Հիմնական բողոքողները նրանք են, ովքեր նախկինում արտոնյալ վիճակում են եղել․ Սոնա Այվազյան
Սեպտեմբերի 3-ին AD TV-ի «Հարցազրույց» հաղորդաշարի հյուրը ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանն էր: Նա անդրադարձել է ԹԻՀԿ-ի գործունեությանը, Հայաստանի կառավարության` կոռուպցիայի դեմ պայքարի ջանքերին հեղափոխությունից հետո, հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ նախատեսված միասնական հակակոռուպցիոն կանխարգելիչ, մասնագիտացված իրավապահ և այլ մարմինների գործառույթներին, քաղաքացիների` կոռուպցիայի դեմ պայքարին մասնակցությունը, ԹԻՀԿ-ի դիտորդությանը առաջիկա ընտրություններում, Արցախում ժողովրդավարության զարգացմանը:
Ըստ Սոնա Այվազյանի` ԹԻՀԿ-ի նպատակը Հայաստանում կառավարման որակի բարելավումն է, կառավարության արդյունավետության բարձրացումը և լավ կառավարումը, և կոռուպցիայի դեմ պայքարն ընդամենը դրա մեկ մասնիկն է: ԹԻՀԿ-ը ներկա պահին ուսումնասիրություն է իրականացնում պարզելու, թե ինչքանով է կոռուպցիայի վերաբերյալ ընկալումը փոխվել Հայաստանի քաղաքացիներ մոտ:
Սոնա Այվազյանի կարծիքով` բուրգային կոռուպցիան, որը մեզ մոտ եղել է տարիներ շարունակ, այժմ գոյություն չունի: Կոռուպցիոն դրսևորումը կաշառքի ձևով թերևս պակասել է, որովհետև պաշտոնյաները մի փոքր ավելի զգուշանում են այդ եղանակից, բայց հովանավորչությունը շարունակում է տեղ գտնել: Մարդիկ որոշակի առումով ձեռնպահ են մնում բյուջեից յուրացումներից, որովհետև առնվազն զգում են, որ կառավարությունը փորձում է արմատախիլ անել կոռուպցիան և անկեղծ է իր փորձերի մեջ: Այն պայքարը, որ հռչակվել է դեռևս 2003-ից, միշտ իմիտացիոն բնույթ է կրել: Բոլորը հասկացել են, որ կոռուպցիան մեծապես հովանավորվում է ամենաբարձր մակարդակով, որը հենց կոռուպցիայի հիմնական շահառուն է: Հիմա հավատ և վախեր կան, որ իրավապահ համակարգի գործունեությունն անկեղծ է լինելու, և այն մարդիկ, որ ներգրավված են կոռուպցիոն գործընթացներում, անպայման պատասխանատվություն են կրելու:

People who complain the most were the most privileged: Sona Ayvazyan
Sona Ayvazyan was the guest of AD TV “Interview” program on September 3. She addressed the activity of TIAC, the Armenian government’s efforts in fight against corruption after revolution, the functions of commission for corruption prevention, specialized anticorruption courts and a department in the General Prosecutor’s Office for investigation of corruption crimes provided by anticorruption strategy, anticorruption committee and other bodies, citizens’ participation in fighting corruption, election observation by TIAC in the forthcoming elections, developing democracy in Artsakh.
According to Sona Ayvazyan TIAC aims to improve the quality of governance in Armenia, raising government effectiveness and good governance, and fighting corruption is only a part of it. Currently TIAC makes research to find out how much has corruption perception changed in the people of Armenia.
In the opinion of Sona Ayvazyan now there is no pyramid of corruption that existed in Armenia for years. Bribery as as a type of corruption may have reduced as officials have become a little more cautious but patronage continues. People in some way abstain from state budget embezzlement because they at least feel that the government makes efforts to end corruption and is sincere in its efforts. The fight against corruption that was proclaimed since 2003 was always imitation. All came to understand that corruption was significantly sponsored at the highest level, which was the main beneficiary of corruption. Now there is confidence and fear that the activity of law enforcement bodies will be sincere and the people who were involved in corruption processes will bear responsibility for sure.