինելու, թե որքանով ուժեղ կլինի այդ հակամեսիջը։ Այս էտապում դեռ չկա այդ բևեռացումը։ Այսինքն` փորձում են ժամանակից շուտ չբացել բոլոր քարտերը»,-նշեց Վարուժան Հոկտանյանը։
Նրա խոսքով ընդդիմությունը փորձում է հասկանալ՝ որ մեսիջներն ու մարտավարությունն իրենց ձայներն առավելագույնի կհասցնեն։ Վարուժան Հոկտանյանը կարծում է, որ առայժմ ճիշտ չի լինի եզրակացություններ անել, թե որ քաղաքական ուժն է հաջող կամ անհաջող քարոզարշավ իրականացնում։
«Դեռ չեն բացում իրենց խաղաքարտերը։ Հասկանում են, որ իրավիճակը կարող է փոխվել և այլ մեսիջներ կարող են լինել։ Առայժմ փորձում են հասկանալ՝ ինչն ավելի կազդի ընտրողի վրա։ Հասուն ընտրողի հարցադրումը պետք է լինի՝ ուր ենք գնում, ով ինչ է խոստանում և ապագան ինչպիսին պետք է լինի։ Պետք է քաղաքականապես տհաս լինել, որ ուշադրություն դարձնեն, թե ինչ են ասում նախկինների կամ ներկաների մասին։ Եթե նույնիսկ հարցն այդպես է դրվում, ուրեմ պետք է դա նայել ապագայի կոնտեքստում։ Ինչ են առաջարկում նախկինները կամ իշխող քաղաքական ուժը։ Ընտրողը պետք է դատի, թե որքանով է այդ ապագան համապատասխանում նրանց անցած ուղուն»,-ասաց Վարուժան Հոկտանյանը։

The elections will be the test of the maturity of our society. The question of a mature voter should be where we are going, who promises what, and what the future should be like, notes TIAC project director Varuzhan Hoktanyan.
He noticed that during this period all the main forces carried out informal campaigning. He refrained from mentioning what technologies the political forces have used during this period: "From the point of view of technologies, as always, there are promises, attempts to focus on their strengths, to try to manipulate somewhere. Let's not hurry, everything is still ahead, unless of course there is a force majeure," said Varuzhan Hoktanyan.
He does not expect radical changes in the campaigning of the political forces. There may be some tactical revisions, but the main messages will remain the same.
To the question whether Nikol Pashinyan will try to manipulate with the return of the former forces during the campaign, Varuzhan Hoktanyan noted that now it is difficult to say what he can do.
"It will definitely happen. The question is how dominant the issue of the former forces will be. They will also make inquiries tol understand what to offer. Nikol Pashinyan is trying to show that something has been done in these three years, hence there is a future. It seems that technology is applied. Any of his messages will have its counter-message. The problem will be how strong that counter-message will be. There is no such loading at this stage yet. In other words, they try not to disclose all the cards ahead of time, "said Varuzhan Hoktanyan.
According to him, the opposition is trying to understand what messages and tactics will maximize their votes. Varuzhan Hoktanyan thinks that for now it will not be right to draw conclusions as to which political force is conducting a successful or unsuccessful campaign.
"They are not opening their playing cards yet. They understand that the situation can change, there can be other messages. For now, they are trying to understand what will affect the voter more. The question of a mature voter should be where we are going, who promises what, and what the future should be like. They should be politically immature to pay attention to what is being said about the former or the present governments. Even if the question is posed that way, then it should be looked at in the context of the future. What do the former or the ruling political forces offer? The voter must judge to what extent that proposed future corresponds to the path they have taken," said Varuzhan Hoktanyan.