Կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր կառավարությունը լինելու է հետևողական, և այստեղ կոմպրոմիսները բացառվում են. կայացել է Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում 2019թ. օգոստոսի 30-ին տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը։ Նիստին մասնակցել են Ազգային ժողովի պատգամավորներ, պետական գերատեսչությունների և շահագրգիռ կառույցների ղեկավարներ, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում` ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը։
Ողջունելով խորհրդի մասնակիցներին՝ վարչապետ Փաշինյանը մինչ բուն օրակարգին անցնելը մի քանի շեշտադրում է արել։
Նիստի օրակարգի շրջանակում Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրել է ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թթ. միջոցառումների ծրագրի լրամշակված նախագիծը` անդրադառնալով Հակակոռուպցիոն ռազմավարության հիմնական ուղղություններին՝
- հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի զարգացում,
- կոռուպցիայի կանխարգելում,
- կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտում,
- հակակոռուպցիոն կրթություն և իրազեկում և այդ ուղղություններով նախատեսվող քայլերին:
Մասնավորապես, հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի ձևավորման համատեքստում նախատեսվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Հակակոռուպցիոն մասնագիտացված դատարանների և Գլխավոր դատախազությունում կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող վարչության ստեղծում:
Կոռուպցիայի կանխարգելման առանցքային ուղղություններն են՝ հայտարարագրման համակարգի բարեփոխումը, ծախսերի հայտարարագրումը, ոլորտային ռիսկերի վերհանումը, միջոցառումների ծրագրի մշակումը, բարեվարքության ամրապնդումը և վարչարարության պարզեցման նպատակով էլեկտրոնային կառավարման գործիքների ներդրումը:
Կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման նպատակով Ռազմավարությամբ նախատեսվում է կոռուպցիոն հանցագործությունների ցանկի սահմանում Քրեական օրենսգրքով, իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության նախատեսում, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման կառուցակարգերի մշակում, կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության մեթոդաբանության մշակում և կիրառում, բանկային հաշիվների կենտրոնացված ռեեստրի ստեղծում:
Իսկ հանրային կրթության և իրազեկման նպատակով նախատեսվում է հակակոռուպցիոն կրթության իրականացում ավագ դպրոցներում և բուհերում, վերապատրաստումների իրականացում, ինչպես նաև հանրային իրազեկման տարեկան արշավի ծրագրի մշակում և իրականացում:
Գործընթացը համակարգող մարմինը լինելու է Արդարադատության նախարարությունը, ընդհանուր կարիքների նախնական ֆինանսական գնահատականը կազմում է 16,528,044,400 ՀՀ դրամ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ամփոփելով մտքերի փոխանակությունը, կարևորել է շահագրգիռ քննարկումները, որոնք նպաստում են Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման միջոցառումների ծրագրի ամբողջական և համապարփակ տարբերակի մշակմանը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ քննարկումների արդյունքում բոլոր դիտողությունները լսվել են, հնարավորները՝ ներառվել, այժմ պետք է հնարավորինս արագ հաստատել փաստաթուղթը և անցնել իրագործման փուլին:

“Our government will be consistent in the fight against corruption, and compromises are ruled out here” - Anticorruption Policy Council holds regular meeting
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the Anticorruption Policy Council today held a regular meeting in the Office of Government. The meeting was attended by MPs, heads of state agencies, representatives from interested structures, the Prime Minister’s Office and NGOs, including Sona Ayvazyan, Executive Director of TIAC.
Greeting the meeting participants, Prime Minister Pashinyan said he would like to make a few points before moving on to the agenda.
Within the framework of the agenda, the Minister of Justice Rustam Badasyan presented the anticorruption strategy of the Republic of Armenia and the revised program of measures for its implementation in 2019-2022, touching upon the main directions of the Anticorruption Strategy. the development of the
- anticorruption institutional system,
- the prevention of corruption,
- the detection of corruption crimes,
- anticorruption education and awareness raising, as well as the implementation of the steps planned in these areas.
In particular, as part of the anticorruption institutional system, it is planned to set up an anticorruption committee, a commission for corruption prevention, specialized anticorruption courts and a department in the General Prosecutor’s Office for investigation of corruption crimes.
The key areas for preventing corruption are as follows: reforming the declaration system, declaring expenses, identifying per-sector risks, developing an action plan, strengthening integrity and introducing e-government tools to simplify administration.
For the detection of corruption crimes the strategy provides for the definition of a list of corruption offenses in accordance with the Criminal Code, the provision of criminal liability for legal entities, the development of an institution for the confiscation of illegally acquired property, the development and application of a methodology for investigating corruption offenses, the creation of a centralized register of bank accounts.
In the system of education and information, it is planned to introduce anticorruption education in high schools and universities, training personnel, as well as developing and implementing annual public awareness campaigns.
The Ministry of Justice shall act as the coordinating authority for this process. A preliminary financial assessment of the total needs is 16,528,044,400 drams.
In conclusion, the Prime Minister noted that the discussions had taken note of the opinions and recommendations presented by the stakeholders, part of which were accepted, and the time had come for the document to be approved as soon as possible in order to proceed with its implementation.