ԹԻՀԿ փորձագետը կարևորում է սահմանադրության հանրաքվեի ազատ, արդար և առանց կեղծիքների անցկացումը
Հայաստանի ղեկավարության նախաձեռնած քաղաքական ազատականացումը դրական ազդեցություն է թողել Լեռնային Ղարաբաղի վրա, որտեղ ավելացել է մրցակցությունը, ակտիվացել է քաղաքացիական հասարակությունը։ Նման գնահատական է տվել Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր «Ազատությունն աշխարհում 2020թ.» գլոբալ զեկուցում: Գնահատականը վերաբերում է 2019-ի ՏԻՄ ընտրություններին։ Հայաստանի հանրային ռադիոյի «Ռադիոլուրի հյուրասրահում» ԹԻՀԿ ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը չափազանց կարևոր է համարում, որ մարտի 31-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն Արցախում նույնպես անցնեն ազատ և արդար, մրցակցային պայմաններում։
Freedom House–ի զեկույցի հեղինակները Լեռնայիրն Ղարաբաղում տեղի ունեցող ներքաղաքական գործընթացները շահեկանորեն առանձնացնում են Եվրասիական տարածաշրջանի մյուս անջատված տարածքներում տեղի ունեցող գործընթացներից։ Վարուժան Հոկտանյանը սա կարևորագույն փաստարկ է համարում Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ընկալման տեսանկյունից: Լեռնային Ղարաբաղն առանձնացվում է որպես յուրահատուկ դեպք, որտեղ կա ժողովրդավարական զարգացում, որը չի արձանագրվում այլ չճանաչված տարածքներում: Ի տարբերություն Աբխազիայի, Հարավային Օսեթիայի կամ Ղրիմի` ժողովրդավարության ուղով գնացող տարածքին փորձում են վերադարձնել շատ կոշտ, ավտորիտար բռնապետական ռեժիմ ունեցող երկրի կազմ:
Հայաստանում գրանցված դրական առաջընթացն ամրագրելու տեսանկյունից Վարուժան Հոկտանյանը կարևորում է նաև Սահմանադրության հանրաքվեի ազատ, արդար և առանց կեղծիքների անցկացումը։ «Դա կարևոր է ոչ միայն մեր երկրի դրական իմիջի, Արցախի խնդրի, այլև ներդրումների համար․ այդ թվերին նայում են նաև պոտնեցիալ ներդրողները»,– փաստում է նա։
Հոկտանյանը խոսել է նաև հակակոռուպցիոն քաղաքականության շրջանակներում ԱԺ–ի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված երկու օրենսդրական փաթեթների մասին՝ նշելով դրանց խութերն ու ընդգծելով ճիշտ կիրարկման անհրաժեշտությունը։ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարի շրջանակներում նա անհրաժեշտ է համարում ոչ միայն պետծառայողների, այլև ուսուցիչների ու բժիշկների համար բարձր աշխատավարձերի ու պարգևավճարների սահմանումը։

TIAC expert highlights need for free and fair constitutional referendum
“The political opening in Armenia that began with Pashinyan’s long-shot rise to the premiership in 2018 had a positive effect on the disputed territory of Nagorno-Karabakh during 2019. There was an increase in competition and civil society activity surrounding local elections in September,” states Freedom in the World 2020 Freedom House report. In a talk with the Public Radio of Armenia, Programs Manager of Transparency International Anticorruption Center, Varuzhan Hoktanyan said it was very important that parliamentary and presidential elections of Artsakh scheduled for March 31 also pass in a free, fair, and competitive environment.
Authors of the Freedom House report differentiate positively between the domestic political processes in Nagorno Karabakh from those of other breakaway areas of the Eurasian region. The TIAC expert believes this is very significant in terms of the international recognition of Nagorno Karabakh which is a unique case in the sense that there is actually development of democracy there which cannot be seen in other internationally unrecognized territories. Unlike Abkhazia, South Ossetia and Crimea, a territory that has chosen the path of democracy is now being forced to be a part of a country with a strong authoritarian regime.
In terms of solidifying the positive progress recorded in Armenia, Varuzhan Hoktanyan believes holding a referendum on the constitution of the country in a free and fair manner and without any irregularities is now of primary significance. “It is important not only for the country’s positive image, for the resolution of the Nagorno Karabakh issue, but also for investments because potential investors also look at such numbers,” says Hoktanyan.
Hoktanyan has also spoken about the new legislative packages adopted recently by the parliament in the framework of the anticorruption policy. For the purpose of an efficient fight against corruption in Armenia, the TIAC expert believes that bonus payments and high salaries should be established not only for state officials but also for doctors and teachers.