ԳՐԵԿՈ-ն հրապարակել է Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցը
Եվրոպայի խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խումբը (ԳՐԵԿՈ) հրապարակել է Հայաստանի վերաբերյալ երրորդ փուլի գնահատման զեկույցը, որում ԳՐԵԿՈ-ն անհրաժեշտ է համարում ՀՀ քրեական օրենսգրքի մեջ հետագա փոփոխություններ մտցնել Եվրախորհրդի չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: ԳՐԵԿՈ-ն նաև կոչ է անում ուժեղացնել կուսակցությունների ֆինանսավորման և նախընտրական քարոզչության նկատմամբ հսկողությունը:
Կոռուպցիայի քրեականացման առումով` ԳՐԵԿՈ-ն, ողջունելով հանդերձ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2008 թ. փոփոխությունները, գտնում է, որ Եվրախորհրդի Կոռուպցիայի մասին քրեական իրավունքի կոնվենցիայի չափանիշներին լիովին համապատասխանելու նպատակով անհրաժեշտ է իրավական դրույթները հետագա փոփոխության ենթարկել. ի թիվս այլ խնդիրների, ապահովելու, որ կաշառքի պահանջի համար անգամ կարելի լինի քրեական պատասխանատվություն սահմանել, որ այն տարածվի մասնավոր հատվածի բոլոր աշխատողների վրա, և որ Հայաստանը կարողանա դատական գործ հարուցել իր քաղաքացիների նկատմամբ արտերկրում կատարած կոռուպցիոն բոլոր հանցագործությունների համար: Այս խնդրում հիմնական մարտահրավերը օրենսդրության արդյունավետ կիրառությունն է, ուստի Հայաստանից խստորեն պահանջվում է հետագա միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի դրանց կիրառողներն ավելի լավ հասկանան իրավական դրույթները և կաշառակերության դեպքերի վերաբերյալ անհրաժեշտ մակարդակի ապացույցներ ապահովեն:
Ինչ վերաբերում է կուսակցության ֆինանսավորման թափանցիկությանը, ԳՐԵԿՈ-ն ընդունում է, որ քաղաքական ֆինանսավորման հաշվետվողականության ու թափանցիկության բարելավմանն ուղղված բարեփոխման գործընթացը ներկայումս ընթացքի մեջ է: Այս համատեքստում Կուսակցությունների մասին ՀՀ օրենքում և ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում տեղ գտած բազմազան թերությունների վերացմանն ուղղված (ինչպես օրինակ, մասնավոր նվիրատվությունների ու ծախսերի գումարի սահմանափակման կիրառումը միայն ընտրական քարոզչության ժամանակ, ոչ դրամային նվիրատվությունների կանոնակարգման և տեղական մակարդակում ընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման թափանցիկության պակասը) Հայաստանի ջանքերն արժանի են խրախուսանքի: Բացի այդ, պետք է ապահովվի, որ կանոնների բոլոր խախտումները պատժի արժանանան և որ այդ խախտումների համար նախատեսված պատիժը լինի համարժեք: Առաջին հերթին առանցքային նշանակություն ունի կուսակցությունների ֆինանսավորման և ընտրական քարոզչության նկատմամբ հսկողության ուժեղացումը. պետք է ապահովվի, որ անկախ մոնիտորինգի մեխանիզմ սահմանվի, այն լիազորություն, ինչպես նաև ֆինանսական ու մարդկային ռեսուրսներ ունենա հետաքննելու քաղաքական ֆինանսավորման կանոնների խախտումները:
Զեկույցում ԳՐԵԿՈ-ն ներկայացրել է Հայաստանի վերաբերյալ 19 հանձնարարական, որոնց իրականացման ընթացքը կգնահատի 2012 թ. երկրորդ կեսին համապատասխանեցման հատուկ ընթացակարգով:

GRECO publishes report on Armenia
The Council of Europe's Group of States against Corruption (GRECO) published its Third Round Evaluation Report on Armenia in which it finds that further amendments to the Criminal Code . are necessary to comply with Council of Europe standards. GRECO also calls for a strengthening of the supervision over the funding of political parties and election campaigns.
Regarding the criminalisation of corruption, GRECO welcomes the 2008 amendments to the Criminal Code, but finds that in order to fully comply with the standards of the Council of Europe's Criminal Law Convention on Corruption the legal provisions need to be further amended to ensure - among other things - that the mere request for a bribe can be prosecuted, that all persons who work in the private sector are covered and that Armenia can prosecute all corruption offences committed by its citizens abroad. The main challenge lies with the effective application of legislation. In this context, Armenia is strongly urged to take further measures to increase understanding amongst practitioners of the legal provisions and of the level of proof required in bribery cases.
Concerning transparency of party funding, GRECO acknowledges that a reform process aimed at improving accountability and transparency of political finances is currently underway. Armenia is encouraged to address in this context the various deficiencies identified in the Law on Political Parties and Election Code, such as the fact that caps on private donations and expenses only apply during election campaigns, the lack of regulation of donations in kind and the lack of transparency of the funding of election campaigns at local level. In addition, it must be ensured that all violations of the rules can be punished and that the sanctions foreseen for these violations are proportionate. Above all, it is of pivotal importance to strengthen supervision over the funding of political parties and election campaigns: it should be ensured that an independent monitoring mechanism is in place and that it has the authority and financial and human resources to investigate infringements of the rules on political financing.
In the report GRECO addresses 19 recommendations to Armenia. The implementation of these will be assessed by GRECO in the second half of 2012, through its specific compliance procedure.