Մենք` Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ ներկայացուցիչներս, Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի շեմին կցանկանայինք Ձեր ուշադրությանը ներկայացնել մարդու իրավունքների մի շարք հրատապ խնդիրներ, որոնք բացասաբար են անդրադառնում Հայաստանում ժողովրդավարության վրա:
Չնայած 2008 թ. փետրվարին ՀՀ նախագահական կեղծված ընտրության արդյունքում առաջացած ճգնաժամից հետո Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ընդունած 1609(2008), 1622(2008), 1643 (2009) և 1677 (2009) բանաձևերում առաջադրված փաստացի պահանջներին և Եվրամիության, ԱՄՆ կառավարության և բազմաթիվ այլ միջազգային կազմակերպությունների ու արտասահմանյան կառավարությունների կոշտ քննադատություններին, Հայաստանի իշխանությունները թերացել են անկողմնակալ և համակողմանի հետաքննություն անցկացնել 2008 թ. մարտիմեկյան իրադարձությունների կապակցությամբ և ազատ արձակել «քաղաքական դրդապատճառներով ազատազրկված անձանց»: Դեռևս պատասխանատվության չեն ենթարկվել անմեղ քաղաքացիների սպանության համար պատասխանատուները, իսկ 11 քաղբանտարկյալներ տակավին անազատության մեջ են:
Հաշվի առնելով մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հաստաման հարցում ԵԱՀԿ դերը, սույն գագաթնաժողովը մենք դիտարկում ենք որպես ԵԱՀԿ անդամ երկրներում մարդու իրավունքները պաշտպանելու հնարավորություն և կոչ ենք անում, որպեսզի Դուք հորդորեք Հայաստանի իշխանություններին ապահովելու`

An Appeal to OSCE Secretary General Marc Perrin de Brichambaut
In advance of OSCE Summit in Astana, we, undersigned Armenian civil society organizations, would like to bring to your attention a number of pressing human rights issues which negatively affect the state of democracy in Armenia.
Despite the concrete demands articulated in resolutions 1609 (2008), 1622 (2008), 1643 (2009) and 1677 (2009) adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, and solid criticism from European Union, United States Government and many other international organizations and foreign governments following the crisis after the rigged presidential elections of February 2008, the Armenian authorities have failed to conduct an impartial and comprehensive investigation into the events of March 1st 2008 and release "persons deprived of their liberty on political grounds". Those responsible for the killings of innocent civilians have not been called to account, and 11 of political prisoners still remain in prisons.
Taking into account the role of the OSCE in promoting human rights and democracy, and in the run-up to the Summit, which we view as an opportunity to advance and protect human rights in OSCE member countries, we call upon you to urge the Armenian authorities to: