Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը միացել է մի շարք ՀԿ-ների հայտարարությանը` իրենց բողոքն արտահայտելով Երևանի Ազատության հրապարակում ոստիկանության ձեռնարկած գործողությունների դեմ: «2010թ. մայիսի 31-ին իր մասնագիտական պարտականությունները կատարելիս բերման է ենթարկվել, ապա և ձերբակալվել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի լրագրող Անի Գևորգյանը: Վերջինիս նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ` «Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը» հոդվածի 1-ին մասով: Թե ինչպես է 22-ամյա աղջիկը բռնություն գործադրել ոստիկանների նկատմամբ, անհայտ է մնում:
Նույն օրը ոստիկանները խոչընդոտել են նաև «Հայկական ժամանակի» մեկ այլ լրագրողի` Սյուզաննա Պողոսյանի և «Հայք» թերթի թղթակից Լիլիթ Թադևոսյանի մասնագիտական գործունեությունը: Նրանց նույնպես բերման են ենթարկել, ապա ժամեր անց ազատ արձակել:
Մենք` ներքոստորագրյալներս, հայտարարում ենք
- լրագրողների դեմ կիրառվող նման բռնի մեթոդները անընդունելի են ժողովրդավարական հասարակության համար:
Հիշեցնում ենք
- ըստ «Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի` «Լրագրողն իր մասնագիտական օրինական գործունեության ընթացքում, որպես հասարակական պարտք կատարող անձ, պաշտպանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ»,
- ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ` «Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը» հոդվածի 2-րդ մասը պատիժներ է նախատեսում պաշտոնատար անձանց կողմից նման արարքներ թույլ տալու համար:
Պահանջում ենք ՀՀ ոստիկանության ղեկավարությունից
- անհապաղ ազատ արձակել «Հայկական ժամանակ» թերթի լրագրող Անի Գևորգյանին,
- դադարեցնել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը և պատժել իրենց լիազորությունները գերազանցած ոստիկաններին»:

Transparency International Anti-corruption Center joined a number of NGOs in their statement of protest against police actions in Yerevan's Liberty Square. It particularly says, "On May 31, 2010, journalist Ani Gevorgyan of "Haykakan Zhamanak" daily was taken to police station and arrested while carrying out her professional duties. A criminal case was opened against her on charges of violence against a representative of authorities based on part 1, Article 316 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. It remains unclear as to how a 23-year-old female correspondent could have used force against police officer.
On the same day, police also obstructed the professional activities of Syuzanna Poghosyan, another journalist of "Haykakan Zhamanak" daily and Lilit Tadevosyan, "Hayk" newspaper correspondent. They were also taken to police station and were released some hours later.
We, the undersigned organizations, state
-such violent methods against journalists are unacceptable for a democratic society.
We remind
-according to Article 4 of the Republic of Armenia "Law on the Dissemination of Mass Information" "Conducting his/her legitimate professional activities a journalist, as a person performing a social duty shall be protected by the RA legislation."
Part 2 of Article 164 "Hindrance to the legal professional activities of a journalist" of the Criminal Code of the Republic of Armenia envisages sanctions for officials committing such acts.