Ներկայացվել են «ՔՀԿ չափիչ» հետազոտության արդյունքները
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը (ԹԻՀԿ) հոկտեմբերի 3-ին ներկայացրել է քաղաքացիական հասարակության նպաստավոր միջավայրի գնահատման նոր` «ՔՀԿ չափիչ» գործիքի միջոցով իրականացրած հետազոտության արդյունքները: Միջոցառմանը մասնակցել են պետական մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության ավելի քան վեց տասնյակ ներկայացուցիչներ:
«ՔՀԿ չափիչ» հետազոտությունն իրականացվել է 2019 թ. մարտ-մայիս ամիսներին ԹԻՀԿ կողմից՝ «Առաջընթացի դիտարկում, գործողության խրախուսում» ծրագրի շրջանակում։ Նույն մեթոդաբանությամբ հետազոտություն է իրականացվել ծրագրի գործընկեր կազմակերպությունների կողմից՝ Արևելյան գործընկերության բոլոր վեց երկրներում։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը: Ըստ Այվազյանի` «ՔՀԿ չափիչ» ուսումնասիրությունը վերաբերում է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) գործունեության միջավայրին` որքանով է այն ապահովում մարդու իրավունքների իրացումը, նպաստում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը: «Այս ուսումնասիրությունը մեզ հնարավորություն տվեց ավելի պրոֆեսիոնալ ձևով` որոշակի ստանդարտների հիման վրա, կարողանալ գնահատել իրավիճակը, քարտեզագրել խնդիրները, և կարծում եմ այսօրվա քննարկումը մեզ կօգնի նաև ամբողջական դարձնել ուսումնասիրությունը: Սա բոլորիս համար պետք է ծառայի որպես գործիք, որպեսզի հասկանանք իրավիճակը և ապագայում յուրաքանչյուրը կարողանա գնահատում իրականացնել, թե այս ստանդարտի բավարարման ուղղությամբ որքանով գոյություն ունի առաջընթաց Հայաստանում», - նշել է ԹԻՀԿ գործադիր տնօրենը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանն իր բացման խոսքում կարևորել է ուսումնասիրության մեջ քննարկված թեմաները: Նա նշել է, որ անցյալ տարի որպես Արևելյան գործընկերության ներկայացուցիչ մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի կողմից կազմակերպված քննարկմանը, որի արդյունքում մշակվել են քաղաքացիական հասարակության նպաստավոր միջավայրի ստեղծման, պաշտպանության և այլ հանձնարարականներ։ Շեշտելով պետական քաղաքականությանը ՔՀԿ-ների մասնակցության կարևորությունը՝ փոխնախարարը արձանագրել է, որ պետության կողմից մշակվող ռազմավարությունները և քաղաքականություննները մեծապես հիմնվում են ՔՀԿ-ների փորձառության և ուսումնասիրությունների վրա։ «Կարծում եմ՝ այս ուսումնասիրությունը նաև ոգեշնչման աղբյուր կդառնա և իր մարմնավորումը կգտնի օրենսդրական փոփոխությունների տեսքով: Այն ախտորոշման առաջին քայլն է, որին պետք է հաջորդեն ավելի գործնական ներգրավումներ, համագործակցություն կոնկրետ ուղղություններով»,- հավելել է փոխնախարարը:
Եվրամիության պատվիրակության միջազգային օգնության/ համագործակցության պատասխանատու Լինե Ուրբանը նշել է, որ Եվրամիությունը գլոբալ աջակցություն է տրամադրում քաղաքացիական հասարակության տարածքի, կարողությունների և մասնակցության զարգացմանը, և խրախուսել է մասնակիցներին ակտիվ քննարկում ծավալել «ՔՀԿ չափիչի» ուսումնասիրության բացահայտումների վերաբերյալ։ «ՔՀԿ չափիչը թույլ է տալիս պատկերել իրավիճակը որևէ երկրում տվյալ պահին: Այնուամենայնիվ, որոշ ցուցանիշների դեպքում հնարավոր է իրավիճակը փոխել ամենօրյա կտրվածքով, մինչդեռ մյուս փոփոխությունների համար տևական ժամանակ է պահանջվում»: Նա խորհուրդ է տվել ավելի մանրամասն ուսումնասիրել սոցիալական ձեռնարկությունների իրավիճակը։ «Ներկայացուցչական, հաշվետու, թափանցիկ և լավ կառավարվող ՔՀԿ-ները կարևոր նշանակություն ունեն, բայց դա նաև նշանակում է, որ յուրաքանչյուր ՔՀԿ և նրա աշխատակիցները պատասխանատվություն են կրում հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելիության բարելավման, գենդերային հավասարության, կառավարության հետ աշխատանքի և աշխատանքային պայմանների ապահովման առումով», - եզրափակել է ԵՄ ներկայացուցիչը:
ՔՀԿ նպաստավոր միջավայրի ուսումնասիրության մեթոդաբանությունն ու հիմնական արդյունքները ներկայացրել են ԹԻՀԿ իրավաբան Անուշ Հակոբյանն ու ծրագրի փորձագետ Տաթևիկ Մարգարյանը։ Մարգարյանը նշել է, որ ըստ մեթոդաբանության՝ ուսումնասիրվել է ՔՀԿ գործունեության միջավայրի տասը ոլորտ, յուրաքանչյուր ոլորտում միջազգային նորմերի հիման վրա մշակված ստանդարտների ու չափորոշիչների հիման վրա։ Այնուհետև զեկույցի հեղինակները ներկայացրել են ուսումնասիրության հիմնական բացահայտումները և զեկույցում տեղ գտած առաջարկները, պատասխանել են մասնակիցների հարցերին։ Ներկայացված մի շարք առաջարկներ ուղղված էին ՔՀԿ-ների ֆինանսական կայունության բարելավմանը, մասնավորապես` թափանցիկ պետական ֆինանսավորման և ՔՀԿ-ներին ծառայությունների պատվիրակման, ինչպես նաև ՔՀԿ-ների տնտեսական գործունեության համար ավելի բարենպաստ հարկային դաշտի միջոցով: Առաջարկությունների մի ամբողջ ցանկ վերաբերում էր քաղաքականության մշակման և իրականացման գործընթացներում ՔՀԿ-ների մասնակցությանը: Հեղինակներն առաջարկել են բարելավել մասնակցության առկա մեխանիզմների արդյունավետությունը` ՔՀԿ-ների ավելի ընդգրկուն և իմաստալից մասնակցություն ապահովելով, այդ թվում ներգրավելով նրանց օրենքների մշակման նախնական փուլում: Բացի այդ, զեկույցում նշվել է ՔՀԿ-ների ստիգմատիզացիայի և ատելության խոսքի խնդիրների մասին, որոնք պետության կողմից համապատասխան կանոնակարգումների և գործնական միջոցառումների ներդրման անհրաժեշտություն են առաջացնում:
Զեկույցի ներկայացումից հետո տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում երեք խմբերում։Առաջին խմբում քննարկվել են միավորումների ազատություն, հավասար վերաբերմունք, հարկային դաշտ և կամավորություն թեմաներով առաջարկությունները: Երկրորդ խմբի քննարկումը խոսքի ազատություն, խաղաղ հավաքների ազատություն, պետության կողմից պաշտպանություն թեմաների շուրջ էր: Երրորդ խմբում քննարկվել են որոշումների կայացման գործընթացում մասնակցության իրավունքի, պետություն-ՔՀԿ համագործակցության, պետական ֆինանսավորման հարցերի վերաբերյալ առաջարկությունները: Խմբային աշխատանքների ամփոփ արդյունքները ներկայացվել են միջոցառման մասնակիցներին և հաշվի կառնվեն զեկույցի վերջնական տարբերակում։
Նախատեսվում է, որ «ՔՀԿ չափիչը» կնպաստի ՔՀԿ-ների միջավայրին առնչվող քաղաքականությունների և օրենսդրության բարեփոխումների շուրջ ջատագովության նոր նախաձեռնությունների խթանմանը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Առաջընթացի դիտարկում, գործողության խրախուսում» ծրագրի շրջանակում։ Ծրագիրն իրականացվում է ԹԻՀԿ-ի կողմից՝ «Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոն» հիմնադրամի և Արևելյան գործընկերության մյուս երկրների գործընկերների՝ «Էմ-Ջի Քընսալթինգ» ՍՊԸ-ի (Ադրբեջան), «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի» (Վրաստան), «Պրոմո-Լեքս» ասոցիացիայի (Մոլդովա) և «Անկախ քաղաքական հետազոտությունների ուկրաինական կենտրոնի» (Ուկրաինա) հետ համատեղ:

Results of the CSO Meter Research presented
On October 3, 2019, the Transparency International Anticorruption Center (TIAC) presented the findings of the CSO Meter, a new tool designed to assess civil society environment. More than 60 representatives of state agencies, international and civil society organisations attended the event.
CSO Meter research was carried out between March-May 2019 by TIAC within the framework of the project “Monitoring Progress, Empowering Action”. The research was conducted in all six Eastern Partnership countries based on a unique and jointly designed methodology.
Sona Ayvazyan, TIAC Executive Director delivered opening remarks. She mentioned that the CSO Meter covers the environment for civil society organisations’ (CSO) operation and activities: to what extent it enables exercising human rights and contributes to the civil society development. "This study allowed us to be more professional, to assess the situation based on certain standards, map the issues, and I think today's discussion will also help us complete the study. It should serve as a tool for all of us to understand the situation, and in the future anyone will be able to assess how far there is progress in meeting these standards in Armenia," said TIAC Executive Director.
In her opening remarks, Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan emphasized the high importance of the topics covered by the research. She said that last year she had participated in a discussion organised by the Committee of Ministers of the Council of Europe, which resulted in developing a number of recommendations on creating and protecting an enabling environment for civil society. She noted that the strategies and policies developed by the state are largely based on CSOs' experience and research, thus stressing the significance of CSOs' involvement in public policy. “I think this study will also be a source of inspiration and will find its embodiment in the form of legislative changes. It is the first step of diagnosis, which should be followed by more practical engagement, cooperation in specific directions,” the Deputy Minister added.
Line Urban, International Aid / Cooperation Officer of the EU Delegation to Armenia, shared EU global support to civil society space, capacity and voice and encouraged participants to engage actively in the discussion of the CSO Meter study findings on the situation in Armenia. “The CSO Meter allows to picture the situation in a country at a given moment. However, for some indicators you can change the situation from day-to-day whereas for others it will take time”. She also encouraged to explore the situation for social enterprises in more detail. “Representative, accountable, transparent and well-governed civil society organisations are of great importance but it also means that each civil society organisation and staff member have a responsibility in terms of improving access for people with disabilities, gender mainstreaming, working with the government and ensuring that labour rights are respected,” the EU representative concluded.
TIAC Lawyer Anush Hakobyan and Project Expert Tatevik Margaryan presented the methodology and main outcomes of the CSO Meter Study. Margaryan noted that according to the methodology, ten areas of CSO environment were studied through special standards and indicators which were based on the review of international norms in each area. Further, the authors of the report presented the key findings and recommendations of the study and answered the participants' questions. Many of the recommendations were aimed at the improvement of CSO financial sustainability, particularly through transparent state funding and engaging CSOs in service provision, as well as through more beneficial taxation of CSO economic activities. The CSO Meter report also makes a number of recommendations regarding CSO participation in policy making and implementation processes. The authors proposed to increase the effectiveness of existing participation mechanisms to provide more inclusive and meaningful participation of CSOs, including participation in the early stages of law making. Besides, the report also highlights issues of CSO stigmatization and hate speech, calling on the authorities to introduce relevant regulations and practical measures to address this worrisome trend.
The presentation of the report was followed by a working discussion in three groups. The first group discussed recommendations regarding freedom of association, equal treatment, taxation, and volunteering. The second group discussed issues related to freedom of speech, freedom of peaceful assembly, and state duty to protect. The third group discussed recommendations in the areas of the right to participate in decision-making, state-CSO cooperation, and state funding. Main results of the group work were presented to the participants of the event and will be taken into account in the final version of the report.
It is expected that the CSO Meter will help to spark new advocacy campaigns to change policies and laws affecting CSOs.
The event was organised with the financial assistance of the European Union within the framework of the Action “Monitoring Progress, Empowering Action”. The project is implemented by TIAC in partnership with European Center for Not-for-Profit Law Stichting (ECNL) and its partners in the other Eastern Partnership countries: MG Consulting LLC in Azerbaijan; Assembly of Pro-Democratic NGOs in collaboration with Legal Transformation Center in Belarus; Civil Society Institute in Georgia; Promo-LEX Association in Moldova; and the Ukrainian Center for Independent Political Research (UCIPR) in Ukraine.