Բռնատիրական մարտահրավեր ժողովրդավարությանը
Համաձայն «Ֆրիդոմ հաուս» կազմակերպության հրապարակած Ազատությունն աշխարհում 2011թ. զեկույցի, որը ներկայացնում է քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների ամենամյա գնահատականը, 2010-ին հինգերորդ տարին անընդմեջ ազատության անկում է արձանագրվել ողջ աշխարհում: Ուսումնասիրության 40-ամյա պատմության մեջ այն ամենաերկար շարունակական անկում գրանցած ժամանակահատվածն է: 2010-ը աչքի է ընկել ազատ երկրների հետընթացով և ընտրովի ժողովրդավարությունների թվի նվազմամբ, ինչպես նաև ողջ մերձավորարևելյան և հյուսիսաֆրիկյան տարածաշրջանում ազատության վատթարացմամբ:
Ուսումնասիրության արդյունքներով Հայաստանը այս տարի ևս առաջընթաց չի արձանագրել ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ, դասվելով մասամբ ազատ երկրների շարքը, քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների սահմանափակ պահպանմամբ` ուր իշխում է կոռուպցիան, իրավունքի գերակայությունը ապահովված չէ, տիրապետող է մեկ կուսակցություն` բազմակարծության որոշակի աստիճանով: «Ֆրիդոմ հաուս»-ի գնահատմամբ, ինչպես նախորդ տարի, Հայաստանում քաղաքական իրավունքներն արժանացել են 6, իսկ քաղաքացիական ազատությունները` 4 միավորի, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացվել է որպես անազատ:
Մանրամասների հետ կարող եք ծանոթանալ` այցելելով «Ֆրիդոմ հաուս» կազմակերպության ինտերնետային կայքը անգլերենով:

The Authoritarian Challenge to Democracy
Global freedom suffered its fifth consecutive year of decline in 2010, according to Freedom in the World 2011, Freedom House's annual assessment of political rights and civil liberties around the world. This represents the longest continuous period of decline in the nearly 40-year history of the survey. The year featured drops in the number of free countries and the number of electoral democracies, as well as an overall deterioration for freedom in the Middle East and North Africa region.
According to the survey findings this year as well Armenia has made no progress in the development of democracy, being ranked as a partly free country with limited respect for political rights and civil liberties, which frequently suffers from an environment of corruption, weak rule of law, in which a single political party enjoys dominance despite a certain degree of pluralism. Armenia received 6 and 4 points in the "political rights" and "civil liberties" categories respectively, whereas Nagorno Karabakh is ranked as not free.